Lavanta Faydaları ve Karaciğer Hastalıkları Ahmet Maranki Kürü
Akdeniz kökenli bir bitki olan lavanta, mor mavi çiçekli ve hoş kokulu bir bitkidir. Daha çok kokusu ile tanınsa da aslında birçok derde de devadır.
Lavantanın bilinen faydaları arasında ilk akla gelen sakinleştirici etkisidir. Uykusuzuğa iyi gelen ve yatıştırıcı özelliği sayesinde stres gibi olumsuz duyguları azaltmaktadır. Öfke gibi gerilimli duygularla başetmede lavanta çayı, sakinleştirici etisi ile olumlu rol oynamaktadır. Lavanta ile hazırlanan lavanta çayının migren ataklarında iyileştirici olması, ağrı kesici etkisine bağlanmaktadır. Ayrıca lavantanın ağrı kesici özelliği nedeniyle romatizmal hastalıklarda lavanta  yağı kur olarak kullanılmaktadır.

Ateş düşürücü ve ağız  kokusunu giderici özelliği de olan lavanta çayı nasıl hazırlanır? Lavanta çayını hazırlamak için;  1 çay kaşığı kurutulmuş lavantaya bir bardak kaynar su ekleyerek, bardağın ağzını kapatıp çayı 10 dakika kadar demlemeye bırakınız. Limon damlatarak tüketebilirsiniz.

Tarihi açıdan birçok kültürde alternatif tıp ürünü olarak nesiller boyu kullanılan lavanta karaciğer hastalıkları  ile hepatit türlerinde de iyileştirici rol oynamaktadır.

Karaciğer Hastalıkları için Ahmet Maranki Lavanta Kürü
Ahmet Maranki lavanta kürünü hazırlamak için dört-beş gram lavantayı 1,5 su bardağı suda kısık ateşe bırakınız. Çayı, suyu çok fazla fokurdatmadan, çok kısık ateşte dört dakika demlemeniz gerekiyor. Demlenen çayı, hemen süzüp oda sıcaklığında ılıtarak tüketime hazır hale getirebilirsiniz. Çayı hergün taze olarak demlemelisiniz ve karaciğer hastalıklarında bu kürü 15 gün boyunca akşam yemeğinden 2-3 saat sonra bir çay bardağı tüketmelisiniz.
Bu ve buna benzer bitkisel kürlerin çok sık ve aşırı tüketilmemesi gerektiğini de belirtmekte fayda var.

 

Önceki İçerikD vitaminin önemi
Sonraki İçerikYağ aldırma, Vaser liposuction, Slim lipo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz