Özgür Bilgi Kanalı

Alt ve üst göz kapağında zamanla oluşan torbalanmayı, gevşek ve buruşuk haldeki fazlalık deriyi gideren göz kapağı estetiği, göz kapaklarındaki kırışıklığı gidererek, kişinin daha genç ve diri bir bakışa sahip olmasını sağlayan estetik bir uygulamadır. Gözlerde oluşabilecek sorunların giderilmesinde en etkili yöntem budur. Göz kapağı estetiği yapılırken kişiye lazer, botoks, kaş kaldırma, yağ enjeksiyonu, burun estetiği, yüz estetiği, elmacık kemiklerine silikon yerleştirme gibi başka estetik uygulamalarda yapılabilir. Böylece yüz gençleştirme işlemi daha kombine şekilde yapılabilir.

Estetik uygulamaların daha çok cildin esneme yeteneğini kaybetmeye başladığı 30-35 yaşlarından sonra yapılmaya başlandığı görülmektedir. Göz kapağı estetiği de bu yaşlardan itibaren ileri yaşlara kadar herkes için uygundur. Bunun dışında çocukluk dönemindeki göz kapağı düşüklüğünde, doğuştan göz kapağı düşüklüğünde yani göz kapağının gözün renkli kısmını en az yarıya kadar kapadığında her yaştan kişiye bu estetik uygulama yapılabilir.

Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü azda olsa okul öncesi çağda ameliyat edilmeleri doğru bir yaklaşım olur. Ameliyat sırasında göz kapağının kaldıran kastaki ve ciltteki fazlalık alınır. Göz kapağı düşüklüğü fazla olursa, göz kapağı kaşı kaldıran kasa asılır. Yaşı genç olup genetik etkenlerle göz kapağı sorunu olan kişilere de erken yaşta göz kapağı estetiği yapılabilir.

Göz kapağı estetiği nedir?

Yaşlanma etkileri yüzde ilk olarak göz çevresinde etkili olmaya başlar. Genetik etkenlerle genç yaşlarda, yaşın ilerlemeye başlamasıyla orta yaşlarda alt ve üst göz kapağında gelişen sorunlar kişinin olduğundan yaşlı ve yorgun bir görünümde olmasına neden olur. Bu durumda kişinin canlı bakışları kaybolmaya başlar, yüzdeki gençlik etkisi de yok olur. Alt göz kapağında oluşan yağ içeren torbalanma, şişkinlik, üst göz kapağındaki sarkma, gevşeme ve kat oluşması, cildin sarkması ve oluşan derin çizgilerin ortadan kalkması için yapılan tüm estetik işlemler göz kapağı estetiği kapsamında yapılır. Bu estetik uygulamaların hepsi risksiz, sonuçları etkileyici ve uygulaması kolaydır. Göz kapağı estetiği bir gençleştirme operasyonudur. Bu nedenle hastalar diğer estetik uygulamalara nazaran bunu yaptırdıklarını pek gizleme ihtiyacı duymaz. Göz kapaklarındaki sorunlardan kurtuldukları için, bundan sonra genç bir görünümde yaşanmalarına devam ederler. Aynı zamanda psikolojik olarak ta kendilerini iyi hissederler.

Duygusal etkiler bazı kişilerde daha yoğun şekilde yaşanır. Bu kişilerde sevinç, öfke, mutluluk ve üzüntü yansıması yüzlerinden hemen belli olur. Mimik hareketleri de bu kişiler tarafından daha yoğun kullanılır. Bu etkilerle erken yaşlarda yüzde deformasyonlar meydana gelir. Alt ve üst göz kapakları bu deformasyonlardan daha fazla etkilenir. Bunun dışında çok ağlayan kişilerde göz kapağı bozulmaları daha yoğun görülür.

Göz kapağı estetiği yapılan kişilerde genetik etkenler, alkol ve sigara kullanımı, yer çekimi, uyku düzensizliği gibi etkenler yüzünden göz kapaklarında yapılan estetik işlemler etkisini kaybedebilir. Bu nedenle hastaların estetik uygulama sonrasında yaşam koşullarına dikkat etmesi önerilir.

