Özgür Bilgi Kanalı

D vitamini vücudumuz da bulunması gereken en önemli vitaminlerden biridir. Daha çok güneşten elde ettiğimiz D vitamini bazı bitki türleri, balık, mantar gibi ürünleri tüketerek de sağlayabiliriz. D vitaminin eksikliğinden en büyük zararı kemikler görmektedir. D vitamini eksikliği kemiklerin yıpranmasına, hatta kemiklerde aşırı ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Hissedilen kemik ağrıları, depresyon halleri, sebepsiz yere çoğalan kramp sancıları, sebepsiz yere yorgunluk hissi D vitamini eksikliğinin en büyük belirtileridir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden kan tahlili yapılması gerekir.

Güneş her ne kadar D vitaminini doğal yollarla almamızı sağlasa da, tek başına yeterli bir faktör değildir. D vitamini eksikliği bulunan kişi hem doğal yollardan faydalanmalı, hem de ilaç takviyesine başlamalıdır. Güneş yaz aylarında başka hastalıklara yol açmayacak şekilde 30 dakika kadar alınmalı, kış olsa bile açık havada dolaşarak temin edilmelidir.

Yukarıdaki durumlardan bazılarını yaşıyorsanız, en kısa zamanda kan tahlili yaptırıp, ilaç tedavisine başlamayı ertelemeyin. Çünkü sağlığımız için önemli olan her türlü vitamin eksikliği, başka hastalıkları beraberinde getirir. Sağlıklı günler.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.