Özgür Bilgi Kanalı

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlık, bu problemi yaşayan herkes için, çok rahatsızlık verici bir durumdur. Düzenli olarak tuvalete çıkamamak, bir süre geçtikten sonra herkes için zor bir durum haline gelmektedir. Hemoroit hastalığının da ana sebeplerinden biri olan kabızlığa, ne iyi gelir, bu konuda uzman görüşler neyi öneriyor, isterseniz kısaca değinelim.

kabizlik-cozumu

Öncelikle kabızlığa neyin sebep olduğunu bilmemiz gereklidir. Özellikle antibiyotik kullanımı sonrası, bağırsak florası bozulmuşsa ve yararlı bakteriler ile mukoza tabakası zarar görmüş ise bu durumun kabızlığa ve bağırsaklarımızın işlevini yapamamasına sebep olduğu bilinmektedir. En kesin çözümü ise kolaylıkla uygulayabileceğimiz, yoğurt suyu tedavisidir. Sabah öğle akşam içeceğimiz, bir fincan yoğurt suyu sayesinde, bağırsak floramız kendini yenileyecek ve kabızlık sorunu kısa sürede ortadan kalkmış olacaktır.

Bazı durumlarda ise yeme alışkanlıklarımız yüzünden sık sık kabızlık yaşamamız da mümkündür. Lifli gıdaların az alımı ve meyve, sebzeyi az tüketmek, sebeplerin başında gelmektedir. Kabızlık durumunda, hissettiğimiz sıkıntının yanı sıra, bu durumun vücudumuza verdiği zarar da oldukça fazladır. Toksinler yüzünden vücudumuz zehirlenirken, bir taraftan da karaciğerin yükünün çok fazla arttığı, mutlaka bilmemiz gereken bir gerçektir.

kabizlik-nasil-giderilir

Kabızlığı giderme yolları arasında, en çok yapılan yanlış, sinameki otu kullanmaktır. Sinameki otu kabızlığı gidermek için kullanılırken, az önce bahsettiğimiz flora tabakasına zarar vermekte ve daha kötü sonuçlara sebep olmaktadır. Uzman önerileri dikkate alındığında, bağırsaklarımızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için, yediklerimizi dengeli tüketmemiz ve lifli gıda almaya özen göstermemiz, sorunu temelden düzeltip, problemi ortadan kaldıracak tek yoldur.

Her şeyden önce, yeteri kadar su tüketiyor olmamız gereklidir. Lif açısından zengin ve yararlı olan baklagiller, yeşil sebzeler ve özellikle buğday ve yulaf kepeğini, düzenli yediğimiz takdirde, kabızlık probleminin geçtiğini ve tekrarlamadığını göreceksiniz. Unutmayalım ki, tek tip beslenme, kabızlık dışında da pek çok rahatsızlığa sebep olmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.