DOĞUM SONRASI ADET DÜZENSİZLİĞİ VE ADET GÖREMEME


Doğum sonrası ilk adet ne zaman olur?

İster normal doğumdan sonra olsun ister sezaryen doğumdan sonra olsun kadınların loğusa döneminde başlayan kanamalar ortalama 30-40 gün sürmektedir. Bu kanamalar her geçen gün azalarak sürmektedir. Fakat bu kanama adet kanaması değildir. Rahim içerisindeki kan ve doğumdan sonra meydana gelen kalıntıların atılması için gereken bu kanamaya loşi adı verilmektedir.

Doğumdan sonra gerçek adet kanaması bebeğini düzenli bir şekilde emzirenlerde 6 ay sonra başlamaktadır. Fakat bebeğini çok sık bir şekilde ve düzenli bir şekilde emzirenlerde ise bu durum doğumdan 1 yıl sonrayı da bulabilmektedir. Çok nadirde olsa bebeğini düzenli bir şekilde emzirdiği halde 6 aydan önce de adet gören anneler bulunmaktadır.

Doğumdan sonra adet kanaması başlasa dahi emzirme nedeni ile düzenli bir şekilde devam etmeyebilir. Bu düzen emzirme dönemi bitince yerine oturacaktır. Doğumdan sonra bebeğini hiç emziremeyen veya seyrek bir şekilde emziren annelerde ise adet kanaması doğumdan 3 ay sonra başlar ve emzirme dönemi bitince adet kanaması aydan aya yerine oturur.

Doğumdan sonra başlayan düzensiz adet dönemleri normaldir.