Özgür Bilgi Kanalı

Genç Kalmanın 10 Sırrı

Genç insan deyince herkesin aklına 20-30 yaşlarındaki insanlar gelir. Ancak gençlik sadece küçük yaştaki bireylere özgü bir şey değildir. İnsan her zaman ve her yaşta doğru kurallara uygun olacak şekilde bir hayat yaşarsa genç kalır. Genç kalmak için hem basit hem de düzenli yapılması gereken önemli sırlar vardır.
Bunlar;
1. Düzenli Ve Yeterli Uyku: İnsanlar için uyku oldukça önemlidir. Bu yüzden yetişkin her bireyin günlük ortalama 8 saat uyku uyuması gerekmektedir. Ayrıca uykunun saati kadar düzenli olması da oldukça önemlidir. Şöyle ki birey istisna bir durum olmadığı sürece mutlaka her akşam aynı saatte yatıp sabah aynı saatte uyanmalıdır.

2. Dengeli Beslenme: Beslenme konusu çok önemlidir, mutlaka her güne kahvaltı ile başlanmalıdır. Kesinlikle kahvaltı aksatılmamalı, aynı zamanda öğün atlaması da yapılmamalıdır. Özellikle fast food ürünlerden uzak durulmalı, bunların yerine doğal ve organik gıdalar tercih edilmelidir. Mutlaka her gün en az bir öğünde sebze yemeği tüketilmelidir.

3. Düzenli Spor: Her birey mutlaka sağlıklı yaşamak için spor yapmalıdır. Spor deyince illede spor salonlarına gitmek gerekli değildir. Sabah oksijenin bol olduğu saatlerde orta tempoda koşmak veya yürüyüş yapmak akşam yemeğinden sonra yine yürüyüş yapmak, hem nefes açmanızı sağlayacak, hem de kaslarınızın daha kolay ve iyi çalışmasını sağlayacaktır.

4. Kilo Gözetimi: Özellikle yaş ilerledikçe vücut daha da ağırlaşır ve metabolizma yavaşlar. Bu yüzden alınan gıdalar vücuda daha kolay yerleşir ve yakılması zorlaşır. Yavaşlayan metabolizma bir çok hastalığın tetikçisi olabilir, böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka aylık olarak düzenli kilo ölçümü yapılmalıdır.

5. Stresten Uzak Durmak: Stres hayatı mahfeden en önemli unsurdur. Öyle ki stresten uyku düzeni bozulur, yeme düzeni bozulur, psikolojik sorunlar ve huzursuzluk başlar. Mutlaka insan kendi kendini teskin etmeyi öğrenmeli ve takıntılı olmamalıdır.
6. Aşırı İlaç Tüketmemek: İnsanlar genelde en ufak rahatsızlıklar da doktora giderler ve oradan almış oldukları ilaçlarda çare ararlar. Tabi ki hastalık durumlarında mutlaka doktora gidilmelidir. Ancak basit bir baş ağrısına ağrı kesici yerine bir fincan ada çayı içilebilir, ya da boğaz ağrılarında antibiyotik kullanmak yerine bir bardak sıcak süt içine bir tatlı kaşığı süzme bal bir çay kaşığı limon suyu eklenip içilmesi yeterli olacaktır.

7. Zararlı Maddelerden Uzak Durmak: Sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeler, insan ömrünü kısaltmakta hatta tüketmektedir. Bunlardan uzak durulması sağlıklı yaşam için önemlidir. Bu maddeleri kullanan insanların yüzleri solgun, bitkin, elleri kararmış renk değiştirmiş olur. Kullanmayan insanlar ise çok taze ve sağlıklı bir bedene sahip olurlar.

8. En Az 2.5 Litre Su Tüketmek: Düzenli ve gerektiği miktarda tüketilen su, hem cilde, hem de organlara oldukça yarar sağlar. En önemli faydası böbreklerin düzgün çalışmasını sağlıyor olmasıdır. Ayrıca duru, berrak,temiz bir cilt için mutlaka günlük en az 2.5 litre su tüketilmelidir.

9. Doğal Cilt Bakımı: Kimyasal içerikli cilt bakımı ürünleri yerine evde kolayca hazırlanan ve uygulanabilen maskeler kullanılmalıdır. Mümkün oldukça haftada bir veya 10 günde bir doğal maske ile cilt yenilenmelidir.

10. Asık Suratlı Olmamak: Surat asmak hem huzur bozar hem de cildi bozar. Özellikler kırışıkların oluşması hem asılan yüz ve çatılan kaşlar ile olur. Gülmek çok güzel ve önemlidir, güzel yüzlü olmak yaşama sevincini arttırır, cildi gençleştirir, yaşam kalitesini yükseltir, insan adeta huzura erişir.

NOT: İnsan bir kez hayata geliyor, en güzel ve doğru şekilde yaşamak gerekir, kısa ömre uzun bir hayat sığdırmak sizlerin elinde…


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.