Fue Saç Ekimi Yöntemi


Saç dökülmesinin nedenleri arasında genetik özelliklerin yanı sıra aşırı stres, kötü beslenme ve yanlış şampuan seçimi gibi nedenlerden ötürü özellikte erkekler kellik problemi yaşamaktadır. Günümüzde bu problem cerrahinin dikkatini çekmiş ve önemli bir çalışma alanını oluşturmuştur. Kellik probleminin saç ekim yöntemi ile kalıcı olarak giderilmesi mümkün kılınmıştır. Saç ekimi kolaylıkla yapılabilen başarı oranı yüksek bir cerrahi operasyondur.

Fue saç ekim tekniği 2003 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu tekniğin uygulanışı sırasında ve sonrasında verdiği olumlu sonuçlar ve rahatlıktan ötürü saç ekim yöntemleri arasında liderliği ele geçirmiştir.

Fue (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) saç ekim yöntemi lokal anestezi altında mikro motor yardımıyla genetik olarak hiç bir zaman dökülmeyen ense bölgesinden çıkarılan saçlar soğuk zincirde (greft) ayrıştırıldıktan sonra uygulamanın yapılacağı bölgede açılan mikro kanallara yerleştirilerek yapılan bir yöntemdir. Fue saç ekim yöntemi donör bölgeden saçların çıkarılması ve açılan mikro kanallara yerleştirmesi işlemi yaklaşık 7-8 saat sürmektedir. Uygulama lokal anestezi altında yapıldığın için her hangi bir acı hissedilmez.

Uygulama sonrasında doktor tarafında kişiye antibiyotik ilaçlar verilerek kişinin acısız bir iyileşme dönemi geçirmesi sağlanmaktadır. Fue saç ekim tekniğinin uygulanmasından sonraki 3. aydan itibaren ekilen saçlar uzamaya başlar ve 6. aydan sonra taranabilir duruma gelir. Operasyon sonrası oluşan izlerin çok kısa sürede iyileşmesi ve kaybolması bu yöntemin en önemli avantajıdır.
Fue Saç ekim Yönteminin Sonuçları Kalıcı Mıdır?
Zaten var olan köklerin kullanılması ekim yapılan bölgede ömür boyu uzayacak ve yoğunluğunu koruyacak saçlar çıkması demektir. Fue saç ekim yöntemiyle ekim yapılan bölgedeki saç köklerinin kullanılmasından ötürü hayat boyu uzayacak saçların çıkmasına neden olur.
Fue saç ekim metodu saçların çıkmasını sağlayan hücrelerin aktarılması işlemidir kısaca bu neden den ötürü saç ekimi yapılan bölgede kalıcı bir saçlanma sağlamaktadır çıkan saçlar doğal görünümdedir. Bu yüzden sonuçları garanti bir uygulamadır.

Saç Ekimi Sonrası Süreçler;

Saç ekimi operasyonundan sonraki 3. günde ilk yıkamanız operasyonu yaptırdığınız merkezde gerçekleşir. Operasyonun 3 . ayından itibaren saçlarınız uzamaya başlar ve 6. aydan itibaren taranacak şekle gelir ilerleyen zamanlarda saç yoğunluğunuz artarak saçlarınız doğal görünümüne ulaşır.

Operasyon sonrası doktorunuzun önerilerine uymanız bu sürecin hızlanmasını sağlar ve doğal görünümüne hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.


emakale