Özgür Bilgi Kanalı

SU
Suyun bilindiği üzere kanıtlanmış bir çok faydası bulunmaktadır. Su tüketimi karaciğer ve böbrekler aracılığıyla toksinlerin uzaklaştırılması için en önemli maddedir. Gün boyunca 2,5 litre civarında su tüketmek vücutta detox etkisi yaratır.
ENGİNAR
Enginar vücut içerisinde iltehap oluşumunu engeller. Özellikle karaciğeri temizlemek amacıyla tüketilen enginar karaciğerde detox etkisi yaratan besinler arasında ilk sırayı almaktadır.
ZENCEFİL
Antiseptik özelliği yüksek olan zencefil kanı temizler ve karaciğere destek verir. Vücut sıcaklığını artırarak ve terleme sağlar. Dolayısıyla terleme ile toksit maddeler dışarı atılır.
DOMATES
Domates özellikle mevsiminde tüketildiğinde içeriğindeki beta karaten, likopen, folik asit, B6 vitaminlerinin ile kolesterolün düşmesini sağar ayrıca iltihapların oluşumunu engeller. Bunun dışında var olan kalp damar hastalıklarında gerileme sağlamaktadır. Detox etkisi yaratan besinler arasında en önemlilerinden olan domates hormon takviyesi yapılmadığı takdirde faydalıdır. Aksi takdirde faydasından çok zararı dokunacaktır.
BİBERİYE
Biberiye hayati organlar olan beyin ve kalp gibi organlara fazladan oksijen taşınmasını sağlayarak damarlarda tıkanıklarının açılmasında etkilidir. Günde 1 bardak tüketilen biberiye çayı vücudu toksit maddelerden arındıracaktır.
ELMA VE MUZ
Kolesterolü düşüren ve detox etkisi yaratan meyveler arasında elma ve muz önemli bir kaplamaktadır. Ayrıca elma sindirimi kolaylaştırır.
KEKİK VE YEŞİL ÇAY
Kekik böbrek ve mesane mikroplarının öldürülmesinde etkilidir. Yeşil çay ise iyi kolesterolü arttırarak, kötü kolesterolü düşürür. Vücutta ödem oluşumunu engelleyen bu çaylar ayrıca yağ yakımını hızlandırır ve yağın depolanmasını engeller.
KURU ERİK
Sindirim sisteminizi çalıştırarak vücudu toksit maddelerden arındırır. Ayrıca bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedir.
TURP YAPRAĞI
Turp yaprağı bol miktarda antioksidan ve sülfür içermektedir. Dolayısıyla bu maddelerin etkisiyle detoksifiye enzimleri harekete geçirerek düzenler.
KIRMIZI BİBER
Kırmızı sebzeler genel olarak vücutta detox etkisi yaratır. Bunun dışında kırmızı biber portakaldan tam 3 kat daha fazla C vitamini içermektedir. Dolayısıyla C vitaminin etkisiyle, toksit maddeler sindirilerek vücuttan uzaklaştırılır.
KETEN TOHUMU
Bol miktarda lifi içeren bu keten tohumu, bağırsak hareketlerini hızlandırarak toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca mükemmel bir omega-3 kaynağı olan keten tohumu, hücre zarı sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Kabızlık soruru içinde kullanılmaktadır.
Vücudunuzun detox ihtiyacı varsa asağıdaki belirtilerden en az 2 tanesi mevcut olmalıdır.
Detox ihtiyacı olduğunun belirtileri :
1 İdrarın kokusu ağır ve rengi koyudur.
2 Günde yanlızca 1 defa tuvalete çıkıyorsanız.
3 Sürekli olarak baş ağrısı,kas ağrıları, halsizlik ve konsantrasyon problemleri yaşanması
4 Parfüm, sigara dumanı, temizlik maddeleri gibi kimyasallara karşı hassasiyet mevcutsa
5 Akne ve kuruluk gibi cilt problemleri yaşanması durumunda vücudun detoxa ihtiyacı var demektir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.