Doğuştan göz kapağı düşüklüğünde tedavinin zaman kaybedilmeden yapılması gerekir. Bu tedavinin aksatılması, zamanında yapılmaması kişinin görme sağlığını olumsuz yönde etkiler. Sorun ilerledikçe körlük riski meydana gelebilir. Doğuştan göz kapağı düşüklüğü kişinin göz bebeğini kapatacak kadar fazla olduğunda göz kapağını yukarıda tutmayı sağlayan kastaki fazlalık alınır ve bölgedeki cilt fazlalığı da çıkarılır. Hastalar sağlıklı göz kapağına kavuşur.

Göz kapağı estetiği muayenesinde neler değerlendirilir?

Göz kapağı estetiği öncesinde hastalar detaylı bir muayeneden geçirilir. Alt ve üst göz kapaklarındaki yağ fazlalığı ile cilt fazlalığı belirlenir. Hastanın kas dokusundaki bozulma oranı tespit edilir. Bu şekilde iyi bir ameliyat planı hazırlanır. Göz çevresinde oluşan şişliklerin nedeni tespit edilir. Ameliyat öncesinde hastanın göz tansiyonu da göz doktoru tarafından değerlendirilir. Olası kalp ve damar hastalığı, şeker hastalığı gibi sistematik hastalıklarda değerlendirmeye alınır.

Üst göz kapağı sorunları için kaşlar ve alın muayenesi yapılarak, kaş seviyeleri değerlendirilir. Ayrıca göz kapağı asimetrileri incelenir. Kaş bölgesindeki ince çizgiler için botoks yapılabilir. Bu uygulama sonrasında göz kapaklarında ala bolluk olursa, üst göz kapağı estetiği planlaması yapılır.

Alt göz kapağı estetiği için yanaklarda değerlendirmeye alınır. Çünkü 40 yaşına doğru yanaklar aşağıya doğru kayma yapar. Bu yüzden hastaların yanakları endoskopik cerrahi ile yukarıya alınabilir. Bu işlemden sonra alt göz kapağındaki bolluk sürerse, yağ yastıkçıları gözlenirse alt göz kapağı estetiği için planlama yapılır.

Göz kapağı estetiği öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

  1. Hastalar diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi en az iki hafta önceden kan sulandırıcı ilaçları, ibrufen, E vitamini içeren ilaçları kesmelidir. Başka kullandıkları ilaçlar için doktoruna bilgi vermelidir.
  2. Hastanın tütün mamulleri kullanması halinde bunları da iki hafta önceden bırakması gerekir. Sigara gibi tütün mamulleri hastalarda kan dolaşımına olumsuz etki yapar. Bu durum hem ameliyatı, hem anesteziyi, hem de yara iyileşmesini olumsuz şekilde etkiler.
  3. Yara iyileşmesinde olumlu etkileri bulunan C vitamininin günde 3 defa olmak üzere 1000 mg alınması da faydalı olabilir. Bu ameliyat sonrası yara iyileşmesine yardımcı olacak bir önlemdir.
  4. Hastaların ameliyata girmeden önce göz muayenesi, akciğer röntgeni, EKG gibi tetkikleri mutlaka yapılmalı. Bunların sonucuna göre hastaya ameliyat tarihi belirlenir.
  5. Hastaların bu ameliyatta gebe olmaması gerekir. Eğer gebelik söz konusu olursa, göz kapağı estetiği gebelik sonrasına ertelenebilir.
  6. Hastaların ameliyattan önce alkol almaması, yemek yemeyi bir gece önceden kesmesi gerekir. Tansiyon ilacı gibi önemli ilaçları da az suyla almalı.
  7. Hastaların ameliyat yapılacak gün makyaj yapmaması, saçlarında jöle, sprey gibi ürünlerde kullanmaması gerekir.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği ameliyatında hastalara lokal anestezi ile ya da genel anestezi altında estetik işlemler yapılabilir. Operasyonun süresi yapılacak işlemlere göre 1-3 saat arasında değişebilir. Anestezinin etkisiyle hastalar konforlu bir şekilde, acı duymadan ameliyat yapılır. Alt göz kapağında kirpiklerin altından, üst göz kapağında kat çizgisinden yapılan kesilerden üst göz kapağı kasındaki sarkma ve gevşeklik düzeltilir. Bağ ve kas dokusunda onarım yapılır. Yağ dokusu fazlalığı alınır. Kesi yerleri gizli dikişle kapatılır. Hafif bir pansuman yapılarak operasyon tamamlanır.

