Özgür Bilgi Kanalı

Genital bölge temizliği kadınların sağlıklı bir yaşamı için oldukça önemlidir. Temizliğe dikkat edilmediğinde ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Bu sorunlar doğurganlıktan günlük yaşam kalitesine kadar birçok alanı kaplayabilmektedir.

Peki genital bölge temizliğinde nelere dikkat edilmektedir:

1- Vajinayı asla sürekli yıkamayın. Vajinayı sürekli yıkamanız vajina içerisinde yer alan yararlı bakterilerin azalmasına neden olmaktadır. Yararlı bakteriler zararlı bakterilerin enfeksiyon oluşturmasına izin vermeyip vajinayı koruması bakımından önemlidir.

2- Vajinanın içini asla yıkamamalısınız. Genital bölge temizliğiniz kesinlikle genital bölge ile sınırlı kalmalıdır.

3- Tuvalet sonrası temizlik ise oldukça önemlidir. Temizlik ise mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır.

4- Bikini bölgesindeki tüyleri ağda kullanarak almamalısınız. Ağda kıl batmalarına ve bunun sonucunda oluşacak olan enfeksiyonlara neden olmaktadır.

5- Bakteriler sıcak ve nemli ortamlardan hoşlanmaktadır ki bu yüzden vajinanın kuru kalmasına dikkat ediniz.

6- Adet dönemi bakterilerin üremesi için oldukça el verişli bir dönemdir. Bu dönemde pamuklu iç çamaşırları kullanılmalıdır.

7- Adet döneminde cinsel ilişkiden uzak durunuz bu durumda ise prezervatif kullanmaya özen gösterin.

8- İdrara çıkmak bakterileri vücuttan uzaklaştırmakta oldukça önemlidir bu nedenle idrara çıkmayı kesinlikle ertelemeyin.

9- Halka açık tuvaletleri kullanmamaya özen gösterin.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.