Özgür Bilgi Kanalı

Google bu kez kendi doğum gününü kutladı. Özel vakitlarda hazırladığı logolarla kullanıcılarına hoş sürprizler yapan Google bu kez kendi doğum gününü kutladı. Google ne vakit kuruldu? başlığı ile hazırlanan doodle aynı vakitte yakın tarihimizde neler yaşandığını da gözler önüne serdi. Peki Google ne vakit kuruldu? Google olmadan evvelce insanlar internette nasıl erişim sağlıyorlardı? İşte Google ne vakit kuruldu sorusunun cevabı
Google özel vakitlarda yaptığı sürpriz doodle’lar ile anasayfasını süslemeye devam ediyor. Google bu kez anasayfasını kendi kutlamasına ayırdı. Google ne vakit kuruldu doodle’ı ile kullanıcılarına 18. senesinde sürpriz bir tema hazırlayan ünlü arama motoru, bu sayede yakın tarihinde neler yaşandığını da hatırlatmış oldu. Peki Google ne vakit kuruldu ve nasıl gelişim gösterdi? İşte Google ile ilgili tün detaylar
Google bu sefer büyük bir sürpriz yaparak kendi doodle’nı yarattı. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, her gün değişik sürprizlerle karşımıza çıkıyor. Neredeyse her hafta değişik bir ünlünün doğum gününü kutlayan Google bu sefer bir değişiklik yaparak kendini ön plana çıkardı ve kendisine özel doğum günü doodle oluşturdu. O vakit gelin dev arama motoru olan Google’ın tarihini daha yakından inceleyelim.

google-ne-zaman-kuruldu-2
GOOGLE NEDİR?

Google Inc. (NASDAQ: GOOG), internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, Reklam teknolojileri ve arama motorları amacıyla yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve mamüller geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kârının büyük bölümünü AdWords uygulaması vasıtasıyla reklamlardan elde etmektedir. Şirket, Larry Page ve Sergey Brin doğrulusunda, Stanford Üniversitesi’nde hekime öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. İkili, sık sık “Google Guys” olarak anılmaktadır.
Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi sene boyunca, yani 2024 senesine kadar Google’da beraber çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu “dünyadaki bulguyu organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanmak mümkün duruma getirmektir. Gayri resmi sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel doğrulusunda tespit edilen ve Paul Buchheit doğrulusunda desteklenen “Don’t be evil” (Kötü olma) dır. 2006 senesinde, duruman şirket merkezi konumunda olan Mountain View, California’ya taşınmıştır.
Google’ın dünya genelinde veri merkezlerinde bir milyondan çok sunucuda çalıştığı, bir milyardan çok arama isteğini işlediği ve kullanıcıları doğrulusunda oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt bulunduğu ön görü edilmektedir.]Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin asli internet arama motorunun ötesinde mamüller, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevirmiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, internet tarayıcısı Google chrome, fotoğraf görüntüleme ve planlama yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine liderlik yapmıştır. Cr-48 ana işletim sistemi olarak da tanınan yeni Google Chrome OS,15 Haziran 2011 tarihinden beri, Samsung 5 Serisi ve ACER AC700 gibi ticari Chromebook’larda kullanılmaktadır.
Alexa, internette en çok ziyaret edilen internet sitesi olarak ABD merkezli “Google.com”‘u listelemektedir, Youtube, Blogger, Orkut gibi Google’a ait başka siteler ve çok sayıda uluslararası Google sitesi (Google.co.in, Google.co.uk vb.) ise en çok ziyaret edilen siteler arasında ilk yüz içersinde yer almaktadır. Ek olarak şirket, BrandZ marka sayısal değeri veritabanı listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Buna rağmen Google, gizlilik, telif hakkı ve sıkı denetim gibi konularda eleştiriler almaktadır.

google-ne-zaman-kuruldu-3
GOOGLE’IN KURULUŞ TARİHİ

Google’ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde hekime öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in tetkik projesiyle başladı.
Geleneksel arama motorlarıyla oluşturulan aramalarda, sonuçlar; aranan terimlerin sayfada kaç kez gördüğünüz mantığıyla sıralanıyordu, fakat Google siteler arası ilişkilerin analizi konusu ile ilgili çok daha elverişli iki sistem teoriyi meydana koydu. Bu yeni teknolojiye PageRank adı veriliyordu, bu sisteme göre sayfa endekslerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.
Küçük bir arama motoru olan ve Robin Li doğrulusunda IDD Bilişim Hizmetleri adına tasarlanan “RankDex”, esasen 1996’dan beri site puanlaması ve sayfa sıralaması amacıyla benzer bir strateji kullanmaktaydı. RankDex, patentliydi ve Li’nin Çin’de kurulmuş bulunduğu Baidu ismini taşıyan arama motoru bu sistemle çalışıyordu.
Page ve Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak “BackRub” ismini koymuştu, zira siteler amacıyla geri bağlantıların denetim edilmesinin önemini ön görü edebiliyorlardı. Fakat daha sonra, “googol” kelimesi üstünde orijinal bir imlâ değişiklığı yapılarak, bu arama motoru Google olarak adlandırıldı, Google arama motoruyla insanlara büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmek amacıyla bu isim konulmuştu, zira googol on üzeri yüz rakamını ifade ediyordu.[Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi’nin alt-alan adı olarak Google.stanford.edu alan ismini kullandı.

