Özgür Bilgi Kanalı

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun bölgesindeki bazı tıbbi sorunların giderilmesi, ya da doğuştan gelen şekil bozukluklarının ve istenmeyen görüntünün düzeltilmesi için, kullanılan cerrahi yönteme, burun estetiği denmektedir.

Doğuştan veya daha sonra oluşan, burun şekil bozuklukları sebebi ile her yıl bir milyondan fazla kişinin, cerrahi müdahale için başvurduğu düşünürse, plastik cerrahide en çok yapılan operasyonlardan biri konumundadır.

Burunda bulunan bazı fonksiyon veya şekil bozukluklarının giderilmesi için, burun kıkırdağının ve kemiğinin yeniden şekillendirilmesi ile yapılan bir uygulamadır. Burun estetik ameliyatı sonucu, ortaya çıkan hiçbir komplikasyon bulunmaz.

Bu cerrahi müdahaledeki en önemli unsur, yapılacak olan yeni burun şeklinin, yüz hatlarına uygun olmasına önem verilmesidir. Burun estetiğinin başarılı olması, burnun yüze olan uyumu ile sağlanmaktadır.

Burnunuzda yüzünüzle uyumlu olmayan veya göze hoş gözükmeyen bir problem varsa, burnunuz yüzünüzdeki genel görünüş ile uyumlu değil ise burun estetiği uygulamaları, en uygun çözüm olarak görülmektedir.

Burunlarına verilen yeni şekil ile problem giderildiğinde ise, kişiler genellikle çok olumlu yönde etkilenirler. Psikolojik açıdan özgüvenlerinde artış gözlenmesi ve mutlu olmaları, bu kişilerin yaşantısında, olumlu sonuçlar yaratmaktadır. Burundaki pek çok problemin düzeltilmesi için uygulanan burun estetik ameliyatı sonucu, yüzün genel görünümü de daha iyi olmaktadır.

Bu cerrahi müdahalenin kesi yerleri burnun içinde olduğu için, dışarıdan anlaşılması veya yapılan ameliyatın izlerinin görünmesi, mümkün değildir. Burun şekli yeniden oluşturulduktan sonra, burun ateli takılır ve bu atel, işlemden yedi gün sonra çıkartılır. Bazı durumlarda, bir gün kalmak sureti ile tampon uygulaması da gerekebilmektedir. Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklar, iki hafta içerisinde geçer ve hiçbir iz kalmaz.

Burun estetiği uygulamaları sonrasında, en az bir ay ağır işlerden kaçınılmalıdır. Risk faktörü olan hiçbir iş yapılmamalı ve mümkünse gözlük kullanılmamalıdır. Çok gerekli durumlarda gözlük kullanımı için, özel bant kullanılarak, burnun şeklinde oluşabilecek herhangi bir problemin, yaşanmaması sağlanmalıdır. İlk iki hafta güneşe çıkmamak da önemlidir. Bu gibi detaylara dikkat ederek, burun estetik ameliyatı sonuçlarının en iyi şekilde olması sağlanmaktadır. Burun tam ve kalıcı formunu ameliyattan 5 ila 6 ay sonra almaktadır.

Burun ameliyatı öncesi-sonrası fotoğrafları.

burun-estetiği-ameliyati

burun-estetik
burun-estetigi-oncesi-sonrasi

rinoplasti-estetik-burun-ameliyati

????????????????????


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.