İNSANLAR NASIL POZİTİF DÜŞÜNCE SAHİBİ OLURLAR

İnsanlar hayatlarının birçok alanında olumsuz şeyler yaşarlar. Bazıları ayakta dimdik dururken ve her şeyin iyi olabileceğini düşünürken bazı insanlar ise hemen pes ederek olumsuz bir enerji içerisine girerler. Bu enerji ile kendilerini yıprattıkları gibi çevrelerini de rahatsız ederler. Oysa hayatımızda pozitif enerji varken yapacak çok şey vardır.

Pozitif düşüncenin tanımını pek çok kişi negatif düşüncenin tersi olarak tanımlamaktadır. Polyanna’nın felsefesi olarak tanımlanan pozitif enerji açılmaz zannettiğiniz pek çok kapının açılmasını ve olmaz zannettiğiniz pek çok güzel şeyin olmasını sağlar. Pozitif düşünen insanların her durum için üretebilecekleri bir çözüm vardır. Bu çözümler hayatın bize öğrettiği kuralların çok dışındır ve düz bakmak yerine geniş bakmayı öğretir.

Geniş ve pozitif bakan insanlar her türlü yenilik karşısında kendilerini deneyebilirler. Aynı zamanda pek çok konuda başarıya giderek iletişim halde olduğu insanlar ile çok rahat bir şekilde uzlaşabilirler. Pozitif düşünce ile özgürlük ilkesi davranışa çok rahat bir şekilde dönüşebilir. İrade sahibi insanlar negatif düşüncelere sahip olabildikleri gibi pozitif düşünceleri de hayatlarına sokabilir ve uygulayabilirler. Tüm bu düşüncelerin pozitif enerji olarak adlandırılmasının sebebi ise her durumda üretilen pozitif davranışların karşı tarafa yine olumlu bir şekilde yansımasıdır. Günümüzde iş, spor, eğitim ve sosyal hayatta pozitif düşünce sayesinde davranışlarda ve düşünme gücünde verimin arttığı görülmüştür.  Devamlı mutlu kalmayı seven insanlar da ya da sorun yaşayan ve bunu atlatmaya çalışan insanlar da doğal morfin olarak adlandırılan endorfin salgılanmaktadır.

Doğal morfin bizim bildiğimiz morfinden elli kat daha güçlüdür ve endorfin negatif enerjinin pozitif enerjiye dönüştürülmesini sağlayarak kişiye mutluluk ve huzur vermektedir.  Aynı zamanda pozitif enerji insan sağlığı içinde oldukça önemlidir. Ne kadar mutlu ve neşeli olunursa protein zinciri olarak adlandırılan nöropeptit sağlıklı bir şekilde işlemeye başlar ve bu durum bağışıklık sisteminin de düzenli işlemesine yardımcı olur. Pozitif enerjiyi hayat felsefesi haline getirmiş olan insanlar onlara mutluluk veren kişileri çekerek hayatlarını onlarla devam ettiriyor ve kendilerine pozitif enerji veren yiyecekler ile besleniyorlar. Özellikle iş ve okul hayatında başarıyı yakalayan insanlar hiçbir şeyin imkânsız olmadığına ve her aksilikte illa ki yapacak bir şeyle olduğuna inanırlar. Bu düşünceyi hayatınıza aşılamak istiyorsanız meditasyon gibi pozitif enerji alma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Elbette pozitif düşünce sahibi olmanın da bazı aşamaları ve kuralları vardır. Bunlardan birisi mizah duygusunu baş köşeye oturtmanızdır. Mizah duygusu öyle etkili bir silahtır ki kendisi ile dalga geçmeyi bilen bir insanın boş yere yükseklerde dolaşmasına engel olur. Ruh sağlığınızın iyi yönde ilerlemesini sağlayan mizah en kuvvetli savunma mekanizmasıdır fakat yerinde ve zamanında yapılmadığı zaman başkalarının dalga konusu haline gelebilirsiniz. Siz kendi kusurlarınızı görüp bunu mizah haline dönüştürdüğünüz zaman ortaya çıkan öfkenizi sakinleştirip içinde bulunduğunuz atmosferi direk pozitif enerjiye çevirebilirsiniz. Pozitif enerjinin diğer bir kuralı ise her durumda idealist olmaktır.

İnsanoğlu dünyaya bir kere gelir ve bu gelişi belli bir amaç uğruna olmalıdır. İsabet ettirip vurmak istediğiniz bir şişeyse ve siz buna isabet ettiremiyorsanız şişen yanındaki bardağı vurarak bardak vurma alanında da en iyisi olabilirsiniz. Elbette başarısız olduğunuz konular da defalarca deneme yapabilirsiniz fakat olmadığını düşündüğünüz hiçbir konuda idealistliğinizi kaybetmemeli, üst insan olmak için çaba göstermelisiniz. Hayatta yapmak istediğiniz hiçbir uğraşta riskten kaçınmamalısınız. Çok fazla düşünce üreterek, ürettiğiniz her düşünce için risk almak da özgürsünüz. Pozitif düşüncenin diğer bir amacı ise insanoğluna cesur olmayı öğretmektir.

Bu hayatta yaşadığınız çoğu şey sizi karamsarlığa itebilir ya da doğruluğu konusunda çok fazla düşündürülebilir. Fakat siz doğru bulduğunuz şeylere inanır ve uygularsanız, bu uğurda çaba harcarsanız ödülünüzü öyle ya da böyle alırsınız. Bu şekilde öz saygınızı devreye sokarak bu hayatta başaramayacağınız hiçbir şey olmadığını görürsünüz. İyi bir avukat olabilirsiniz iyi de para kazanabilirsiniz ancak insanların gözünde nasıl görünüyorsunuz? Avukat olmak sizin için mevkisi yüksek olduğundan dolayı doğru bir karar olabilir ancak bu meslek sizi ne kadar yansıtıyor? Bunu her zaman aklınızın bir köşesinde bulundurmalısınız.

Korku pozitif enerjiyi kolay bir şekilde esir alabilecek güçtür. Fakat korkudan daha güçlü olan bir şey varsa oda irade ve zekâdır.  Her insanın korkusu ve endişesi birbirine benzemez. Korkular ve endişeler insanların sonradan kazandığı hislerdir. Fakat bu korkularınızın üstesinden sevgi, irade ve zeka ile gelebilirsiniz. Kendi gücüne egemen olan insanlar iradelerini ve güçlerini kendileri yaratırlar. Yaratıcı olan insanlar en büyük kalabalıklar içerisinde bile işlerini yapmaya devam ederler ve hiçbir düşünceye körü körüne bağlı değillerdir. Çünkü böyle insanlar düşünüp üretmeyi çok severler. Pozitif düşüncenin en güzel yanlarından biri affetmek ve bağışlamaktır. Bir insanı affetmek karşı tarafa duyduğunuz öfkenin sevgiye dönüşmesini sağlamaktadır. Bu evrende her şey karşılıklı etkileşim halindedir. Unutulmaması gereken insanın ne düşünürse onu yaşayacağıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here