kalp-kriziTerleme, bulantı veya kusma gibi şikâyetleriniz varsa, mutlaka bir kalp cerrahına da görünmenizde fayda var. Çünkü kalp krizi, en başta bu şikâyetler ile başlıyor ve kalbe giden kan ihtiyacını karşılayan, tıp dünyasında “koroner arter” adı ile bilinen damarlardan birinin tıkanması sonucunda oluşuyor. Özellikle 35 yaş üstü erkekleri ve 45 yaş üzeri veya menopozdaki kadınları etkiliyor. Bunun yanında sigara içimi, şeker hastalığı, obezlik, hipertansiyon gibi durumlar da krize giden adımlar arasında.

Kalp Krizi Nasıl Oluşur?

Krizin en başında bir göğüs ağrısı başlıyor. 20 dakikadan fazla süren iman tahtası kemiğinin çevresinde; sol kola, omuza ve çeneye yayılan ağrı şeklinde bir baskı hissediliyor. Daha sonra da terleme, bulantı ve kusma şikâyetleri… Farkına varmadan da kalp krizi geçirilebilir. Özellikle şeker hastaları ağrıyı hissetmedikleri için sessiz enfarktüs geçirebilirler.

Kriz Sırasında Ne Yapmalı?

Kalp krizi, sizi her yerde yakalayabilir. Hatta uyurken bile kalp krizi geçirebilirsiniz. Ağrı ve şikâyetler hissedildiği anda, çevredekilerden yardım istenmelidir. Kalp krizi geçiren hastaya, eğer varsa 150-300 mg Aspirin çiğnetilmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalı veya haber verilmelidir.

Çevredeki kişilerin soğukkanlı olması gerekmektedir. Çünkü hasta daha çok panik olabilir ve şikâyetleri daha da artabilir. 112 Acil Servis ekipleri gelene kadar bilen biri tarafından bilinci kapalı ise hastaya mutlaka suni teneffüs ve kalp masajı yapılmalıdır. Ancak bunu mutlaka bilen birisinin yapması gerekmektedir. Aksi takdirde hastanın ölümüne dahi sebebiyet verebilirsiniz. Eğer hasta şokta ise rahatlaması için başı yana doğru yatırılmalı, yakası gevşetilmeli ve düşük tansiyon ihtimaline karşı ayakları kaldırılmalıdır.

Nasıl Önlerim?

Eğer sizin de üşütme, mide bulantısı gibi şikâyetleriniz varsa, mutlaka doktora gitmelisiniz. Siz soğuk algınlığı şüphesi ile hastaneye gidiyor olabilirsiniz. Ancak bu şikâyetler sizin kalp krizi geçirme riskinizi daha da arttırıyor olabilir. Bu yüzden erken tanı için mutlaka doktora gidin.

Ama kalp krizine karşı tedbirli olmanın en güzel yanı doğal ve sağlıklı beslenmektir. Düzenli spor yapmak ve stresten olabildiğince uzak kalmak da kalbinize çok iyi gelecektir.

Önceki İçerikNORMAL KAN ŞEKERİ SINIRI NEDİR?
Sonraki İçerikŞEKER HASTALIĞI (DİYABET)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz