BALIK YAĞI ŞİŞMANLATIR MI ?


BALIK YAĞI VE FAYDALARI

Omega-3 yağı sağlık açısından en önemli besin türlerinden biridir. Ama günlük beslenmemizde nedense bu yağın kullanımına yeterince önem vermiyoruz. Omega-3 eksikliği bir çok hastalıklara neden ola biliyor. Omega 3 yağları günlük diyetimizde mutlaka bulunması gereken besindir. Omega-3 yağının iyi geldiği birçok hastalık vardır. Bunlardan akne, kalp rahatsızlıkları, alerji çeşitleri, immun yetmezliği, diyabet, egzama, göz hastalıkları ve birçok adını saymadığımız hastalık vardır. Son yapılan bir araştırmada günlük alacağımız balık yağının kalp hastalıkları riskini yüksek oranda düşürdüğü görülmüştür. Hatta kanser oluşumu riskini azalttığına dair bilgiler de vardır.

Hamile bayanlar omega 3 kullanmalı mı?

Özellikle hamile bayanların omega 3 e özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü bebek anneden sürekli omega 3 alıyor ve anne adayının depoları hızla boşalıyor. Beyin gelişimine büyük oranda etkisi olduğu düşünülen omega 3 yağının hamilelik ve emzirme döneminde alınması önerilmektedir. Birçok doktor günde en az 1 gram omega 3 yağ asiti alınmasının sağlığımız için önemli katkıları olacağını söylüyor.

Çocuklar omega 3 desteği almalı mı?

Anne sütüyle beslenen bebeklerin omega 3 takviyesine ihtiyaç duymadığını ama mamayla beslenen bebeklerin yeterince omega 3 almadığına dair kanılar var. Çocuklar ise günlük 1 gram omega 3 yağı alırsa hem beyin gelişimine destek olmuş hem de birçok hastalıktan korunmuş olurlar.

Omega 3 içeren besinler.

Omega 3 ten en zengin gıda tabi ki balıktır. Somon, uskumru, ringa, tuna, sardalye balıkları en fazla omega 3 içeren balıklardır. Hayvansal omega 3 yağından başka bitkisel omega 3 yağıda vardır. Bunların başında keten tohumu geliyor. Ceviz ve Soya da omega 3 yağ asitleri bulunur.

Balık yağı kilo aldırır mı?

Balık yağı bildiğimizin aksine kilo aldırmaz. Omega 3 yağ asitleri şekerlerden yağ yapan yağ asidi sentaz enziminin etkisini azaltarak yağ depolanmasını eritir.

Doğal olarak yeteri miktarda omega 3 alamıyorsak bunu kapsüllerle destekleye biliriz. Ürün seçerken dikkat etmemiz gereken birçok nokta var. Aynı zamanda fazla doz alınırsa fayda yerine zarar verebilir. Bunun için kullanacağımız her bir gıda takviyesini önce mutlaka doktorumuza danışmamız gerekmektedir. Hoşça ve sağlıcakla kalın.