Özgür Bilgi Kanalı

En önemli duyu organlarımızdan biri olan gözümüzün sağlığına dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu sayede görme duyumuzla ilgili sorunlar yaşamaz ve daha kaliteli bir yaşam sürdürebiliriz. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların bilgisayar, televizyon ve telefon ekranlarına yakından bakıyor olması sebebi ile çeşitli göz sorunları yaşanması söz konusu olabilmektedir. Başta bu cihazların ekranlarına yakından ve çok uzun süre bakmamak olmak üzere gözünüzü sık sık dinlendiriyor olmanız sayesinde göz sağlığınızı koruyabilmeniz mümkün olacaktır. Özellikle son yıllarda karşılaşılan göz sorunlarına bakıldığı zaman karşımıza şunlar çıkmaktadır:

Biyonik Göz:Stanford Üniversitesinde bulunan bilim insanları tarafından geliştirilen biyonik göz, mevcut olan göz protezlerindeki batarya kullanımını sona erdirerek çok daha iyi bir görüş yeteneği kazandırmaktadır. Hastanın takacağı özel gözlüklerle kızılötesi ışını göze yönlendiren bu biyonik gözler bu sayede görme engelli kişiye görüş için gerekli olan bilgileri iletecektir.

Göz Kusurları:Kimi doğuştan gelen kimi de sonradan oluşan bazı göz kusurları bulunmaktadır. Bu kusurlar sebebi ile gözün görevlerini tam olarak gerçekleştirmesi söz konusu olmayabilmektedir. Bu kusurlardan bazıları tedavi edilebilir nitelikteyken bazılarının da tedavi edilemez nitelikte olduğu görülmektedir. Doğuştan gelen göz kusurlarına baktığımız zaman renk körlüğü ve şaşılık karşımıza çıkmaktadır. Şaşılık tedavi edilebilir nitelikteyken renk körlüğünün henüz bir tedavisi bulunmamıştır. Sonradan oluşan göz kusurları ise miyopluk, hipermetropluk, astigmatizm ve katarakt olarak olarak karşımıza çıkmaktadır. Katarakt ameliyatla düzeltilirken diğer göz kusurları için gözlük kullanımı yeterli olabilmektedir. Ancak ilerlemiş durumlarda kişilerin lazer tedavisi görmesi de söz konusu olabilmektedir. Ancak sonradan oluşan bu göz kusurları tedavi edilebilir nitelikte kusurlar olarak değerlendirilmektedir.

Göz Seğirmesi Neden Olur?:Göz kaslarının istem dışı kasılmalarından dolayı ortaya çıkan göz seğirmesi çoğunlukla üst göz kapaklarının birinde meydana gelebilmektedir. Tıp dilinde miyokimi olarak adlandırılan bu durum sinir bozucu olsa da çoğunlukla endişe edilecek bir durum değildir. Mevsimsel alerjik durumlara bağlı olarak ya da yorgunluk sebebi ile oluşabilmektedir. Stres ve aşırı kafein kullanımına bağlı olarak da ortaya çıktığını görebilmek mümkündür. Genellikle çabuk geçen bu durum sık sık ve uzun süreli olarak tekrarlanıyorsa göz kapağının iç yüzeyinde iltihap ya da tahrişten şüphe edilebilmektedir. Bu durum zamanla göz kapağının kapanmasına neden olabilmektedir.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?:Çoğu zaman kısa süreli olup kendiliğinden geçiyor olmakla beraber modern tıpta bu konuyla ilgili derinlemesine bir araştırma yapıldığı söylenemez. Sıcak ya da soğuk kompres yapılması göz seğirmesinin geçmesi bakımından faydalı olabilecek müdahaleler arasında değerlendirilmektedir. Alkolsüz ve soda benzeri bir içecek olan tonik içilmesi de göz seğirmesinin geçmesi konusunda yardımcı olabilmektedir.

Göz Bozukluğu Testi:Gözde bulunan kusurların tespit edilmesi ve kusurun ya da bozukluğun ne kadar ilerlemiş olduğunu anlayabilmek için bazı testler yapılabilmektedir. Evde de uygulayabileceğiniz bu testleri gerçekleştirirken okuma konusunda bazı sorunlar yaşıyorsanız gözünüzde sorun olduğunu düşünmeniz ve bunun için doktora başvurmanız yararınıza olacaktır. Bu testlere bakacak olduğumuzda karşımıza görme testi, renk körlüğü testi, Amsler Grid testi ve astigmat testi çıkmaktadır. Bu testler sonucunda kişide bir göz bozukluğu olup olmadığı tespit edilmektedir.

Göz Kapağı Şişmesi:Gözü saran bağ dokularda meydana gelen iltihaaplanma ya da aşırı ödem oluşumuna bağlı olarak göz kapağında şişme meydana gelebilmektedir. Ağrılı ya da ağrısız olabileceği gibi gözün alt ya da üst kapağında meydana gelebilmektedir. Çoğunlukla alerjiler, göz enfeksiyonu, yaralanmalar, göz kapağı yangısı ve göz neslesi sebebi ile meydana gelmektedir. Bu duruma sebep olan durumun ortadan kaldırılması ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi için doktora başvurmak gerekir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı:Gözyaşı kesesinin alt kısmında meydana gelen tıkanıklığa bağlı olarak gözyaşı kanalı tıkanıklığı sorunu yaşanmaktadır. Bu durumda gözyaşının buruna geçemeden göz kapağından yanağa doğru aktığı görülmektedir. Bu durum gözde sıklıkla enfeksiyon yaşanması sorununa neden olabilmektedir. Kişide aşırı göz sulanması, gözde sıklıkla çapaklanma, burun köküne basıldığında göze iltihap gelmesi ve burun kökünde şişlik ollması gözyaşı kanalı tıkanıklığının habercisidir. Mutlaka doktora başvurulması gerekir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.