Göz kapağı estetiği sonrası iyileşme süresi nasıldır?

Hastalarda ameliyattan sonra hafif ağrılar hissedilebilir. Bunlar için hastalara basit ağrı kesici reçete edilecektir. Hastalar ameliyattan sonra 24 saat kadar gözlerini ovuşturmamalıdır. Gözlere yerleştirilen gözleri tam kapatmayan pansumanlar 4-5 gün sonra doktor tarafından çıkarılır. Gözlerde ve etrafında oluşan şişlikler ve morluk için birkaç gün süreyle yatma pozisyonunda baş 30-40 derecelik açıda olmalı. Bunlara önlem olarak 1-2 gün bölgeye buz uygulaması da yapılabilir. Göz çevresindeki morlukların ve şişliğin inmesi bir haftayı bulur.

Gözlerde kanlanma olursa, bu enfeksiyon riskini de azaltıcı bir etkiye neden olur. Hastalar iyileşme sürecinde ağır hareketlerden kaçınmalıdır. Bu durum göz kapakları tamamen iyileşene kadar devam etmelidir. Buna uyulmadığı takdirde hem gözde kanama olabilir, hem de şişlikler ve morluklarda artma olabilir.

Göz kapağı estetiği sonrasında hastaların iki gün kadar gazete, kitap gibi şeyleri okumamaları gerekir. Araç kullanmak içinde 5 gün kadar beklenmelidir. Eğer araç kullanmaları gerekirse, sonrasında göz pomadı kullanılması önerilir.

Hastalar ameliyattan çıktıktan sonra saçlarını ikinci günden itibaren arkaya yatırarak yıkamalarında soru olmaz. Banyo yapmak içinde 4-5 gün kadar beklemeleri uygundur. İyileşme döneminde hastaların gözlerini hem güneş ışığından, hem de suni ışıktan koruması gerekir. Bunun için güneş gözlüğü kullanmaları sağlıklı olur. Hastalar lens kullanıyorsa, bunu ameliyattan bir hafta sonra takabilirler. Göz kapağı estetiği sonrası yeterince iyileşme iki hafta kadar sürer. İyileşme döneminde özenli olunursa, göz kapaklarının estetik görünümü kişiyi daha geç göstermeye devam edecektir.

Göz kapağı estetiği komplikasyonları nelerdir?

Yapılan ameliyat iyi bir planlama ve cerrahi girişimle yapılırsa, daha sonra yaşanabilecek komplikasyonlarda az olur. Hastaların ameliyat nedeniyle ortaya çıkabilecek nedeni belli olan ya da olmayan komplikasyonlar hakkında daha önceden bilgilendirilmesi de gerekir. Her hastanın cilt yapısı, dokusu, dolaşım sistemi, anestezi vereceği reaksiyon, yara iyileşmesi farklı olacağı için, komplikasyonlar konusunda netlik yoktur. Göz kapağı estetiği sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar ise aşağıdaki gibi olabilir.

Yara ayrılması:Ameliyattan sonra dikişler alındığında kesi yerindeki yaranın dudaklarında ayrılma olabilir.

Epifora:Kişide aşırı oranda göz yaşı yapımı ya da göz yaşı kanalındaki tıkanma yüzünden yanaklarından fazla miktarda göz yaşı akabilir.

