Özgür Bilgi Kanalı

Eğer zayıflamaya karar verdiyseniz kalori kontrolü yapmanız gerektiğini ve aldığınız ürünlerin kalorisinin gün içinde harcadığınız kaloriden az olması gerektiğini biliyor olmanız gerekmektedir. Vücudunuzun yağ yakmaya başlamasıyla ve depolanmış olan yağlardan kurtulmanız için de dikkat etmeniz gereken belki de en önemli nokta bu nokta ve bunu ne kadar uzun bir sürede yapabileceğinizle alakalı. Tek bir ürünü tüketerek kilo vermeniz pek olası değil. Bu aynı zamanda sizin için sağlıklı da değil. Yani beslenme listenize yoğurdu eklemekle bir anda tüm kilolarınızı verecek değilsiniz. Fakat bu yolda yoğurt sizin en iyi destekçilerinizden biri olabilir.
Yoğurt gibi ürünlerin yüksek besin değerleri içermesi genel olarak sağlığınıza katkıda bulunur. Mesela yoğurdun protein içermesi sizin daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Öğünleriniz arasında gelen açlık krizlerinizi de daha kolay atlatmanıza yardımcı olur. Bu gibi ufak ama etkili yönleri bulunmaktadır yoğurdun.
Yoğurt çok iyi bir protein kaynağıdır. Her şeyden önce bunu bilmenizde yarar var. Et gibi diğer protein kaynaklarına kıyasla kalorisi oldukça düşük bir seviyededir. 100 gram tam yağlı yoğurt ortalama olarak 65 kaloriye eşittir. Ve bu rakam günlük protein ihtiyacınızın %10’unu karşılayan 5.2 gram kadar protein içermektedir. Diyetinizi yaparken karbonhidrat yerine daha fazla protein almanız daha yavaş sindirilen bir besin ögesi olduğundan dolayı tokluk hissini daha da uzun tutacaktır.
Yani bu durumda 1 kase yoğurt yerseniz, yediğiniz öğünden sonra diğer öğününüze kadar olan sürede açlığı giderir. En azından midem kazınıyor demezsiniz ve bu sizi daha iyi idare eder. Dikkat ettiyseniz bu da yoğurdun küçük ama etkili detaylarından.
Öğünler arasında yediğiniz atıştırmalıklar kategorisine giren gıdalar zayıflarken karşınıza çıkan en büyük problemlerden biri oldukları için yoğurt gibi tokluk hissini oldukça uzun süre tutan ürünler almanız, yaptığınız diyete daha sıkı sarılmanıza neden olur. Bu konuda yapılan araştırmalar öğünler arasında atıştırmalık kategorisinde giren gıdaları yemeyenlerin yiyenlere kıyasla %22 oranında daha fazla kilo kaybettikleri sonucunu çıkarmış. Artık bu konuda da karar sizin. Peki yoğurdu yaptığınız diyette nasıl kullanacaksınız?
En çok hangi öğünler arasında acıktığınızı belirlemelisiniz önce. O öğünler arasında yarım kase az yağlı yoğurdu rahatlıkla yiyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse sabah kahvaltınız ile öğle yemeğiniz arasında mide kazınması gibi bir durumla karşılaşıyorsanız sabah kahvaltınızda yoğurdunuzu yiyerek bu iki öğün arasında bir şeyler atıştırma isteğinizi yok edebilirsiniz. Sadece yoğurt yemek size pek çekici gelmiyorsa yoğurdu yağlı ve yüksek kalorili salata soslarının yerine sizin için daha sağlıklı bir alternatif olarak yiyebilirsiniz.
Ayrıca ufak bir püf nokta daha. Meyveli yoğurt yerine daha az kalori ve şeker barındıran normal yoğurtları tercih edin. Normal yoğurtlarda da az yağlı olanlara yönelmek daha az kalori almak açısından yararlı hale gelebilir. Fakat diğer gıdalardan aldığınız kaloriyi birazcık düşürebilirsiniz yaptığınız diyete zarar vermeden yağlı yoğurt da yiyebilirsiniz elbette.
Diyet yaparken yaşanan en büyük problemlerden birisi de beslenme alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak yaşanan kabızlık sorunudur. Özellikle ilk haftalarda yaşanan kabızlıklar kişiyi rahatsız bir ruh haline sokabilir. Yoğurt ise bağırsaklarda sindirimi düzenleyen ve vücudunuz için iyi olan bakterilere destek çıkar. Ve kabızlık sorununuzun daha kolay bir şekilde yok olmasını sağlar.
Genellikle her yoğurtta bu etki görülür fakat ambalajının üstünde probiyotik yazısı olan yoğurtlar daha etkili olurlar. Yoğurtta bulunan ve sindirime yardımcı olan bu bakterilerin sağladığı tek yarar sindirim sistemini düzenlemesi değil elbette. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarda görülmüş ki düzenli olarak probiyotik yoğurt tüketen kişilerde yüksek tansiyon görülme olasılığı tüketmeyenlere göre oldukça az.
İşte bir yoğurt, tüm bunları tek başına yapabilmektedir. Diyet listenize yukarıdaki şartlara uyan yoğurdunuzu eklediğinizde artık kilo vermeye tam anlamıyla hazır olmuş oluyorsunuz. Eğer sizde sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız yoğurdu beslenme listenizden eksik etmemenizi öneririz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.