depresyon-belirtileri Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi

Kişi, normal hayatında depresyon belirtilerini yani, yalnızlık, üzüntü, Mutsuzluk hislerini yaşadığından, yaşadığı duyguların depresyon mu ya da günlük yaşamın bir parçası mı,ayırt etmek pek de  kolay olmayabilir.

Bu durumda önemli olan, olayların karşısında normalden farklı tepkiler verdiğinizi düşünüyorsanız birde çevreden bu konuyla ilgili sorular geliyorsa bir uzmana gitmek gerekir. Çünkü uzun süre ihmal edilip, tedavi edilmeyen depresyon ilerler kişiyi “intihar” gibi korkunç düşüncelere sürükleyebilir.

Ve İnsanların yarısı depresyona girdiğinin farkında olmadan ve hiçbir bir tedavi görmeden hayatlarına devam ederler. Her depresyona giren kişi intihar etme düşüncesine kapılmaz ve depresyonda olsa bile normal hayatına bir şekilde devam edebilir.  Önemli olan hayattan alınan zevk ve yapıcı düşünceleri tekrar geri kazanılabilmek için tedaviye başlanmasıdır. Depresyon, iş hayatınızda ve okul ortamında olumsuz etkiler yaratabilir.

Konsantrasyon olamama: İş ortamında, okulda, evde herhangi bir işle uğraşırken gibi konsantre olamamak veya her şeyden çabuk sıkılmak.

Unutkanlık:  yaşanılan bir olayı anlatırken detayları hatırlamama, bazense tamamen unutma

Karar Verirken Zorlanma: önceleri kolaylıkla verilen kararları depresyon sebebiyle verememe, yanlış bir karar vereceğinden korkma.

Halsizlik ve yorgunluk hissetme: sebepsiz yere halsizlik, önceleri keyif alınan aktiviteleri yaparken yorulma.

Suçluluk hissetme, Değersizlik ve Beceriksizlik Hisleri: sebepsiz olarak ve ya sizin kontrolünüz dışında olan olaylar sebebiyle yaşanan suçluluk hissi, günlük aktiviteler sırasında beceriksizlik hissi.

Çok fazla uyuma veya çok az Uyuma: Uykunuz olsa da uykuya dalamama yada yorgun olmasanız bile sürekli uyuma

Sürekli olumsuz düşünme: Her şey yolunda gitse bile gelecekle ilgili çok fazla kaygılanma, kendinizle veya başkalarıyla ilgili sürekli olumsuz düşünceler içinde olma

İştahsızlık veya  iştahlı olama:. Bazı kişiler olumsuz düşünceleri sebebiyle iştahını kaybeder bazıları ise mutsuzluk halini atlatabilmek için çok fazla, hatta aşırı yemek yiyebilir.

Agresif olma ve huzursuzluk hissi: Ortada hiç bir neden yokken huzursuz hissetmek, olayların karşısında aşırı sinirli ve agresif olmak

 Alkol Tüketiminde aşırıya kaçmak: Depresyon yaşayan bazı kişilerde alkol tüketiminin çoğalması ve hızlı araç kullanma ve bazı tehlikeli davranışlarda bulunmak gibi düşüncesiz davranışlar artış gösterir.

Hayatın Yaşamaya Değmediği Düşüncesi: Renkli bir hayatınız, güzel dostluklarınız ve başarılı bir iş hayatınız olabilir fakat depresyondaysanız bunların hepsinin hayatınızdaki değerlerini görmeden hayatın yaşamaya değmediğini düşünebilirsiniz.

  Antidepresan kullanımı

Depresyon tedavisi için kullanılan en önemli ve başlıca ilaçlar antidepresanlardır. Bu ilaçlar genellikle etkilerini 15 gün sonra gösterir. Depresyondan tam olarak çıkabilmek için 8 hafta kadar beklemek gerekir.

