SELÜLİT GİDERİCİ HAREKETLER


Selülit, derinin altındaki yağ dokusu bulunan bölümde oluşmaktadır. Oluşan selülit, derinin üst yüzeyindeki, pütür pütür, adeta portakal kabuğu gibi görüntüsü ile kendini belli eder. Selülit nedir denildiğinde, sağlığımız için bir risk taşımasa da, fiziksel olarak, estetik görünüş açısından, istenmeyen bir durumdur diyebiliriz.

selulit-nasil-gecerSelülit, yağ hücrelerinde yağın fazlaca depolanması, östrojen hormonu etkisi ile yağ hücrelerindeki genişleme yüzünden oluşmaya başlar. Ardından kan dolaşımı bozulmaya ve yağ dokusu da, genişlediği için yayılmaya başlar. Bu durumdan bağ dokusu da etkilenir ve daha çok su tutmaya başlar. Birbirini tetikleyen bu süreçte, dokular genel özelliklerini kaybetmeye başlamıştır. Cilt yüzeyinde pürüzlü görünümler oluşur. Selülit oluşumunun nedenleri arasında fazla kilo, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı, hareketsizlik gibi sebepler gösterilmektedir.

Selülit nasıl geçer ve selülit tedavisi nedir gibi soruların, cevabı ise selülitin yoğunluğuna ve aşamasına göre değişiklik göstermektedir. Başlangıç aşamasında, bol su tüketimi, dengeli beslenme ve tuz kullanımını azaltma gibi yöntemlerin yanı sıra, selülit bulunan bölgeye düzenli masaj yapılması, yeterli olabilmektedir. Ancak ilerlemiş ve geniş bölgeye yayılmış durumlarda, denenebilecek başka yöntemler vardır. Ozon terapi, lipo elektro ve lazer terapi en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Cerrahi müdahalede ise liposakşın uygulanır.

Selülit için yapılan liposakşın uygulamasında, özel kanüller kullanılmaktadır. Uçlarında minik bıçaklar olan bu kanüller, şekil bozukluğu olan yerlerdeki, bantları keserek, kötü görünümün tekrarlamasını engeller ve bölgedeki yağlı dokuyu vakumlayarak alır.

Genel olarak selülit şişman bayanlarda daha çok görülse de, çok kilolu olmayan kişilerde de oluşabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu, ne şekilde olursa olsun, bölgedeki yağ oranı azaldıkça, selülitin de hafiflediği hatta yok olduğu gözlenmiştir. Bu bulgulardan yola çıkarak bölgesel yağları eritmeye yönelik, selülit giderici hareketler, belirlenmiştir.

selulit-giderici-hareketler

Daha çok arka baldır bölgesi, kalça, karın bölgesi ve iç kol, bacak bölgelerinde görülen selülit, bu bölgeler için çalıştırıcı ve yağ yakıcı hareketler ile oldukça yok edilebilmektedir. Bu hareketler ile selülit için özel hazırlanmış kozmetiklerin kullanımı, selülit görünümünün azalmasını, desteklemektedir.