Özgür Bilgi Kanalı

DOĞUMDAN SONRA ANNE NELERE DİKKAT ETMELİ

Güzel bir hamilelik süreci geçirdiniz ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Ancak herşey bununla bitmiyor. Anneyi hamilelik sürecinden sonra yeni bir dönem bekliyor. Bu yeni dönemde annenin dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Anne bu noktalara dikkat ettiğinde hem kendisi hem de hayattaki en kıymetli varlığı olan bebeği çok daha sağlıklı olacaktır. Peki anne adayını bu süreçte neler bekliyor? Anne adayına bu süreçte düşen görev ve sorumluluklar nelerdir.

1- 40 günlük bir lohusalık dönemi başlar. Bu dönemde vücut kendini toplamaya çalışmaktadır. Hamilelik sürecinde oluşan hem ruhsal hemde fiziksel değişimler bu dönemde depresif, sinirli bir ruh hali ile ortaya çıkmaktadır.

2- Bu dönemde kesinlikle doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanılmaması gereklidir. Düzenli ve sağlıklı besinler ile beslenilmelidir. Özellikle emzirme sürecinde dikkat edilmesi gereken yeme alışkanlıkları önem kazanmaktadır.

3- Bebeğinizi ilk altı ay sütünüzle beslemeniz gerekmektedir.İşte bu yüzden emzirmeden önce mutlaka göğüs bakımınızı yapmalısınız ve eskisinden daha da fazla vücut temizliğine özen göstermelisiniz.

4- Memeniz ilk aylarda emzirirken acıyabilir. Memenizin süt miktarını arttırmak için sizin de mutlaka bol miktarda sıvı tüketmeniz gerekmektedir.

5- Hamilelik sürecinde alınan kiloları bir an önce vermek istiyorsanız ayağa kalkıp yürüyüş yapmalısınız. Ne kadar çok yürürseniz bağırsaklarınız da o kadar çabuk çalışmaya başlar. Ancak bu durum sezeryan doğum yapanlar için sakıncalı olmaktadır. Doktor tavsiyesi ile sezeryan doğum yapanlar bir hafta sonra egzersiz yapmaya başlamalıdırlar.

6- Doğumdan sonra yaşanan yorgunluk, bitkinlik, mutsuzluk, halsizlik gibi hisler ise her annede görülmektedir. Bu hislerden kurtulmak için ise annenin bir an önce eski hayatına dönmesi ve sosyal aktivitelere katılması gerekmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.