Bugün kullandığı alan ismini 15 Eylül 1997’de etkinleştirdi ve 4 Eylül 1998’de Google şirketi adeta kuruldu. Şirket merkezi arkadaşları Susan Wojcicki’nin Menlo Park, Kaliforniya’da tespit edilen garajı olarak belirlendi. Stanford Üniversitesi’nde hekime yapan bir öğrenci olan Craig Silverstein, ilk çalışan olarak işe alındı.Bir sene evvelceki rakam olan 931 milyon tekil ziyaretçi adedindaki yüzde 8.4’lük bir artışla, 2001 Mayıs ayında; Google’nin tekil ziyaretçi adedi ilk kez 1 milyarı buldu.
Ürünler ve hizmetler
Google gelirlerinin yüzde doksan dokuzuna yakınını kurumsal reklam uygulamalarından elde etmektedir. Şirket, 2006 mali senesi amacıyla toplam reklam gelirini 10.492 milyar dolar olarak açıklarken, lisanslama ve başka girdilerden sağladığı gelirin sadece 112 milyon dolar bulunduğunu belirtmiştir. Bu doğrultuda, çevrim içi reklam sektöründe büyük komisyon ücretleri elde edebilmek amacıyla detaylı yenilikleri hayata geçirmiştir. Teknolojik olarak DoubleClick’ten yararlanan şirket, kullanıcıların ilgi alanlarına göre amaç reklamları belirleyerek; kullanıcıların amacına ideal içerikleri, onlarla buluşturmuştur.

Arama motoru
Google Arama, bir arama motoru uygulaması olup, şirketin en tanınmış uygulamasıdır. Kasım 2009’da comScore’un duyurduğu bir piyasa incelemesine göre, Google ABD’deki arama motoru sektörünün en çok sarfedilen uygulaması olup, piyasa payının %65.6’sını elinde tutmaktadır. Google milyarlarca ağ sayfası (internet) endeksine sahiptir, böylelikle kullanıcılar anahtar kelimeler ve uygulamaların tüketimi yolu ile istek ettikleri verilere ulaşmak amacıyla arama yapabilmektedir.

Verimlilik araçları
Google kuruluşundan itibaren, standart ağ arama sistemlerinin yanısıra bir dizi verimlilik araçları da yayınlamıştır. Google’nin sağladığı bedava bir çevrim içi posta uygulaması olan Gmail’in yalnız çağrı ile üye kabul eden beta sürümü 1 Nisan 2004’te başlatılmış, uygulama 7 Şubat 2007’de genel kullanıma açılmıştır.

Yatırım mamülleri
Google şirket piyasaına 2002 Şubat’ında Google Arama Araçları (Google Search Appliance (İngilizce)) ile girdi, böylelikle daha büyük organizasyon yapılarına arama teknolojilerini sunmayı amaçliyordu. Daha ufak organizasyon yapıları amacıyla imal edilen Mini’yi bundan üç sene sonra kullanıma sundu. Daha sonra 2006’da Özelleştirilmiş Arama iş sürümünü (Custom Search Business Edition (İngilizce)) hizmete aldı. Bu sürümde kullanıcılar reklamdan ayrıştırılmış Google.com index’inden faydalanabiliyorlardı. Bu hizmet daha sonra 2008 senesinde Google Site Araması olarak isimlendirilmiştir.

Diğer mamüller
Google Çeviri, otuz beş değişik dil arasında tercüme yapabilen bilgisayar planlı bir tercüme servisidir. İnternet tarayıcıları amacıyla hazırlanan birtakım eklentiler, Google Çeviri’ye basit erişim olanağı sağlamaktadır. Yazılımın kullandığı sistem dil bilimsel endeks teknolojisidir, bilhassa Avrupa Parlamentosu ve BM tutanakları olmak üzere, profesyonel tercüme metinlerindeki tercüme sistemleri; uygulama algoritması doğrulusunda “öğrenilmektedir”.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.