Özgür Bilgi Kanalı

KDE'nin maskotu Konqi2007, 2008 derken artık Pardus 2009’u beklemeye başladık… Pardus 2009 hakkında az da olsa bilgi edinmiş olanlar bilir; Pardus 2009, birçoğumuzun vazgeçilmezi olan KDE Masaüstü Ortamı’nın 4.2 sürümü ile gelecek. KDE 4.2’nin beta sürümlerini şimdilik Pardus 2008’in test deposundan takip edebiliyoruz.

Beta sürümlerini deneme şansı olanların da çok iyi bildiği gibi KDE 4.2, KDE 3 serisinden ve hatta KDE 4.0 serisinden epey farklı ve birçok yenilik getiriyor. Tabii bu yenilikler de yerelleştirme ekiplerine yeni çeviri eksikleri olarak yansıyor. Tüm yerelleştirme ekipleri gibiKDE Türkiye Yerelleştirme Ekibide bu büyük KDE sürümü için kalan kısa zaman diliminde (yaklaşık 1 ay) çok sıkı çalışarak eksiklerini kapatmaya çabalıyor.

Yerelleştirme ekibimiz çeviriler konusunda kötü denilemeyecek bir noktada. İletilerin yaklaşık yüzde 85’i çevrilmiş durumda ve SVN deposuna en çok gönderim yapan ekipler arasında da ilk 10 arasınagirdik.

Tüm bu iyi haberlere karşın hâlâ çokeksiğimizvar… Bu haber yayına hazırlandığı sırada 2.731 bulanık, 16.468 çevrilmemiş ileti mevcuttu. Yoğun bir çalışmayla çevrilmiş ileti oranını kolaylıkla yüzde 90’lar oranına yükseltebiliriz.

Aslında bu haberi okuyanların arasında ekibe katılmak isteyip de neyi nasıl yapacağını bilemeyen birçok çevirmen adayı olduğunu biliyoruz :). Eğer kendinizi bu büyük sürüm için çeviri yapma konusunda istekli hissediyorsanız,yerellestirme@kde.org.tr,turkce@pardus.org.trlistelerine ya da doğrudan çeviri koordinatörüne bire-postagöndererek sürece dâhil olabilirsiniz.

KDE 4.2’de daha iyi Türkçe desteği için haydi pamuk parmaklar klavyeye! :)…


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.