Özgür Bilgi Kanalı

Takdir teşekkür hesaplama

Karne alım tarihinin yaklaşmasıyla öğrencilerin en çok aradığı konulardan biriside taktir teşekkür hesaplama oldu. İşte hesaplama Formülü haberimizde.

Karne zamanının yaklaşması ile birlikte öğrencilerin takdir teşekkür hesaplamada başladı. Oldukça basit bir şekilde uygulanabilecek bu hesaplama amacıyla programlara gereksiniminiz yok. Peki nasıl hesaplamaları yapılır bir ona bakalım.

Öncelikli olarak derslerinin çoğunluklu not ortalamasının hesaplanması lazım. Ağırlıklı Not ortalamasını bulmak amacıyla devre içerisinde her dersten aldığımız notların ortalamasını alıyoruz. Bu ders notu ortalamasını haftalık ders saati ile çarpıyoruz. Bu prosedürü tüm dersler amacıyla yapıyoruz. Daha sonra bulduğumuz sonuçların hepsini topluyoruz ve tüm derslerin toplam haftalık ders saatine bölüyoruz. Çıkan sonuç 70 ile 84.99 arasında olan öğrencilere Teşekkür, 85 ve üstü olan öğrencilere is Takdir verilmektedir.

Takdir teşekkür hesaplama
Burada merak edilmesi gereken bir durum daha var. Ortalama ne kadar yüksek çıkarsa çıksın Türkçe dersinin ortalaması 55 ve başka rastgele bir dersin not ortalaması 45’den az ise toplam ortalama ne kadar yüksek olursa olsun öğrenciye Takdir ya da Teşekkür verilmemektedir.

Bir Örnek ile açıklayalım.

Öğrenci Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi derslerini alıyor.

Türkçe haftada 4 saat notları 65 70 ve 75

Matematik haftada 5 saat notları 60 65 ve 75

Fen Bilgisi dersi ise haftada 4 saat ve notları 85 65 70 olsun.

Yapacağımız hesaplama şu şekilde:

Türkçe: 65+70+75 = 210 /3 = 70. Türkçe dersinin sene sonu ortalaması 70. Bunu ders saati ile çarpıyoruz 70 * 4 = 280

Matematik: 60+65+75 = 200/3 = 66.6 Matematik dersinin ortalaması. Haftada 5 saat ders alıyor 66.6 * 5 = 333.3

Fen Bilgisi: 85+65+70 = 220/3 = 73.33 Fen dersinin ortalaması. Haftada 4 saat var 73,33 * 4 = 293.33

280 + 333.3 + 293.33 = 906.63

Bu rakamı toplam ders sayısına bölüyoruz. 4+5+4 = 13

906.63 / 13 = 69.74

İşte öğrencinin çoğunluklu sene sonu ortalaması. Bu öğrenci maalesef teşekkür alamıyor ve onu 0.26 puan ile kaçırıyor. Milli Eğitim hiç bir şekilde bu durumlarda yukarıya yuvarlama yapıp öğrencilere Takdir Teşekkür vermeyeceğini açıkladı.

İlkokul, ortaokul ve liseliler amacıyla heyecanla bekledikleri yarıyıl tatili yaklaşıyor. 22 Ocak Cuma günü resmi tatile girecek olan öğrenciler 15 gün süre ile senenin yorgunluğunu atacak.

Sınıflara Göre Takdir teşekkür hesaplama

Yarıyıl tatilinin yaklaşması ile birlikte öğrencileri karne heyecanı da sardı. Bütün sene ortamında olmuş oldukları sınavlardan aldıkları puanları, yapmış oldukları ödevlerden aldıkları notları ve öğretmenlerinden sözlü notu yerine geride bıraktığımız puanlarla hazırlanmış olan bu karneleri her öğrenci merak etmekte. Eğitim bölümünde da gerçekleşen bu internet sistemi yardımıyla öğrenciler pek çok pratiklik kazandılar. Öğrenciler de kendi kimlik bilgilerini sisteme girerek diledikleri vakit karne notları ile ilgili her türlü bilgiyi alabilirler. Öğrencilerin bu noktada merak ettikleri asıl durum karneleri ile birlikte alacak oldukları takdir ya da teşekkür belgeleridir. Çünkü karnede yazılı olan notları daha eskiden öğrenebilirler.

Günümüzde bundan sonra teknolojisi öylesine gelişti ve de ilerledi ki öğrenciler takdir ya da teşekkür belgesi alıp alamayacaklarını internet sistemi üzerinden hesaplatabilirler. Bunun dolayı yapmaları gereken tek şey internete giriş yapmak ve takdir teşekkür hesaplamayı tabloya göre yapmaktır


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.