Özgür Bilgi Kanalı

Sınav tarihleri yaklaştıkça öğrencilerin stresi artıyor. Oysa sınava iyi hazırlanan öğrencilerin telaşlanmasına gerek yok. Sınavlar ne kadar iyi olduğumuzu göstermemiz, istediğimiz liseyi veya üniversiteyi kazanmamız için bir fırsat. Sınavda çabalarımızın karşılığını aldığımızda bu özgüvenimizi artırıyor ve mutluluk veriyor. Bu başarı sonraki hayatımızda da bizi motive ediyor ve başka şeyleri de başarmamızı sağlıyor.
Pozitif Danışmanlık firmasının yöneticisi ve Kişisel Gelişim Uzmanı Barış Balcı, emek vermeden, çaba harcamadan elde edilen şeylerin kıymetli olmadığını belirterek, sınavda çabaların karşılığını almanın öğrenciye büyük bir haz verdiğini söyledi. Balcı, sınava hazırlık sürecinin sağlıklı olabilmesi için öğrenci ve ailesinin yapması gerekenlerle ilgili şu bilgileri verdi:
Ders çalışmak ne işe yarar?
Çalışmadan başarılı olmak diye bir şey yok. Çalışmak hayatımızın bir parçası olmalı. Dünyaya rahat, sefa, keyif çatmak için gelmedik. Sınava hazırlık zor bir süreç fakat hayatımıza çok şey katıyor. Planlı olmak, düzenli çalışmak, zamanı iyi kullanmak, yatış kalkış saatlerini düzenlemek gibi alışkanlıklar kazanmamızı sağlıyor. Bu olumlu nitelikler hayatımızda her zaman işimize yarayacak.
Çalışma programı nasıl olmalı?
Bu uzun soluklu bir maraton gibi. Enerjimizi bu koşunun sonuna kadar saklamamız çok önemli. Sınava hazırlanan bir öğrencinin, sınava gireceği yıl dershaneye gidiyorsa günde en az 2 saat, gitmiyorsa en az 4 saat çalışması gerekir. Günlük soru çözümleri ve haftalık deneme sınavlarının da son derece önemli. Düzenli yapılan deneme sınavları iyi olduğumuz alanları ve geliştirmemiz gereken bölümleri görmemizi sağlıyor. Ayrıca gerçek sınav için etkili prova niteliğinde olması da çok önemli. Sınavda başarılı olabilmek için sadece derslerin iyi olması, denemelerde iyi sonuçlar alınması yeterli değil. Bazen okul birincileri bile heyecan ve stres nedeniyle sınavda başarısız olabiliyor. Stres altında daha sakin kalmayı öğrenmelisiniz. Doğru soluma, zihinsel antrenmanlar bu süreci daha rahat ve keyifli geçirmenizi sağlar.
Sınava girilecek yeri 2-3 defa görmek ve sınav öncesi rutin yaşamsal süreçleri değiştirmemekte fayda var.
Aileler nasıl davranmalı?
Aileler özellikle duygu ve hislerini çok iyi yönetemedikleri bir dönemde daha hassas olmalılar. Özellikle 14-17 yaş arasındaki gençler daha tepkisel davranışlarda bulunabiliyorlar. Çocuklar bu dönemde içe kapanık ve agresif olabiliyorlar. Ailenin onun iyiliği için olumlu yaklaşımlarını çocuk farklı algılayabilir.Yoğun bir rekabet ortamı var. Deneme sınavlarında istenilen sonuçların alınamaması stres ve gerginliğe yol açabiliyor. Aile çocuklarını motive etmeli. Yaptıklarıyla ve yapamadıklarıyla olduğu gibi kabul etmeli. Sürekli “çalış” diyen bir anne baba itici olabilir ve ters etki yaratır. Bu tür yaklaşmak yerine, neden çalışması gerektiğini anlatmak, buna benzer yaklaşımlar geliştirmek katkı sağlar. Öte yandan, anne baba kendi zamanında olmayan imkanları çocuklarına sununca farklı beklenti içine giriyor. Mutlaka karşılığını almak istiyor. Oysa her çocuğun kendine göre bir kapasitesi, farklı kabiliyetleri, ilgi alanları var. Bizim beklediğimiz yönde başarı sağlayamayabilir. Bunu anlayışla karşılamak gerekir. Unutmayın ki sınavdan sonra da hayat devam ediyor. Bu süreçte babaların aktif katılımı çok önemli. Bütün yükü annenin sırtına bırakmamak lazım. Baba da çocuğuyla etkili zaman geçirmeli. Çocuk ders çalışırken anne-baba TV izlerse çocuk derse motive olamaz. Aile bu tür şeylerde dikkat etmeli. Ayrıca çocuğunu başka çocuklarla kıyaslamamalı. Çocuk kıyaslanmaktan hoşlanmaz ve daha fazla gerilir. Sınavla ilgili çocukların üzerinde aşırı baskı yaratmak doğru değil. Çocuğun hayatı sadece sınav olmamalı. Anne-baba, sonuç ne olursa olsun çocuğunu koşulsuz seveceğini hissettirmeli.
Sosyal etkinlikler başarıyı olumsuz etkiler mi?
Sınav sürecinde; çocuğun daha fazla çalışabilmesi için aile hayatında bazı değişiklikler yapıyor. Ev gezmeleri, misafirlikler, sosyal etkinlikler azalıyor. Çocuğun spor yapması ya da hobilerine zaman ayırması sınav sürecini olumsuz etkiler diye düşünülüyor. Oysa, düzenli yapılan bir spor, ya da mesela bir enstrüman çalmak çocuğun stres ve gerginliğini atmasını sağladığından sınav sürecinin daha huzurlu geçmesini sağlıyor. Öğrencinin hayatında sevip keyif alacağı etkinliklerin olmasını öneriyoruz.
Öğrenci koçluğu nedir?
Pozitif Danışmanlık bünyesinde sınav koçluğu hizmetinden bir çok öğrenci yararlanıyor. Öğrenci koçu öğrencinin eksik olduğu alanları tespit edip, odaklanma ve dikkat yeteneğinin gelişmesine katkı sağlıyor. Öğrencinin kendine olan güvenini artırıyor. Moral-motivasyonunu geliştiriyor. Basit hatalar yapmasını engelliyor. Öğrencinin, bilginin hafızada daha iyi kaydedilmesi için yöntemler metotlar öğretiyor. Sınav anıyla ilgili zihinsel, mental antrenmanlar yaparak sınav anı duygusunu önceden yaşamasını sağlıyor. Zamanı daha iyi yönetmeyi öğretiyor. Moral motivasyonu artırıcı, kitap, film ve müziklerle öğrencinin sınav sürecinde olumsuz negatif duygulardan uzak durmasını sağlıyor. Pozitif Danışmanlık bünyesinde yapılar Anlayarak Hızlı Okuma Seminerleri ile de öğrenciler sınavda zaman kazanıyorlar. Soruları yetiştirememe, zamanın yetmemesi sorunu ortadan kalkıyor.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.