Özgür Bilgi Kanalı

GEBELİKTE KİLO ALIMI

Gebelikte kilo alımı kadınların akıllarına gelen önemli sorulardan biri. Bu nedenle bu yazımızda gebelikte alınması gereken ideal kilo miktarına değineceğiz.

GEBELİKTE KAÇ KİLO ALMALI?

Bebeğinizin gelişimi, annenin gebelik öncesi ve hamilelik süresindeki beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Araştırmalar, annenin fazla kilo almak istememe nedeniyle hamilelik öncesi ve sonrası yetersiz beslenmeyi tercih ettiklerini bu durumun da hem anneyi hemde bebeği olumsuz etkilediğini kanıtlıyor. Bu yazımızı okuyanlar acaba çok mu yemeliyim diyebilirler bu düşünce de yetersiz beslenme gibi aşırı beslenme dayalı daha ciddi sağlık problemleri doğurur.

Hamileler için doğru olan yeterli miktarlarda çeşitlik yaratarak dengeli beslenmedir.

Uzmanlar gebelik döneminde günlük yaklaşık 2500 kalori alınmasının yeterli bir ölçüt olduğunu belirtiyor. Gebelik süresince alınacak kilo yaklaşık 12 kg olmalı bu rakam daha düşük veya daha yüksek olabilir. Bu gebelik öncesindeki kilonuzla doğrudan bağlantılıdır. Gebeliğin ilk 20. haftasına kadar yaklaşık 3-4 kg kilo alımı normal kabul edilir. Gebelikte 20. hafta ve sonrasında her hafta ortalama 300-500 gr. kadar kilo alınması normal kabul edilir Alınacak kilonun bir kısmı bebeğe diğer kısmı ise anneye aittir. Gebelik döneminde anneye ait kilonun çoğunluğu vücuttaki yağ dokusu artışından kaynaklanır. Bu yaklaşık 4 kg kadardır. Hamilelik döneminde yağ dokusu artışı daha çok 10-20. haftalar arasında gerçekleşir. Unutmayın ki aldığınız kiloları doğumdan sonra vermek isteseniz dahi bu kilolardan kurtulmak sandığınız kadar kolay olmayacaktır.

Günlük 2500 kaloriyi hangi gıdalardan almalıyız?

Günlük karbonhidrat ve yağ alımını sınırlandırarak bu kaloriye protein içerikli beslenerek ulaşmak gerekiyor. Karbonhidrat ve yağ içeren beslenme tarzının size ve bebeğinize olumlu etkisinden çok zararı olacaktır. Bu nedenle karbonhidrat ve yağ oranı yüksek besinlerden uzak durulmalı veya aza indirgenmeli. Karbonhidrat içeren besinleri iki gruba ayırabiliriz. Bunlar iyi karbonhidrat içeren size ve bebeğe faydası olabilecek besinler ve kötü karbonhidrat içeren kilo ve sağlıksız beslenmeye neden olabilen besinler olarak ayırabiliriz.

Kötü karbonhidrat içeren besinlere örnek verecek olursak;Rafine şeker içeren besinleri verebiliriz. Sürekli hamburger ve patates kızartması yiyerek beslenen bir annenin sağlıklı beslendiğinden söz edemeyiz.Günlük tüketilen kola, cips, bisküvi, hazır meyve suları, sanayi reçelleri, kurabiye, çikolata ve şekerlemelerin size ve bebeğinize kilo ve sağlıksız bir yaşamdan başka bir alternatif yaratmayacağını bilmelisiniz.

Tercihinizi iyi karbonhidrat içeren besinlerden yana kullanmanızı öneriyoruz. Kuru fasulye, mercimek, nohut, haşlanmış patates, ,bezelye, elma, havuç, kayısı, böğürtlen, portakal, muz, böğürtlen,esmer pirinç, tam tahıl ekmekleri, yulaf ezmesi, ananas, karpuz, mandalina, şeftali, armut, zencefil, badem, göbek salata, yer fıstığı, ceviz … Bu besinleri her gün değilde 1 hafta içerisinde aralıklara yayarak doyacağınız miktarda tüketmeniz size ve bebeğinize sağlıklı ve başarılı bir hamilelik süreci yaşatacaktır.

Gebelikte alınacak kiloyu aşağıdaki hesaplama modülüyle kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.