‘Kriz kapıda’, ‘ekonominin gidişatı çok parlak değil’ gibi söylemler devam ediyor, deyim yerinde ise her kafadan bir ses çıkıyor. Oysa gerçek girişimci aslında bu dönemlerde kendini gösteriyor.

Elbette ki umulmayan ve istenmeyen kriz dönemleri aslında özellikle emlak sektörü başta olmak üzere hizmete dayalı sektörlerde kendi işinin sahibi olmak isteyenler için en ideal dönemdir. Zira bu dönemler hem yatırımcılar hem de girişimciler açısından normal dönemlerdeki maliyetlerin büyük ölçüde azaldığı, gider kalemlerinden tasarrufun sağlanabileceği fırsat dönemleridir.

Müşteriler açısından baktığımızda gerçek alıcılar bu dönemde belirir. Çünkü piyasa koşullarının açıldığı dönemlerde maksimize edilmiş fiyatlarla elden çıkarabilecekleri gayrimenkulleri bu dönemlerde avantajlı koşullarla almak gerçek bir yatırım anlamına gelir. Girişimciler açısından bakıldığında da fiyatların olağan piyasa koşullarında neredeyse homojen ve maksimum hale geldiği dönemlerde zor rekabet koşulları içinde bulunmaktansa alternatiflerin hızla arttığı, nakite çevrilmesi beklenen gayrimenkullerin avantajlı koşullarla hemen el değiştirdiği bir dönemde aracılık hizmeti vermek yoğun bir iş sirkülasyonunu beraberinde getirir. Sonrasında da bu gayrimenkullerin alım satım ya da kiralama yoluyla yeniden değerlendirilmesi ise sirkülasyonu adeta otomatize eden bir döngüyü yakalamak anlamına gelir ki emlak firmalarının ana hedefi zaten ‘kemik kitle’ olarak adlandırdığımız, otomatik döngüyü sağlayan bu portföyü elde edebilmektir.

Şimdi emlak sektöründe girişimciliğin, emekleri kendi işinin sahibi olarak değerlendirebilmek için adım atmanın tam zamanıdır. Kaldı ki sektörün en canlı döneminin, yılın son çeyreği olduğu ve yeni proje lansmanları ile mevcut stokların eritilmesi için satışları son derece kolaylaştıran yeni avantaj paketlerinin bu dönemde devreye gireceği de hesaba katıldığında girişimcileri oldukça heyecanlı ve bir o kadar da parlak bir dönemin beklediği söylenebilir.

Ancak emlak işletmesi açarken, mesleğin size uygunluğuna, lokasyonunuza, hedeflediğiniz kitleye, çalışma türünüze ve ağırlıklı çevrenizin bulunduğu kesime çok dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Son derece parlak görünen bu tabloda sağlıklı tespitlerle ve uzman görüşlerle hareket etmeden basit saptamalarla hata yapan ve maalesef sektörden elenen yüzlerce meslektaşımız da bulunuyor. Bu nedenle mümkünse bir marka çatısı altında yatırımınızı uzman kişiler eşliğinde gerçekleştirmeniz size zamandan ve her şeyden önemlisi meslekten kazanç sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here