Özgür Bilgi Kanalı

arma kontrol

40’tan fazla ülkede Türk mühendislerin ürünleri tercih ediliyor

Türk mühendislerin çalışmalarıyla büyüyen Arma Kontrol, 11 yılda 40’tan fazla ülkede 3 binin üzerinde projede yer almayı başardı. Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu’nun yanı sıra Avrupa’da da tercih edilen Arma Kontrol’ün 2018’deki hedefi ise Afrika’da büyümek.

2006 yılında kurulan Türkiye’nin güvenlik endüstrisinin bir kolu olan geçiş kontrol sistemleri sektöründeki öncü markalarından Arma Kontrol, bugün 40’tan fazla ülkede 3 binin üzerinde proje tarafından tercih edilmeyi başardı. Kısa sürede yakalanan başarıyı değerlendiren Arma Kontrol CEO’su Koray Kartal; ‘’ Kurulduğumuz ilk günden bu yana Ar-Ge’ye ciddi yatırımlar yaptık. Tamamı Türk mühendislerin tasarladığı geçiş kontrol ürünleri ve bariyer sistemlerini Türkiye’de üreterek dışa bağımlılığımızı minimum seviyeye getirdik. Daha sonrasında da bu ürünlerin kalitesinin dünyanın birçok ülkesinde fark edilmesini sağladık. Bugün 40’tan fazla ülkede Arma Kontrol ürünlerini görebilirsiniz. Hedefimiz önümüzdeki yıl yurtdışına daha da ağırlık vererek ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak’’ dedi.

“Nijerya, Kenya, Gana, Somali ve Togo’da projelerimiz devam ediyor”
İlk ihracatını Azerbaycan’a gerçekleştiren daha sonra da Türki Cumhuriyetlerin yanı sıra Ortadoğu, Avrupa, Asya ve Amerika’daki projelerde yer alan Arma Kontrol’ün 2018 yılında hedefinde Afrika kıtası yer alıyor. Afrika kıtasının kendileri için önemli bir pazar olacağını belirten Kartal sözlerine şöyle devam etti; “Bölgenin güvenlik anlamında ciddi bir ihtiyacı var. Güvenlik yatırımları tüm dünyada olduğu gibi Afrika’da da giderek artıyor. Biz de Arma Kontrol olarak tüm dünyada kalitesiyle dikkat çeken patentli ürünlerimizle bu pazarda yerimizi alacağız. Geçiş kontrol sistemleri sektöründe dünyanın ilk 10 firması arasına girme hedefimizde Afrika da bizim için önemli bir rol oynuyor. Bölgede Road Blocker ve Mantar bariyer sistemleri bilinmediği için bugüne kadar böyle bir çözüm ihtiyacı hiç ortaya çıkmamış. Bugün Nijerya, Kenya, Gana, Somali, Togo’da projelerimiz devam ediyor. 2018 yılında da bölgedeki diğer ülkelerde yeni projelerimiz artarak devam edecek.”

“Birçok sektörde bu başarıyı yakalayacak kapasitedeyiz”
Bugüne kadarki başarılarının yerli üretim ve Türk mühendisler sayesinde olduğunu belirten Arma Kontrol CEO’su Koray Kartal; “Yerli mühendisler tarafından üretilen güvenlik ürünlerimiz dünyanın birçok ülkesinde tercih ediliyor. Bugüne kadar imza attığımız 12 patentli ürünümüz hem kalite hem de işlevsellik açısından kimseden aşağı kalmıyor, aksine daha da kaliteli ürünler üretiyoruz. Güvenildiği ve doğru planlandığı takdirde ülkemizin birçok sektörde bu başarıyı kolaylıkla yakalayacak kapasitede olduğuna inanıyorum” dedi.

Road Blocker ve Mantar Bariyer sistemlerinde uzmanlaşan Arma Kontrol, Roma’da gerçekleşen çarpışma testinden başarıyla çıkan ve P1 derecesi almaya hak kazanan ilk Türk firma özelliğine sahip.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.