Fatih Projesi “Pardus” dedi


Pardus ve özgür yazılım dünyası için sevindirici haber günün sonunda TeknoKedi‘den geldi. Eğitim dünyamız için önemli ve kapsamıyla büyük bir proje olan Fatih Projesi Tercihini Pardus‘dan yana kullanmaya karar verdi. Teknokedi’nin yayınladığı haberin içeriği şöyle ;

Fatih Projesi, aylar önce ortaya çıkan, ismini her yerde duymaya başladığımız, devletin eğitim sürecinde reform niteliğindeki değişimin adı. Yaklaşık 3 milyar TL’ye mal olacak projenin hedefi, eğitim-öğretim sistemini teknolojik altyapı ile güçlendirmek.

Üç yılda tamamlanması planlanan projeyle 42 binokuldaki 620 bin dersliğe; on binlerce dizüstü bilgisayar, projektör cihazları, 40 bin civarında çok amaçlı fotokopi makinesi ve akıllı tahtalar dağıtılacak.

Okullardaki bilgisayar odalarını kaldıracak olan proje, sınıfları birer teknoloji merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. Karatahta yerine bilgisayarla bağlantılı özel kalemli akıllı tahtalar (smartboard) kullanılarak yapılan eğitim sayesinde, öğrenciler bilgileri tahtadan direk bağlantı sayesinde kendi bilgisayarına alabilecek.

Fatih Projesi’nde “İstikamet” Pardus

Çok değil, geçen hafta Fatih Projesi’ni ihale şartnamesinde Microsoft’un kapalı ve sahipli teknolojilerinin şart koşulmasını eleştirmiş, Hindistan’da bu işlerin yerel kaynaklar kullanılarak nasıl yürütüldüğünü detaylı bir şekilde anlatmıştık.

Biz bu eleştirileri getiren tek İnternet sitesi değiliz elbette… Başta Özgürlükİçin portalı olmak üzere, Türk özgür yazılım camiasının pek çok bileşeni ve bilişim öğretmenleri bu duruma itirazlarını sık sık yükseltiyordu.

Bugün aldığımız ve iki ayrı bakanlığın yanı sıra Başbakanlık’tan da doğrulattırdığımız haber, son derece sevindirici: Fatih Projesi’nin ihale şartnamesinden Microsoft Windows çıkartılarak, Pardus‘un adı konmuş durumda!

TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi Pardus‘un adı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ulaştırma Bakanlığı’na iletilen yeni ihale şartnamesinde yer alıyor. Fatih Projesi, Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde oluşturulan “Evrensel Hizmet Fonu“ndan yararlanacağı için, ihale süreci Ulaştırma Bakanlığı tarafından yönetilecek. Türkiye’de bilgi toplumunun geliştirilmesine katkı sağlamak ve bilgisayar okur-yazarlığı da dâhil olmak üzere bilgi teknolojilerini yaygınlaştırmak amacıyla Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde kurulan “Evrensel Hizmet Fonu”, Fatih Projesi ihalesi için 820 milyon TL’lik bir destek sağlayacak.

Neden Pardus?

Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Pardus, bugüne dek son kullanıcı ve kurumlara yönelik pek çok sürüm çıkarmış bir Linux dağıtımı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan RTÜK’e pek çok büyük kurumda kullanılan Pardus, teknolojik düzeyde rüştünü çoktan ispat etmiş bir ürün.

Özgür yazılıma dayanan bir işletim sisteminin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük eğitim projesinde tercih ediliyor olması, gurur verici bir gelişme. İşin bir de, sadece ihale aşamasında” yüz milyonlarca TL’ye varan tasarruf yanı var.

Uluslararası yazılım tekellerinin iştahını uzun süredir kabartan bu ihalede, Türk yazılım mühendislerinin ortaya çıkardığı bir Linux dağıtımının kullanılması; eğitim sistemini “şirket bağımlılığından” kurtaracak, Türkiye’nin kendi eğitim teknolojilerini üretir bir noktaya taşıyacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu karardan dolayı kutluyor, bu yeni ihalenin başına bir “yol kazası” gelmemesini umut ediyoruz!


Like it? Share with your friends!

39
1.2k shares, 39 points

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fatih Projesi “Pardus” dedi