Enfeksiyon riski:Nadiren de olsa ameliyat sonrası enfeksiyon gelişebilir. Hastalar antibiyotiği düzenli kullanırsa, bu sorun aşılabilir.

Kornea hasarı olması:Ameliyat sonrası travmadan ya da göz küresini tamamen örtmeyen göz kapakları yüzünden bu sorun yaşanabilir.

Skar izi:Göz kapağı estetiği sonrasında yara iyileşmesinde gözle görünen iz kalma sorunudur.

Telenjiektazi:Bu sorun görünürdeki küçük kan damarlarının hem sayı olarak artması, hem de büyümesiyle yaşanabilir.

İnkluzyon kistleri:Bu sorun ameliyat sonrasında kesi yerinde, etrafında oluşan küçük boydaki kistleri ifade eder.

Pigmentasyon:Nadiren koyu tenli kişilerde morarmadan dolayı oluşan cilt renginin koyulaşma sorunudur.

Hematom:Göz kapağı estetiği sonrasında oluşabilecek komplikasyonlardan birisi de, cilt altında ya da göz küresinde kana toplanması yani hematom oluşmasıdır.

Göz kapaklarında asimetri olması:Ameliyattan sonra böyle bir komplikasyonun olması göz kapaklarında daha öncede asimetri varsa söz konusu olabilir.

Lagophthalmos:Bu komplikasyon hastaların göz kapaklarını kapatırken zorluk çekmesiyle yaşanır. Bu sorun göz kapağı estetiği sonrasında sıkça ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda kalıcı olurken, bazılarında ise geçici olur.

Ptosis:Üst göz kapağında düşüklük şeklinde ortaya çıkan bir sorundur. Nadir de olsa hastaları etkileyebilir.

Göz kapağı estetiği sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonların arasında kuru gözler, görünümde değişiklik, kirpiklerde dökülme, göz kreşinin göz çukuruna çekilmesi, göz şeklinin değişmesi, göz kapağının aşağı doğru çekilmesi gibi nadiren görülebilecek yan etkilerde gelişebilir. Hastalarda bu tür sorunların yaşanması halinde, bunlardan ameliyatta giderilecek olanlar için en az 6-12 ay beklenmesi gerekir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Cerrahi işlemlerin sonucu olarak iz kalmayı herkes kabullenmelidir. Her cerrahi işlemin bırakacağı iz farklı oranda olur. Önemli olan cerrahi işlem sonrasında kalacak izin ince ve belirsiz olmasını sağlamaktır. Göz kapağı estetiği sonrası kalan izlerde diğerleriyle kıyaslandığında, daha azdır. Ameliyattaki kesi yerleri alt ve üst göz kapaklarının doğal kıvrımları içine gizlenerek yapılır. Ameliyatın ardından kalan izler birkaç ay içinde giderek beyazlaşmaya ten rengine yaklaşmaya başlar.

Bu estetik operasyon göz kapaklarındaki sorunları çözümlemek için yapılıyor olsa da, ameliyattan iyi bir sonuç almak için başka estetik girişimlerinde yapılması gerekebilir. Çünkü göz kapağı estetiği ile göz çevresi kırışıklıkları yok edilemez. Ayrıca düşük kaş kaldırma işlemi de yapılamaz. Bunun için başka girişimlere ihtiyaç vardır. Kişinin görünümüne katkı yapması için kaş kaldırma, kırışıklık yok etme tedavileri uygulanmalıdır. Operasyonda sadece göz çevresindeki dairesel İzgilerin gözlerin altındaki torbacıklarıyla bağlantılı olması halinde biraz düzeltme yapılabilir.

Bu estetik operasyon herkese yapılabilse de, ameliyat için en uygun hasta grubu genel sağlığı yerinde olan, ruhsal sağlığı dengeli olan ve bu ameliyat hakkında bilinçli bilgilere sahip olanlardır. Hastaların yüksek tansiyon, kalp hastalığı, gözyaşı üretememe, tiroit hastalığı gibi sistematik hastalığı bulunması halinde bu da ameliyat için risk görülebilir.

