Özgür Bilgi Kanalı

Vücudumuz Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

İnsan vücudu eşsiz yapısı ile mükemmel tasarlanmıştır. Doğada bulunan canlılar bütününden en farklı olanıdır. Bu yüzden de bilinmeyen bir çok özelliği vardır.

İnsan-Vücudu

Bunların bazıları:
1. İnsan burnu çok hassas ve duyarlıdır. Bu yüzden de elli binden fazla kokuyu hatırlar ve tanır.
2. İnsanlar 75 yıllık bir ömürde ortalama 50 kilo kadar deri dökerler.
3. Tat alma duyusu bir çok insanın bildiği gibi sadece dille olmaz. Bunun yanında anüste, akciğer, pankreas, beyin, testisler, mide ve ince bağırsakta tat alma işlevini gerçekleştiren organlardan dır.

iskelet

4. Bilindiği gibi canlıların oksijensiz hayatta kalmaları mümkün değildir ve oksijen alamayan bir canlıda beyin ölümü gerçekleşir. Ancak beyin hücreleri ölmeden önce 5-10 dakika kadar oksijensiz olarak hayatta kalmak mümkündür.
5. İnsanların aç olarak belli bir süre yaşamaları mümkündür. Ancak uzun süren açlık olduğunda beyin vücuda gerekli besini sağlamak için kendi kendini yer.
6. İnsanların gözleri, her seferinde sadece görüş mesafesi içerisinde bulunan küçük bir alanı görebilmektedir. Bu gördüklerini bir bütün haline getirebilmek için, göz 2-3 kez seğirme gerçekleştirir.

kas-sistemi

7. Sağlıklı bir insanın kalbi, dakikada 70-71 kez atar. Bu kalp atış sayısına göre 70 yaşına ulaşmış bir insanın kalbi ortalama 260 milyon kez atmış olur ve yaklaşık 166.578.800.000 kilo kanı, damarlarına pompalamış olur.
8. İnsanların mideleri ortalama 2 hafta 1 kez kendisini ( iç zarını ) yenilemektedir. Eğer bunu gerçekleştirmez ise mide kendi kendini sindirir.

gozun-yapisi
9. Göz kasları vücuttaki bütün kaslar arasında en hızlı olarak tepki gösteren kastır. Ancak insan vücudunda bulunan en güçlü kas dildedir.
10. İnsan vücudu iskeletten oluşmaktadır, bu yüzden çok sayıda kemik bulunmaktadır. Bunların en ufak olanı ise kulaklardadır ve ( stapes ) yani üzengi olarak adlandırılmaktadır. Bu kemik 1,99-43 mg ağırlığında olup, 2,6-3,4 mm uzunluğundadır ve pamuk lifinden bile daha ince bir dokuya sahiptir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.