Özgür Bilgi Kanalı

Lavanta Faydaları ve Karaciğer Hastalıkları Ahmet Maranki Kürü
Akdeniz kökenli bir bitki olanlavanta, mor mavi çiçekli ve hoş kokulu bir bitkidir. Daha çok kokusu ile tanınsa da aslında birçok derde de devadır.
Lavantanın bilinenfaydaları arasında ilk akla gelensakinleştiricietkisidir. Uykusuzuğa iyi gelen ve yatıştırıcı özelliği sayesinde stres gibi olumsuz duyguları azaltmaktadır. Öfke gibi gerilimli duygularla başetmede lavanta çayı, sakinleştirici etisi ile olumlu rol oynamaktadır.Lavanta ile hazırlanan lavanta çayınınmigren ataklarında iyileştirici olması, ağrı kesici etkisine bağlanmaktadır. Ayrıca lavantanın ağrı kesici özelliği nedeniyle romatizmal hastalıklarda lavanta yağı kur olarak kullanılmaktadır.

Ateş düşürücü ve ağız kokusunu giderici özelliği de olanlavanta çayı nasıl hazırlanır?Lavanta çayını hazırlamak için; 1 çay kaşığı kurutulmuş lavantaya bir bardak kaynar su ekleyerek, bardağın ağzını kapatıp çayı 10 dakika kadar demlemeye bırakınız. Limon damlatarak tüketebilirsiniz.

Tarihi açıdan birçok kültürde alternatif tıp ürünü olarak nesiller boyu kullanılan lavanta karaciğer hastalıkları ile hepatit türlerinde de iyileştirici rol oynamaktadır.

Karaciğer Hastalıkları için Ahmet Maranki Lavanta Kürü
Ahmet Maranki lavanta kürünühazırlamak için dört-beş gram lavantayı 1,5 su bardağı suda kısık ateşe bırakınız. Çayı, suyu çok fazla fokurdatmadan, çok kısık ateşte dört dakika demlemeniz gerekiyor. Demlenen çayı, hemen süzüp oda sıcaklığında ılıtarak tüketime hazır hale getirebilirsiniz. Çayı hergün taze olarak demlemelisiniz ve karaciğer hastalıklarında bu kürü 15 gün boyunca akşam yemeğinden 2-3 saat sonra bir çay bardağı tüketmelisiniz.
Bu ve buna benzer bitkisel kürlerin çok sık ve aşırı tüketilmemesi gerektiğini de belirtmekte fayda var.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.