Özgür Bilgi Kanalı

c vitamini çinko

Çinko, vücudunuzu sağlıklı tutmak için hayati önem taşıyan bir mikro besindir. Bu “temel” bir mineraldir, yani vücudun onu üretemeyeceği anlamına gelir. Bu, diyette her gün veya diyet takviyelerinden çinko almamız gerektiği bir gerçektir.

Supra Vitamin C+ Çinko ise her kullanımda 500 mg C Vitamini, 10 mg Çinko içeriğiyle;

* Cildin, kıkırdağın ve kemiklerin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur.

*Çinko ile birlikte C Vitamini bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

*Yorgunluk ve bitkinlik azaltan C Vitamini ve Çinko vücuda zindelik katar.

*Çinko kemikler başta olmak üzere cildin, saçların, kemiklerin ve tırnakların korunmasında önemli bir yeri vardır.

Supra Vitamin C+ Çinko 28 günlük bir kürde, günde 1 saşe ürün tüketimi önerilmektedir. 1 saşe toz ürün 200 ml ( 1 bardak ) suda çözündürülerek tüketilmesi tavsiye edilir. Herhangi bir koruyucu, yapay tatlandırıcı, ilave şeker, renklendirici vs. içermez. Doğal portakal aromasıyla hem lezzetli hem sağlıklı bir içim sunar.

Çinko Nedir?

Çinko, etler, kabuklu deniz ürünleri, baklagiller, süt ürünleri, yumurta, kepekli tahıllar, bazı sebzeler (patates ve lahana) ve tohumlar ve kabuklu yemişler dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda bulunan temel bir mineraldir. Bununla birlikte, diyet çinko içeren gıdalarda düşükse diyet takviyeleri yoluyla da tüketilebilir. Bu mikro besin, çeşitli vücut fonksiyonları için hayati bir besindir. Bunlar arasında sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek, kemikleri güçlü tutmak, iyileşmeye yardımcı olmak, demir emilimine yardımcı olmak, bir antioksidan olarak işlev görmek ve sağlıklı yaşlanmayı desteklemek yer alır.

Çinkonun 5 Faydası

Çinkonun faydaları, oldukça fazladır. Başta bağışıklık sistemini güçlendirme olmak üzere, doku onarımında, antioksidan göreviyle, hafızaya bire bir gelen, cilde sağladığı katkılarla hayatımızda olması gereken bir mineraldir.

Bağışıklık İçin Çinko

Çinko, bağışıklık sisteminin birçok bölümünde yer alır ve bağışıklığı güçlü tutar. Çinko, bağışıklık hücresi gelişimi ve işlevi için kritiktir. Bu hücreler vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle çinko eksikliği, bağışıklık tepkisinin gecikmesine neden olabilir.

Yara İyileşmesine Ve Doku Onarımına Yardımcı Olur

Çinko, hücre büyümesi için gereklidir ve onu doku onarımında önemli bir bileşen haline getirir.

C vitamin ile birlikte çinko, kolajen üretiminde önemli bir rol oynar. Kolajen, cilt dokusu yapımı için anahtar bir proteindir. Bu nedenle, diyette yeterli çinko seviyeleri, doku onarımının ve yara iyileşmesinin artmasıyla bağlantılıdır.

Antioksidan Olarak İşlev Görür

Çinko aynı zamanda bir antioksidan ve antiinflamatuar ajandır.

Bu mineral, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasardan korur, aynı zamanda oksidatif stresi azaltır. Oksidatif stres, yaşa bağlı çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilen kronik inflamasyona katkıda bulunur. Bununla birlikte, yaşlı popülasyonda yapılan birkaç çalışma, inflamasyon belirteçlerini ve hücrelere verilen zararı azaltmanın olumlu etkisini göstermiştir.

Hafızaya Fayda Sağlayabilir Ve Öğrenmeyi Artırabilir

Çinko, özellikle hipokampusta nöron fonksiyonunda önemli bir rol oynar. Hipokamp, ​​beynin uzun süreli ve uzamsal bellekten sorumlu olan bölümüdür. Bu konu sınırlı araştırmaya sahip olmasına rağmen, yeterli miktarda çinkonun hafıza işlevine fayda sağladığı gösterilmiştir. Ayrıca, bu bilgileri uzun süreli bellekte öğrenme ve saklama becerisine yardımcı olun. Bununla birlikte, çinko fazlalığının veya toksisitesinin beyin üzerinde ters etkiye sahip olabileceği unutulmamalıdır; bu yüzden bu minerali fazla tüketmediğinizden emin olmanız önemlidir.

Cildi Aydınlatmaya Yardımcı Olabilir.

Herhangi bir yaralanmada, kesikte çinko devreye girer. Birincisi, kesiği çevreleyen derideki mineral miktarı, enzimler ve proteinler enfeksiyondan korunmak, iltihaplanmayı kontrol etmek ve yeni hücreler üretmek ve onları yırtılmış deriyi kapatmak için naklederken artar. Ancak sağlıklı, bozulmamış cilt bile yeni hücre üretimi ve hücre zarlarının işlevi için çinkoya güvenir.

Sivilceler, yağ, bakteri ve cilt hücrelerinin birikmesi gözenekleri tıkadığında ve gözenek çevresindeki cildin kızarmasına, şişmesine ve hassaslaşmasına neden olduğunda gelişir. Bağışıklık fonksiyonunu artıran çinko, bu inflamatuar tepkiyi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Dahası, çinko hücre üretimini ve döngüsünü düzenlediğinden ve cildinizin ürettiği doğal yağ miktarını azaltmaya yardımcı olabileceğinden, ilk başta gözeneklerin tıkanmasını önleyebilir.

Günlük Çinko İhtiyacı Nedir?

Önerilen günlük çinko miktarı yetişkin erkekler için 11 mg ve yetişkin kadınlar için 8 mg’dır. Bu gereksinim, hamile kadınlar (11 mg) ve emziren kadınlar (12 mg) dahil olmak üzere belirli gruplar için artar.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.