Özgür Bilgi Kanalı

Aspirinin en sık kullanılan kalp ilacı olduğu, yapılan istatistiklerde kanıtlanmıştır. Gazete ve televizyon reklamlarında pek sık görmezsiniz, çünkü çok ucuz satılan bir ilaçtır. Satışından büyük paralar elde edilmektedir. Buna karşın; etkilerinin çok büyük olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Bir sabah göğsünüzde bir ağılıkla uyandınız, hafif mideniz bulanıyor, soğuk terler boşalıyor ve başınız dönmeye başladı; hemen biraspirinçiğneyin ve ambulans çağırarak en yakın hastaneye gitmeye çalışın. O anda aldığınız aspirin, geçirdiğiniz kalp krizinin şiddetini azaltmakla kalmaz, oluşabilecek pıhtıyı da ortadan kaldırır.

Aspirinin alınmasından birkaç saat sonra hemen etki eder, çiğnemek ise etkisinin daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlar. Kalp hastası iseniz, günde 80 ile 160 miligram aspirini almanız oldukça önem taşır.Kalp krizigeçirilirken verilen doz ise, daha yüksek olacaktır. Kalp kirinde alınacak olan doz, 325 miligramdır. Aspirinin pıhtılaşma mekanizması üzerinde etkisi, 8 ila 12 gün gibi uzun sürmektedir. Yani bir tablet alındığında, az ya da çok etkisi 8 ile 12 gün arası devam eder.

Aspirinin yan etkisi var mı?

Yan etkisi olmayan hiçbir ilaç yoktur.Aspirinin yan etkileri, midede ülser ve kanama riskleridir. Kullanılan aspirinin bağırsakta ve midede çözünen bir aspirin olması durumunda, bu yan etkiler daha az görülmektedir. Eğer ameliyat olacaksanız birkaç gün öncesinden aspirin almamanız gerekmektedir. Böylece ameliyat sırasında ve sonrasında, kanama risklerini ortadan kaldırmış olursunuz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.