Özgür Bilgi Kanalı

Günümüzde, elma sirkesinin, zengin bir şifa kaynağı olduğu, artık bilinmektedir. Sağlık uzmanlarının da onayladığı, bol miktarda C vitamini içermesi, potasyum açısından zengin olması ve içeriğinde madeni tuzlar barındırması, elma sirkesini ön plana çıkarmaktadır.Doğal elma sirkesiiçeriğinde, %6-7 miktarında, asetikasit vardır. Özellikle bu sirke asidi, pek çok açıdan, vücudumuz için yararlıdır.

Elma sirkesinin faydalarıpek çoktur. Başta böbrekler ve karaciğer olmak üzere, damar sağlığı için çok yararlıdır. Vücudu toksinlerden arındırır ve yağlı dokuları parçalamada etkilidir. Egzamalarda ve sedef hastalığında, sürekli kullanımla etkili bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Ayrıca dışarıdan yapılan müdahale ile, ateş yükselmelerinde de sık sık kullanılmaktadır. Ayrıca kandaki kolesterolü düşürmek içinde kullanılan,elma sirkesi ile zayıflamada mümkündür.

elma-sirkesi-zayiflama

Son dönemlerde sağlıklı zayıflamak için alternatif bir yöntem olan elma sirkesi kullanımı, pek çok kişi tarafından denenmiş ve etkili sonuçlar alınmıştır. Özellikle vücudumuzun alkali dengesini sağlamamızda, yardımcı olan elma sirkesini, sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde üç defa bir bardak suya, bir tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırarak içmemiz önerilmektedir.Zayıflamak için elma sirkesi, hiçbir zararı olmayan fakat mide rahatsızlığı yaşayan kişilerde, önerilmeyen bir yöntemdir.

parlak-saclar-elma-sirkesi

Etnik kültürümüzde de, tedavide yer verilmiş olan elma sirkesinin diğer yararlarına, kısaca göz geçirmekte fayda vardır.

– Solunum yolu enfeksiyonları için sıcak su ile elma sirkesi buğusu yapmak, etkili bir yöntemdir.

– Sodyumun vücudumuzdaki zararlı etkisini, asimile eder ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

– İçeriğindeki potasyum sayesinde, sağlıklı hücre yapısı oluşumunu destekler.

– İdrar yolları için yararlıdır.

– Varis ağrıları için, elma sirkesini, beze dökerek ağrıyan yere sarmak ağrıyı geçirecektir.

– Nasır olan bölgeye, bir pamuğa elma sirkesi dökerek, naylon ile sarın ve bir gece bekletin. Nasırın geçmesi için en etkili yöntemlerden biri olduğunu göreceksiniz.

– Kaşıntı, böcek sokması gibi durumlarda, bölgeye elma sirkesi sürmek rahatsızlığı gidermede yardımcı olur.

– Hazırlayacağınız, yarı yarıya su ve elma sirkesi ile yapılacak cilt temizliği, sivilceler için çok etkili bir yöntemdir ve cilt güzelliği için de kullanılır.

elma-sirkesi-maske

Tabielma sirkesinin saça faydaları, göz ardı edilemez. Saçlardaki kepek oluşumunu engellemesi ve saça parlak, sağlıklı bir görüntü vermesi nedeni ile, çok uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. İsterseniz yarı su, yarı elma sirkesini saçınıza maske olarak uygulayabilir, ya da durulama suyuna bir miktar ekleyebilirsiniz. Her iki yöntemde, hem kepeklerden kurtulmanıza, hem de saçlarınızın sağlıkla parlamasına yardımcı olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.