Pardus Test Takımı, Pardus kullanıcılarına daha kararlı ve sorunsuz bir bilgisayar deneyimi sunmak için çalışmalarına devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana gönülden desteklediğimiz Pardus Test Takımı ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir aktif katılım çağrısı yapmıştık. Pardus’a katkı vermek isteyen kullanıcılarımız bu çağrıya kayıtsız kalmadı ve test takımına bu hafta içinde 16 yeni kullanıcı katıldı. Bu katılımların artması, hem test sürelerinin kısalması hem de çok daha fazla donanım üzerinde çok daha fazla kişi tarafından yapılan testler sayesinde güncellemelerin daha kararlı olması anlamına geliyor.

Pardus Test Takımı, bugün kararlı depoya giren güncellemeler ile ilgili geçtiğimiz günlerde yoğun bir çalışma yaptı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü tamamlanan testler neticesinde paketler kararlı depoya girmeden önce bulunan bazı hatalar ile ilgili hata kayıtları açıldı ve takiplerine başlandı. Bu konuda biraz bilgi vermek gerekirse,

  • Gift ve Gift ağları ile bu ağları kullanmamızı sağlayan grafik arayüz olan Apollon paketinin bugüne kadar paketlerin inşa dosyalarına eklenmemiş bir bağımlılığı olduğu, Test Takımı tarafından keşfedildi. Bind Tools bağımlılığının yazılmaması nedeniyle, kararlı depoda bulunan Apollon grafik arayüzü ile gift ağları paketleri, Bind Tools’un kurulu olmadığı sistemlerde çalışmayacaktı. Bu hatanın düzeltilmesiyle Apollon ve diğer paketlerin depoya kırık olarak girmesinin önüne geçildi.
  • NTFS disklerin otomatik olarak sisteme bağlanmasını engelleyebilen bir hata, test ekibi üyelerinden Mustafa Kılıçtarafından tespit edildi ve Pardus hata bildirim sisteminde 8521 numaralı hata olarak raporlandı.
  • Bilgisayara bağlı CD-Rom ve DVD-Romların /dev dizini altında yer alan ilgili klasörlere bağlarının oluşmasını engelleyen ve bilinen ama raporlanmayan bir udev hatası test ekibi üyeleri tarafından fark edildi ve 8520 sayılı hata olarak Pardus hata bildirim sistemine bildirildi. Bu hata nedeniyle Amarok, MPlayer gibi bazı çok kullanılan programlar, öntanımlı ayarlarıyla bilgisayarın CD ya da DVD okuyucusunda bulunan veriye erişemiyorlar.

Yoğun bir haftayı bu şekilde geride bırakan Test Takımı, şimdiden bir sonraki güncelleme testi için hazırlıklarına başladı. Eğer siz de Pardus’un oluşumuna katkı vermek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, hemen bu adresteyer alan formu doldurun ve psts _at_ pardus.org.tr adresine yollayarak gün geçtikçe büyüyen ve Pardus için çok önemli bir süreci yürüten Test Takımı’na katılın. Özgürlükİçin forumlarında da test süreçleri ile ilgili fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Özgürlükİçin olarak test ekibine yeni katılan üyelere şimdiden bol testli günler diliyor ve Pardus’a yaptıkları katkı için teşekkür ediyoruz.

Unutmayın. Özgürlük için… Pardus’u test edin!

Önceki makaleKDE Ekibinden Destek Çağrısı
Sonraki makaleBattle For Wesnoth Oyunu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here