RAHMİN İYİ HUYLU URU: MİYOM

Miyom rahmin yapısında bulunan ve bulunduğu organın kasılmasını sağlayan ve kaynağını düz kas dokusundan alan iyi huylu kitlelerdir.

 

Miyom Kimlerde bulunur?

Her 100 kadının 15 inde ufaklı büyüklü, az veya çok sayıda, belirti veren ya da vermeyen miyomlar bulunmaktadır. Miyomlara 30-40 yaş arası kadınlarda oldukça sık bir şekilde rastlanmaktadır. Ender de olsa ergenlik çağından önce de teorik olarak miyomlara rastlamak mümkündür. Menopoz çağında ise vücuttaki östrojen hormonu salgısı azaldığı için üreme çağında miyom tanısı konulan kadınlarda menopoza girdikten sonra miyomların küçüldüğü ve hatta ortadan kalktığı gözükebilmektedir.

 

Miyom Neden Olur?

Miyomun neden herkeste oluşmayıp bazı kadınlarda oluştuğu üzerine çalışmalar hala devam etmektedir. Siyah ırkta miyom gözükmesi beyaz ırka göre 5 kat fazladır. Tabi ailede herhangi birinde de miyom gözükmesi miyom oluşumu için yüksek risktir. Miyom oluşumunda en önemli hormon östrojen hormonudur ki bunu destekleyen en kesin kanıt menopozdan sonra miyomların azalmasıdır.

 

Miyomlar Ne Şekildedir Ve Nasıl Tanımlanır?

Miyomlar rahmin sınırları içerisinde yer alan oluşumlardır. Rahimde tek bir tane miyom bulunabileceği gibi birden fazla da miyom bulunabilmektedir. Miyomlar 1 santimetreden 30 santimetreye kadar çeşitlilik gösterebilmektedir.

 

Miyomların Belirtileri Nedir?

Miyomlar genel olarak belirti göstermeyip jinekolojik tedavi sırasında tesadüfen rastlanan yapılardır. Ancak miyomlar büyük ise idrar torbasına baskı yaparak sık sık idrara çıkma şikayetine neden olabilir bu belirti öne doğru büyüyen  miyomlar için geçerli iken arkaya doğru büyüyen miyomlar ise kalınbağırsağa baskı yaparak kabızlık şikayetlerine neden olabilmektedir. Miyomlar bazen gebe kalamamaya bile neden olabilmektedir.

 

Miyomlar Kanserleşir Mi?

Miyomların kanserleşmesi oldukça enderdir. Ancak miyomlarda gelişen sarkom türü kanserler ise kötü huylu kanserlerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here