       Antidepresanların bazı yan etkileri:
  Kalp çarpıntısı, Ağızda kuruluk, Ateş basması, Baş dönmesi,Kabızlık, idrarda zorluk, iştahta aşırı artış,Cinsel isteksizlik, dalgınlık, uykusuzluk, unutkanlık
İlaçlar bağımlılık yapıyormu?

Antidepresanlar bağımlılık yapmaz ve yan etkileri kalıcı değildir. Ancak yeşil reçete ilaçların doktorun tavsiye ettiği sürede kullanılması gereklidir. Kontrolsüz kullanılırsa bağımlılık yapabilir. Antidepresanlar birden kesilirse baş dönmesi, bulantı, ateş basması, elektrik çarpmış gibi hissetme, sinirlilik, huzursuzluk, hastalık belirtilerinde artış gibi kesilme reaksiyonu yaşanabilir. İlaç tekrar alındığında bu belirtiler geçer..  Uzun süre kullanılmış olan hiçbir ilaç ağrı kesici bile olsa hiçbir zaman birden kesilmemelidir. Antidepresanlar geçici olarak kesildiğinde bu yan etkiler ya hiç olmaz ya da çok düşük şiddette olup 5–10 günlük bir sürede tamamen geçmektedir. Doktor söylemedikçe ilaçlar kesilmemelidir.

Önceki İçerikKirazın Yararları
Sonraki İçerikAlt Islatma(Enüresiz) Sorununda Ailenin Rolü

2 YORUMLAR

  1. Psikolojinin doğrudan yada dolaylı olarak ilişkili bulunduğu bilimlerin başında biyoloji bilimleri ve sosyal bilimler gelir. BİYOLOJİ BİLİMLERİ; Biyoloji;İnsan,bedeni ile biyolojinin davranışlarıyla psikolojinin konusudur.Beden sağlığı ve ruh sağlığı birbiriyle ilişkili olduğundan biyoloji ve psikoloji yardımlaşır. FİZYOJİ;Sinir siteminin duyu organlarının iç salgı bezlerinin işlevinin inceleyen biyoloji dalı fizyolojidir.Beyin,sinir sisteminin iç salgı bezlerinin duyu organlarının yapısı ve işleyişi bilinmeden insan davranışlarını açıklamak zordur.Bu nedenle biyoloji,fizyoloji ve psikoloji açısından farklıdır.Ama bulgularıylada birbiriyle yardımcıdır. ZOOLOJİ;Biyolojinin hayvanları çeşitli yönleriyle inceleyen dalıdır.Eski çağlarda yaşamış ve günüümüzde soyu tükenmiş bir çok hayvan türü ve günümüzde yaşayan hayvanlar bu alanın konusunu teşkil eder.

  2. Psikolojinin temel ölçütleri gözlenebilirlik ve ölçülebilirliktir. GÖZLENEBİLİRLİK;Bilimlerin ele aldığı olayların gözlenebilir olması gerekir.Günümüzde psikoloji davranışı ve davranışın altında yatan süreçleri bilimsel olarak inceleyen çalışma diye tanımlanır.Çünkü davranışın altında yatan bazı süreçleri doğrudan gözleme olanağı yoktur.Fakat mikraorganizmanın davranışları gözlenerek onların varlığı saptanabilir. ÖLÇLEBİLİRLİK;Her bilim olaylar arasındaki ilişkiyi ölçülebilir şekilde ortaya koymak amacındadır.Özellikle deneysel psikoloji belli bir davranışı etkileyen çevre koşullarını ve uyarıcılarını ayrıntılı bir biçimden tanımlayıp ölçerek bunların hangi davranışı nasıl ve ne derece etkilendiğini bulmayı amaçlar.Ölçülebilirlik,psikolojinin sonuçarının güvenilir olmasını ve bunların karşılaştırılabilmesini sağlar. Psikolojinin amaçlarının başında insan davranışlarını tanımlama gelir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz