Özgür Bilgi Kanalı

Kış günlerinde daha çok ihtiyaç duyulan bitki çayları,vücut direncimizi arttırmak için adeta kurtarıcı niteliktedir.Bu soğuk günlerde bile ofiste veya evde kolayca hazırlanabilen bitkisel çay tariflerini sizin için derledik…

YEŞİL ÇAY

Antioksidan deposu olan yeşil çay,içeriğindeki polifenol bileşikler sayesinde özellikle vücut direncini artırıyor ve kanserden de koruyor.En iyi faydayı sağlayabilmek için yeşil çayı 2-3 dakikadan fazla demlememelisiniz.Kafein maddesi içeriği fazla olduğundan dolayı günlük 2 fincandan fazla tüketmemelisiniz.

ZENCEFİL ÇAYI

Zencefil,eski çağlardan günümüze kadar çok sık tüketilmektedir.Vücudu sıcak tutmaya yardımcı ve organlarda özellikle akciğer ve sinüslerde toksin birikimine engel olmaktadır.Lenflerinntemizlenmesine de yardımcı olarak enfeksiyon riskini ciddi olarak engelliyor.Öksürük,mide bulantısı,boğaz yanması ve gribal enfeksiyona karşı faydalı olan zencefil çayı,kış aylarında oldukça iyi bir alternatiftir.

IHLAMUR ÇAYI

Kış mevsiminde yaşanan üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi bir çözüm sunan ıhlamur çayı,günde en az 2 kere tüketilmelidir.Taze olarak demlenmesi de gereklidir.

ADAÇAYI

Kuru öksürüğü geçiren ve soğuk algınlığından koruyan adaçayı,zararlı toksinlerin de vücuttan atılmasını sağlayarak enfeksiyon riskini azaltmaktadır.karaciğeri temizliyor.Fakat hamile ve emziren kadınların yan etkilerinden dolayı tüketmemesi tavsiye edilmektedir.Ada çayının normalde de sürekli olarak 2 haftadan fazla düzenli tüketiminden kaçınılmalıdır.

KUŞBURNU ÇAYI

İçerisindeki yüksek C vitamini sebebiyle doğal bir antioksidan olan kuşburnu çayı,bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.İçerisine bal ve tarçın da eklenerek daha da faydalı bir hale getirebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.