Depresyondan Kurtulun


Günlük hayatın getirisi olan bazı olumsuz durumlar karşısında kendimizi psikolojik olarak iyi hissetmeyiz. Duygularımız birden değişebilir.

Depresyonda bu durumlardan bir tanesidir. Çok sık olarak depresyon hallerini yaşayan insanlarla karşılaşırız. Hatta bu durum öyle çok ki gün geçtikçe de artış göstermekte. Türkiye’mize baktığımızda da depresyonlu hastaların oranlarının diğer hastalıklara göre ciddi rakamlar içerdiği görülüyor. Bu durumda depresyonun çok fazla duygusal olarak yaşanmaması gerektiği öneriliyor.

İnsanlarımız, bulunduğu ortamdan dolayı, iş hayatından, günlük yaşamdan ya da çevresel bazı faktörlerden dolayı psikolojik olarak kendilerini kötü hissederler. Duygularını daha farklı bir biçimde yansıtırlar. Bu da depresyon başlangıcının olabileceğini gösteriyor. Yaşanan aşırı yoğun duyguların depresyonu daha da tetiklediği unutulmamalı bu yüzden daha olumlu düşünceler için, biraz daha rahat olmanızı öneriyoruz.

Depresyon rahatsızlığı önüne geçilemeyecek kadar hassas bir hastalıktır. Bu hastalığın öğrenilme aşaması ne yazık ki hastalığın başlama zamanı ile aynı anda gerçekleşiyor. Bu yüzden kendi tedavinizi kendiniz belirleyin ve bu hastalığa yakalanmadan önleminizi alın.

Çünkü depresyon çok zor tedavi edilen ve her an kendini tekrarlayan bir hastalıktır. Depresyon tedavinizi kendiniz yapabilmeniz için öncelikli olarak stresten uzak durun, hayatınızda sevdiğiniz şeyleri yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Sinirli halinizi bir kenara bırakın, gördüğünüz her şeyden ve yaşadığınız her dakikadan zevk almaya çalışın. Bunları yaptığınız takdirde sağlıklı bir yaşam sizi bekliyor demektir.

Yaşantınızda sizi depresyona iten çoğu durumla karşılaşabilirsiniz. Eğer depresyona yakalanmışşanız, aldığınız ilaçlara da dikkat edin.

Her sağlık sorununda olduğu gibi depresyon tedavisinde de yanlış ilaçların tüketilmesi hastanın sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Yanlış tedavi yöntemi ile depresyonu aşamazsınız. İlaç tüketimini bilinçli gerçekleştirin. Önüne geçilemeyecek derecede ciddi bir hastalık olan depresyon, sizi de esir almasın.