TERLEME NEDİR, NİÇİN TERLERİZ?

Terleme faaliyeti tümüyle istemimiz dışında gelişir, vücut yapımızın doğal bir fonksiyonudur. Genellikler ortam sıcaklığı yükseldiğinde, fiziksel aktiviteler gerçekleştirdiğimizde terleriz. Terlememizin sebebi vücut ısısını ayarlamaktır. Vücut ısınız yükseldiğinde terleme yöntemi ile otomatik olarak düşürülmektedir.

TERLEMENİN FAYDALARI ve ZARARLARI

Terlemek aslında boşaltım sistemine yardımcı olmaktadır. Terleme yönetimi ile vücutta bulunan toksinler dışarı atılmakta, gözenekleriniz açılmaktadır. Alkol, sodyum gibi vücuda zararlı maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Vücudunuzda sürekli sıvı değişimi sağlayarak sizi sağlıklı tutar. Yani terleme aslında sağlığınız için çok ama çok önemlidir.

Ancak dezavantajları da vardır. Mesela terinizi üstünüzde soğutursanız veya terli bir biçimde rüzgara maruz kalırsanız, bu sizi çok ciddi anlamda hasta edebilir. Bu yüzden fiziksel aktivitelerimizden sonra duş almalı, duş almaya imkanımız yoksa özellikle sırtımızdaki terimizi silmeliyiz. Yine hatta kolonyalı mendil ile koltuk altlarımızı sildiğimizde de kokuyu bir miktar önleyebiliriz.

ÇOK TERLEMEK ve TER KOKUSU

Aslında ter renksiz ve kokusuzdur fakat bakterilerin yoğun olarak türediği koltukaltı gibi bölgelere temas eden ter koku yapmaktadır. Aşırı terlemeye önlem almak için deodorantlar kullanabilir, koltukaltı bakımınızı yaparak kötü kokuya engel olabilirsiniz. Ama çok aşırı ise doktora başvurabilir, tedaviler hakkında bilgi alabilirsiniz. Özellikle çok aşırı olan terlemelerde ter bezleri alınarak cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

TERLEMENİN SOSYAL HAYATA ETKİSİ

Eğer çok terleyen ve bunun için gerekli tedbirleri almayan birisi iseniz, sosyal ilişkilerinizde zayıflamalar olacaktır. Evde, okulda, işyerinde kısacası her yerde size kötü koktuğunuzu söyleyemeyen kişiler, sizden uzaklaşama yolunu tercih edeceklerdir. Bu sebeple terlemeye karşı özellikle koltuk altı bakımlarınızı ihmal etmeyin. Ancak yine de bir şeylerin önüne geçemiyorsanız, o halde derhal doktora başvurun. Çünkü aşırı terlemenin yukarıda da belirttiğimiz gibi tedavisi mümkündür.

Önceki İçerikŞEKER HASTALIĞI (DİYABET)
Sonraki İçerikDış Gebelik ve Dış Gebeliğin Belirtileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz