Detoks Nedir?


Detoks Nedir? Detoksa Gereksinim Duyduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz detoks nedir? Bilindiği gibi, vücudumuz çok çeşitli yollardan sürekli yabancı maddelere maruz kalmaktadır. Bu maddeler, yabancı toksinler olarak  bilinmektedir.detoks-diyeti

 

Organizma hava yoluyla, sudan ya da yiyeceklerden geçen aşırı toksin yüklenmesine maruz kalabilmektedir. Bunun yanında stresli bir yaşam, spordan uzak günlük hayat, dengeli beslenme alışkanlıklarını tam olarak geliştirememek gibi sebepler, bedende toksinlerin artmasına ve yabancı cisimlerin vücuttan sağlıklı olarak uzaklaştırılamamasına sebep olmaktadır.

İşte bu noktada detoks adlı kavram ortaya atılmıştır. Detoks, vücudun doğal yollarla  dışarıya atamadığı yabancı toksinlerden kurtulmayı ifade eden bir kavramdır. Bir nevi bedenin yabancı toksin temizliğidir diyebiliriz.

Beden aşırı toksin yüklenmelerinde bazı sinyaller vermektedir. Bu tür sinyallerin aşırı yaşanması, sizin detoksa ihtiyacınız olduğunu gösterir. Genel olarak bedeninizin detoks gereksinimiz olduğunu şu belirtilerden anlayabilirsiniz:

Toksin Yüklenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kronik  dediğimiz tipte yorgunluk. Sabahları, ne kadar uyumuş olursanız olun, yorgun uyanmak, detoks gereksinimini gösterebilmektedir.

Gün aşırı süren baş ağrıları. Bunlar, daha çok stres kaynaklı  ve migren, boyun fıtığı gibi hastalıklar ya da herhangi bir nedene bağlayamadığınız türden ağrılardır.

detoks-nasil-uygulanir

Psikolojik olarak duygusal karmaşalar. Gün içinde kendinizi çok iyi hissederken bir anda hüzünlü bir mizaca dönmeniz gibi dengeli olmayan ruh sağlığı da aşırı toksin yüklenmelerinden kaynaklanabilmektedir.

Ayrıca sık yaşanan ve ülser ya da belirgin bir sindirim sistemi hastalıklarından bağımsız gerçekleşen kabızlık gibi boşaltım sorunları da bedeninizde yabancı madde yüklenmesi ile alakalı olabilmektedir.