Bu estetik operasyonun alanında uzman bir cerrah tarafından planlanarak yapılması halinde riskler geri plana itilebilir. Operasyonun ardından birkaç gün süren morluk ve şişlik etkisi olabilir. Geçici olarak göz kapağı kapanma sorunları yaşanabilir. Kesi yeri için kullanılacak pomatlar nedeniyle geçici olarak görmede sorun yaşanabilir. Sakar izi, kanama ve enfeksiyon gibi genel risklerde bu ameliyat için geçerlidir. Fakat alınan önlemler bu risklerin aşılmasında önemli katkı yapar.

Bu tür estetik uygulamalar genellikle ciltteki esnekliğin kaybolmasıyla, cildin gençlik etkisini yitirmesiyle yapılır. Bu sorunlarda genellikle genetik bir etken yoksa 35 yaşından itibaren yaşanır. Bu yaştan sonra göz kapaklarında sorun yaşayan herkese bu ameliyat yapılabilir. Bunun dışında bazı özel durumlarda ameliyat daha erken yaşlarda yapılabilir. Özellikle doğuştan olan göz kapağı düşüklüğü gibi sorunlarda yaş beklemeden ameliyat yapılmalıdır.

Ameliyatın ardından hastaların hemen banyo yapması sakıncalıdır. İlk etapta hasta ameliyatın ardından ikinci günde başını geriye atarak, gözlerini ıslatmadan saçlarını yıkayabilir. Banyo yapmak içinde 4-5gün kadar beklemelidir. Bu esnada gözler mümkün olduğu kadar korunmalıdır. Ameliyat sonrası hastalar bu tür önlemlere karşı özenli olursa, iyileşme sürecini daha konforlu şekilde geçirebilir.

Göz kapağı estetiği bazen alt ve üst kapağına birden yapılabilir. Ama ihtiyaca göre sadece alt göz kapağına ya da üst göz kapağına estetik işlemler yapılabilir. Yapı itibarıyla yüzdeki en hareketli alan olan göz ve göz çevresindeki sorunlar belirlenerek, uygun bir ameliyat planı yapılır. Karar buna göre verilir. Hastalarda sadece üst göz kapağında düşme varsa, alt göz kapağına dokunulmaz.

Bu operasyon sırasında hangi anestezi yönteminin kullanılacağı hakkında çeşitli faktörler etkili olur. Anestezi yöntemi kişinin kendi tercihi olarak kullanılabilir. Genel ve lokal anestezi uygulanarak ameliyat yapılabilir. Ayrıca yapı itibarıyla heyecanlı bir kişiliğe sahip olanlarda genel anestezi kullanılabilir. Eğer ameliyat yüz gençleştirme, kaş kaldırma gibi operasyonlarla birlikte yapılırsa yine genel anestezi tercih edilebilir.

Göz kapağı estetiği yapıldıktan sonra kişinin yeni görünümünü koruması için bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Kendine genç bir görünüm kazandıran alt ve üst göz kapaklarının uzun süre bozulmadan kalması için, yaşam tarzında bazı düzenlemeler yapmalıdır. Duygusal durumlarda dikkatsiz davranmamaları, sigara ve alkol kullanımını terk etmeleri gerekir. Ayrıca uyku sorunlarına çare bulmalıdır. Göz kapağı estetiğinde genetik etkenler ve yerçekimi konusunda ise yapılabilecek fazla bir şey yoktur.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yüze vuran olumsuz etkilerin ilk uğradığı yer gözler, göz kapakları ve göz çevresidir. İlk olarak üst göz kapağında gevşeme ve sarkma yüzünden düşme olur. Bunu zamanla kaş ve göz kenarındaki etkiler izler. Ardından alt göz kapağında içi yağ dolu torbalanma yüzünden şişlikler oluşur. Devamında göz kenarlarında oluşan derin kaz ayağı dediğimiz çizgilenmeler oluşmaya başlar.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.