Özgür Bilgi Kanalı

Evimizde rahatlık, ferahlık ve şıklık bir arada bulunabilir. Ancak birçok evde, üç özelliğin olmamasına rağmen Fenkşui ile bu mümkün olmaktadır. Dekoratif çözümler üret, Fenkşui felsefesi ile haydi birlikte evinize biraz şıklık katalım.
Önceliğiniz mobilya seçimi olmalı, evinizde kullanmayı düşündüğünüz mobilyalarınızın renkleri ne çok açık nede çok koyu olsun. Daima arada bir çizgi yakalamaya çalışın. Bu dingin ruh haliniz için gerekli olacaktır. Örneğin, çok cart kırmızı mobilya seçmektense, açık kırmızı daha çok pembeye çalan bir ton seçmeye gayret gösterin. Mobilya seçiminizde bir diğer önemli husus ise, mobilyalarınızın sivrilen uçlarının olmamasına dikkat edin. Genel olarak sivri uçlu mobilyalar eve kötü enerji yayar ve ev halkını huzursuz etmektedir.. Mobilya seçiminde üçüncü noktanız ise, ahşap içeren mobilyalar tercih etmeniz. Saf metal mobilyalar insanları gergin kılar. Mobilyalarınızın tutma yerleri gibi eliniz ile temas edeceğiniz bölgeleri özellikle ahşap olmalı. Bu, hem şık bir görünüş hem de insana rahatlık kazandıran bir eylemdir.

Mobilyalarınızı yukarıdaki gibi seçtiğiniz andan itibaren ikinci bakacağınız dekorasyon ürününüz perdeleriniz olmalıdır. Bir kere perdeler kesinlikle açık renklerde olmalıdır. Siyah, mavi, mor gibi koyuya kaçan renkler içinizi karartır. Bundan dolayı açık renklerde perde seçmeniz ayrı önem taşımaktadır. Perdelerde açık rengi seçmek kadar düz rengi seçmek de önemlidir. Bir evde, şıklık ve rahatlık açısından perdeler daima düz renk olmalıdır.
Perde ve mobilyamızın seçimini yaptık, sıra geldi avize seçimize. Avize seçiminde size önereceğimiz tek kıssas ya gerçek camdan oluşan avizeler seçin yada ahşap işlemeli avizeler seçin. Ama kesinlikle, sert plastik vb. gibi materyaller ile donatılmış avizeleri seçmeyin. Bu, hem Fenkşui doğallığına aykırı hem de yalancı bir görünüş sağlayarak evinizin şıklığına gölge düşürür.
Ev dekorasyonunuzda son tercihiniz ise evinizin boya rengi olmalı. Öncelikle hangi renk boya kullanırsanız kullanın yağlı boya kesinlikle kullanmayın. Bunu belirttikten sonra , ev boyanızda renk seçimine gelelim, evinizde daima sarı, gri gibi açık ama çok açık olmayan ve parlak olmayan renkleri tercih edin. Mobilyalarınız ile uyumlu olacak şekilde, açık ise, parlak sarı koyu ise, mata çalan bir sarı tercih edebilirsiniz örneğin. Evinizde çok açık renkli boyaları tercih etmemeniz size iki getiri sağlar, birincisi bu tarz boyalar gözü çabuk yorar ve iş veriminizi düşürür. İkincisi ise, çabuk kirlenmesi ile evi kötü gösterir. Ve, standart açıklıkta boya tercih etmenin getirisi de, bu renkler her türlü renk ile kolayca kombinlene bilir olmasıdır.

Ancak, çok açık bir sarı yada parlak bir beyaz ancak türevleri ile uyum sağlayabilir.

Tüm bu kıssaslar sizin evinizin hoş bir görünüş kazanması için verilmiş tüyolar olup, aynı zamanda evinizde uyumu yakalayıp dingin bir ruh hali kazanmanıza da katkıda bulunacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.