Özgür Bilgi Kanalı

MİYOM NEDİR

Miyom nedir?

Rahmin bir adale tabakası var buna miyometrium diyoruz. Bu rahmin duvarının adale tabasından çıkan omurlara da miyom adını veriyoruz. Miyom iyi huylu bir kitledir yani kanserleşmesi söz konusu değildir. Miyom, miyom olarak çıkmışsa miyom olarak devam eder. Miyomlar iyi huylu olduklarından genellikle büyümekten dolayı oluşturdukları etkilerle hastalarda sıkıntı yapmaktadırlar. Aynı zamanda miyom, östrojene yani kadınlık hormona bağlı bir serim urdur. Kadınlık hormonu ne kadar çok ise miyomlar o kadar büyümeye devam eder. Menopoz döneminden sonra da miyomlar küçülecektir. Yani daha çok reprodüktif dönemde,üreme çağında, adet çağında hormonları iyi çalışan kadınların hastalığı olarak görülmektedir.

RAHMİN İYİ HUYLU URU: MİYOM

Miyom rahmin yapısında bulunan ve bulunduğu organın kasılmasını sağlayan ve kaynağını düz kas dokusundan alan iyi huylu kitlelerdir.

Miyom Kimlerde bulunur?

Her 100 kadının 15 inde ufaklı büyüklü, az veya çok sayıda, belirti veren ya da vermeyen miyomlar bulunmaktadır. Miyomlara 30-40 yaş arası kadınlarda oldukça sık bir şekilde rastlanmaktadır. Ender de olsa ergenlik çağından önce de teorik olarak miyomlara rastlamak mümkündür. Menopoz çağında ise vücuttaki östrojen hormonu salgısı azaldığı için üreme çağında miyom tanısı konulan kadınlarda menopoza girdikten sonra miyomların küçüldüğü ve hatta ortadan kalktığı gözükebilmektedir.

Miyom Neden Olur?

Miyomun neden herkeste oluşmayıp bazı kadınlarda oluştuğu üzerine çalışmalar hala devam etmektedir. Siyah ırkta miyom gözükmesi beyaz ırka göre 5 kat fazladır. Tabi ailede herhangi birinde de miyom gözükmesi miyom oluşumu için yüksek risktir. Miyom oluşumunda en önemli hormon östrojen hormonudur ki bunu destekleyen en kesin kanıt menopozdan sonra miyomların azalmasıdır.

Sebebi bilinmemektedir ama genetik olduğu söylenebilir. Yani annesinden, kardeşinden miyom alınan hanımlarda daha sık görmekteyiz. Ama miyom,o kadar sık görülmektedir ki toplumdan 35-40 yaşlarında olan 100 kişiyi alsak bunların 35-40’ında miyom görebiliriz, o kadar sık görülen serim bir hastalıktır. Onun için miyom görüldüğü zaman hanımların endişe duymaması gerekir. Pek çok hanımda görülen, sık bir serim urdur.

Miyomlar Ne Şekildedir Ve Nasıl Tanımlanır?

Miyomlar rahmin sınırları içerisinde yer alan oluşumlardır. Rahimde tek bir tane miyom bulunabileceği gibi birden fazla da miyom bulunabilmektedir. Miyomlar 1 santimetreden 30 santimetreye kadar çeşitlilik gösterebilmektedir.

Miyom tanısı nasıl konur?

Miyom, basit jinekolojik muayene ile tespit edilmesi kolay bir hastalıktır. Ancak günümüzde herkesin bildiği üzere ultrason çok sık kullanılmaktadır. Hem karından bakılan ultrason hem de vajenden bakılan ultrasonla standart bir kadın doğum uzmanı miyom tanısını koyabilir. Bana göre hastalık tanısının konulması en rahat olan jinekolojik problemdir. Bunun için sadece miyomu tespit etmek için değil, genel kadın sağlığı açısından cinsel yönden aktif olan her hanım menopozdan sonra da yıllık kontrollerine gitmek zorundadır. Zaten yıllık kontrollerde bunlar tespit edilebilir. Bir yıl sonra da ne kadar büyüdüğüne bakılarak ne zaman sonra semptomlara yol açacağı hastaya bilgi olarak verilebilir. Cinsel aktif olduktan sonra belli bir ailesel risk yoksa normal yıllık kontrollere gidilebilir. Ama ailesel ya da kişisel riskler varsa, örnek veriyorum bir hanım hayatı boyunca bir kez meme kanseri olmuşsa yumurtalık ve rahim kanseri riski daha yüksek olacağı için bu hanımları daha sık görmemiz gerekir.

Miyomların Belirtileri Nedir?

Miyomlar genel olarak belirti göstermeyip jinekolojik tedavi sırasında tesadüfen rastlanan yapılardır. Ancak miyomlar büyük ise idrar torbasına baskı yaparak sık sık idrara çıkma şikayetine neden olabilir bu belirti öne doğru büyüyen miyomlar için geçerli iken arkaya doğru büyüyen miyomlar ise kalınbağırsağa baskı yaparak kabızlık şikayetlerine neden olabilmektedir. Miyomlar bazen gebe kalamamaya bile neden olabilmektedir.

Büyüdüğü için rahim iç duvarına yani endometriuma, kanadığınız yere basarsa adet kanamalarınızı uzun gelecek, pıhtılı gelecek, pıhtılı geldiği için sancılara neden olacaktır. Daha da büyürse bu sefer adet dışı kanamalara sebep olabilir yani kadının adet siklusu tamamen bozulabilir.Çok büyüyorsa, eğer ön duvardan büyüyorsa rahim ön duvarına bilindiği gibi idrar torbasına komşudur. O zaman sık idrara çıkma, idrara çıktığı zaman az az yapma, tuvaletini yaptıktan on dakika sonra tekrar ihtiyaç hissetme ve yine gidip az az yapma gibi semptomlara yol açabilir. Miyom arkaya doğru yani kalın bağırsağa doğru büyümüşse bu sefer dışkılama sorunlarına yol açabilir kabızlık sorunlarına yol açabilir.Bu kadınlar tuvaletleri var , dışkılamaları geldi zanneder ama hiçbir şekilde dışkılayamaz. Bu çeşit semptomlar ortaya çıkabilir. Bunlar büyümeye bağlıdır. Ne kadar çok büyürse o kadar çok semptoma neden olma olasılığı vardır.

Miyomlar Kanserleşir Mi?

Miyomların kanserleşmesi oldukça enderdir. Ancak miyomlarda gelişen sarkom türü kanserler ise kötü huylu kanserlerdir.

Miyom kimlerde daha sık görülür?

20’li yaşlarda pek sık miyom görmemekteyiz ama 30’lu yaşlardan sonra miyom oldukça sık olarak karşımıza gelmekte. Özellikle bu dönemde ağrısı olan, kanaması olan, idrar torbasına bastığı için sürekli olarak idrara çıkan ve dışkılama sorunu olan hanımlarda bu durumdan irdelemek gerekir. Daha çok 30’lu yaşlardan sonra menopoza kadar olan dönemde sık görülür. Eğer menopozdan sonra rahim duvarında bu tip bir ur çıkıyorsa bunu daha çok kötü huylu olarak değerlendirmek gerekir ve onu daha kısa sürede ameliyatla almak gereklidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.