Saç ekimi sonrası kulanılması gereken ilaçlar


Vitamin H ve B7 vitamini olarakta adlandırılırmaktadır.

Saç vede tırnak geliştirici vitamin olarak da anılır,bu özelliği yüzünden, biotin birçok kozmetik ürünün içeriginde bulunur.Suda çözülebilen bir B kompleksi vitaminidir.Biotin sağlıklı bir hayat için gerekli bir vitamin kaynagıdır.Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmalarında koenzimdir. Aynı zamanda hücre gelişimine çok büyük katkıda bulunur, kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaya yardımcı olur. Özellikle kemik iliği için çok önemli olmasının yanı sıra, sağlıklı sinir dokuları için de çok elzemdir.

Saça en büyük etkisi kalite artışı yönündedir,uygun dozda kullanıldığında tüyleşmiş saçlarda kalite artışı sağlar,saçların uzama hızını doza göre % 30-50 oranında artırır,saçta çatallanma,kırılma çökme gibi dayanıksızlaşma bulgularını düzeltir.Saçtaki kalite artışı dökülmeyide kısmen de olsa engeller.

Tırnagımız üzerindeki etkileride benzerdir;tırnaktaki yumuşama,kırılma,tabaka oluşumu gibi sorunları çözer,tırnağın uzama hızını ve dayanıklılığını eskisine oranlar artırır.

Bu Ürünün Özellikleri:

Biotin ilacı suda çözündüğünden, aşırı dozda alımının bir zararı yoktur, fazla alınan miktar idrarla atılır. Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zehirleyici herhangi bir etkisi görülmemiştir.

Tavsiye edilen Dozu:Bayanlarda günlük 1-2 mg (1000-2000 mcg) erkete 2-5 mg (2000-5000 mcg) uygundur.şeker hastalığında 10 mg kullanılması tavsiye edilir.Genede bunlar genel bilgidir Doktorunuz tavsiyelerini muhakak alın.

Saç ekimi sonrası sıklıkla önerilen biotin şok dökülmeyi azaltır,çıkacak saç kalitesini artırır ve ekilen saçların daha erken çıkmasını sagladıgı gözlenlenmiştir.

Biotin Eksikliği:

Biotin eksikliği diğer B vitamini türlerinin eksikliğinin sebep olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere sebep olabilir. Sağlıklı saç ve cildin anahtarı biotin olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biotin eksikliğinin sebebi olmaktadır.

Biotin Ürünün Kullanım maliyeti:Aylık kullanım vede markaya göre 10-20 tl civarındadır.

Pantogar Ürünü:

Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen kökün daha iyi beslenmesini sağladığı ve çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde bilimsel olmayan inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.Günde 3 kapsül alınması genelde tavsiye edilir.

İçeriği:

Tıbbi Küf
B1 vitamini (Tiamin Monohidrat)
L-Sistin
Keratin
B5 vitamini (Kalsiyum-D-Pantotenat)
PABA (Para-aminobenzoik asid) 100 mg

Kullanım bedeli:Aylık kullanım bedeli yaklaşık yetmiş beş t.l ille seksenbeş t.l arası degişmektedir.Üretici ülkede daha dürüstçe yapılan fiyatlandırma sayesinde 1/3 fiyatlarla satılmaktadır.Ülkemizde nispeten çok pahalıdır.
Priorin: Pantogara benzer etki beklenir,saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen kökün daha iyi beslenmesini sağladığı ve çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.Ekimden sonraki iki illa altı hafta arasında görülen şok dökülmeyi azalttığı düşünülmektedir.Günde üç kapsül alınması tavsiye edilir.

İçeriği;

Glikoprotein:

Sarı darı ekstresi:

Elma Suyu aminoasitleri:

B5 Vitamini.

Kullanım maliyet:Aylık 70-80 TL gibi olması gerekenden çok pahalı fiyatlara satılmaktadır.

HGF Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şok dökülme oranını azaltır ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurdugu gözlenmiştir.

Saç Ekim yapılan alanda minyatürize olarak tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun çok daha iyi olmasını sağlayacaktır.Gerek var olan zayıf kılların canlanması gerekse ekilenlerin daha iyi tutması için kullanılması bütün plastik cerrahlarca önerilir.

İçeriği

Saw palmetto (serenoa Serrulata Fruit Extract) :

Polygonum Multiflorum Extract:

Chinese Angelica(Angelica Polymorpha Sinensis) Extract:

Ginseng (Panax Ginseng) Extract:

Pyridoxine HCL (B 6 vitamini):

Triethanolamine

Butylen glycol

Herbal minoxidil

Herbal finasterid

Rogain (spectral,regain vs) Sprey

Donör alanlardaki alınan kökler DHT ye duyarsız olduğu için ekilen saçlara ciddi düzeyde faydası olması beklenmez ama buna karşın saç ekimi yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir.Ekim alanında minyatürize olarak tüyleşmiş kıllar varsa rogain sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlar.Bölge kanlanmasını artırması ekilenlerin daha iyi beslenmesine bir çok fayda sagaladıgı kanıtlanmıştır.

İçeriğinde:

Minoxidil HCL

Bepantol

FUT yöntemi ve FUT ta olduğu gibi cildin kesilerek ekime hazırlandığıFUE ekim tekniğinde ciltte oluşan yara kabuğunu yumaşatmak amacıyla banyo öncesi ekim alanında kullanılır.Ekilen saçlara faydası veya zararı yoktur tek özelliği oluşan yara kabuklarını yumuşatmasıdır kullanılması şart değildir. Ekim yapılacak deliklerin keserek değilde iğne ile delerek yapıldığı ekim tarzında yara kabuğu oluşmadığı için kullanımı gerekmeyebilir.

Finasterid:

DHT oluşumunu engelleyerek saç  ekimi alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz herhangi bir yan etkisi yoktur.

Yukarda saydıgımız ürünler saç ekimi sonrası plastik cerrahların kulanmasında yarar gördügü en başlı başına ürünlerdir.Özelikle ekim sonrası saç ekim kalitesine çok katkı sagladıgı aşikardır.Gerekli dzolar ve kulanım süreleri muhtemelen ekim yaptıgınız hastanede doktorunuz tarafından sizlere anlatılacaktır.

Malesef gözlemledigimiz bir çok hastanede ekim sonrası gerekli bilgilendirme yapılmamaktadır.Bu tip destekleyici ürünler çok daha saglıklı ve dogal saçlar size kazandıracaktır ve muhtemelen ki ekilen saçların kaybı çok daha aza inecektir.