Özgür Bilgi Kanalı

Türlerin on binlerce numaralandırma ile, karıncalar çevremizde.Karınca nüfusu tropikal yağmur ormanlarında en yüksek, fakat dünyanın her yerinde bulunabilir.
Karıncaların olağanüstü derecede örgütlü ve etkin yaratıklar olup suçsuz görünmeyen yönleri de bulunmaktadır.
Zombi
Güney Amerika’da, bir mantar sporuyla enfekte olabilen bir marangoz karınca türü bulunmaktadır.Spor büyüdükçe karıncanın beynini denetler ve bir tür zombi durumuna getirir.Mantar, karınca yaprağa tırmanmaya, yaprağı parçalamaya ve can vermeye zorlar.Bu hareket mantarın karınca vücudundan yaprağa büyümesine müsaade eder.Araştırmacılar, bu mantar üstüne uygulanan bir incelemede, sıhhatli karıncalar, virüs bulaşmış karıncalarla sporları sömürge dışında tutacaklarını keşfettiler.
Sağlıklı karıncalar hastalığa maruz kalmış karıncaları koloniden uzak tutuyor ve onları sıkıyor veyahut can veren bir karınca gövdeyi hastalıkla yok ediyorlar.
Bu karıncalar, dış dünyadaki bütün korkunç çalışmaları inşa etmek için koloninin külüstür karıncalarını göndererek çıkarları için de ilgi çekiyorlar; genç sığır karıncalar ise yuvadaki bebeklere bakıyorlar. Karıncaların, yaşlıları bütün sömürge için yiyecek toplamak için hayatlarını tehlikeye atmaya zorladıklarını ve ardından hastalanan karıncaları yok ettiği belirleme edebilir.
Elektrikli Cihazları Yok Ediyorlar
“Çılgın karınca” adı gibi korku yaratan hiçbir şey yoktur.Bu ismi absürt gelebilir, fakat bu karıncaların sarısı ve Tawny tipleri korkunçtur.Sarı deli karıncalar, Avustralya yakınlarında Noel Adası’nda kök saldı ve ezici bir istila meydana getirdi.Bugüne kadar bu adada göç eden kırmızı yengeçler için tehdit oluşturuyorlar.
Tom Raspberry’den sonra “Raspberry” karıncaları şeklinde de malum Tawny deli karıncalar da korku dolu.Ahududu karıncayı keşfeden bir imha edicidir.
Houston bölgesindeki istila olaylarıyla alakalı hükümet yardımı için kampanya yürüttü fakat şansını kaybetti.
Her iki tip deli karıncalar ansızın çok kraliçeyle “süper koloniler” oluşturur ve onları imha etmek nerdeyse olanaksız duruma getirir.
Karıncalar can verdiğinde dahi, bu karıncalar, hanelerin ve işyerinin her kuytu ve köşesinde yer alır.Ayrıca hayvanları öldürebilirler. Karıncaların elektriğe çekici davranması, televizyon setlerini, kablo tesisatını ve başka kimi elektrikli cihazları mahvettiği gözlenmiştir.
Onlar Kölelerdir
Kölelik illegal, acımasız ve insaniyet dışı olarak hepimizin bildiği gibi haşerelerin katıldığını kim bilirdi ki? Çene çok büyükte olan ve beslenmek için değil muhabere için yaratılan “köle yapıcılar” olarak malum karıncalar var.Bu nedenle, kendilerini besleyemezler.
Bu karıncalar derli toplu karıncalar için değişik bir sömürge istila edecek, kraliçeden yenidoğan karıncalar kaçıran ve onların hizmetkarları olarak yetiştirilmiştir.
Bunlar, basitçe görebilen, genellikle etkileşim kokusuna bağlı olan böceklerdir, fakat çevreninde gezinirken onları besleyecek başka biri bulacak kadar akıllıdırlar.
Bu program kadar kötü, dominant uygulanan karıncalar da korkunç olabilir.
Diğer karıncalar koloninin özel kokusunu taklit edebilmelidir, ters durumda karıncalar bir saldırganın ve bir saldırının olduğunu bilecektir.
Yuvalarını koruyan karıncalar, kuvvetli çeneleriyle parçalara ayırmadan evvel saldırganın çevresini sarar, sokar ve felç ederler.
Kurbanları Tutarlar ve Onları Parçalamışlardır
Amazon’da tespit edilen bir karınca türü büyük haşereler için bubi tuzakları yaratabilir.Bu karıncalar büyük delikler olan bir şebeke örgüsü inşa etmek için yaprakları kullanırlar. Avları filenin deliklerine girdikten sonra karıncalar haşerelerin uzuvlarına çeneleri ile saldırır ve yaratığı yerinde meblağ.
Diğer işçiler ardından içeri girip mağduru kurtarmaya mutlaka ellerinden geleni yapmalarını sağlıyorlar, zira haşerelerin uzantılarını sökmek yeterince değil.
Bu karıncaların, çekirdeği ve kendi boyutlarının birkaç katı olan başka haşereleri ele geçirdiği biliniyor.Kurbanı ısırık parçalara ayırdıktan sonra, karıncalar ödüllerini bir bayram için koloniye geri götürürler.
Onlar Bizim Sıcaklığımızı Çaldılar
Birçok karınca henüz soğuk havalarda can verirken, Firavun karıncaları kış aylarında yaşamda kalmanın bir yolunu bulmuşlardır.
Onların bakış yönünden, insanlar harika fonksiyonel ısıtma ve havalandırma sistemlerine sahipken sebep dondurulacaklar? Firavun karıncaları, ısıtma sistemlerinin yanı sıra evlerdeki başka sürelerle da yaşam sürdürmek için çok meşhurdur.Okuduğumuz karıncaların kimileri çok sayıda kraliçeyle “süper koloniler” yaratır, fakat Firavun karıncaları bunu yapılabilir ve tüm bir koloniyi ele geçirilen bir yuvadan süratle uzaklaştırabilir.Bu karıncalar, aletleri ve cerrahi alanları kirleterek hastaneler gibi halka açık yerlere zarar verebilir.Küçük hayvanlar suni ısıdan faydalanarak zekice olsalar da mutlaka kötüdürler.
Ateş Karıncaları
Dünyadaki bütün korkunç karıncalar arasından, büyük ihtimalle en ateşli karınca karıncalar. Talihsiz hayvana ya da insana bir yangını karınca rahatsız eden vasıflar, zira bu şeytanlar intikayla saldırıyor. Ateş karıncaları, dikey yüzeylere çok süratli tırmanabilir, bu sebepten bir yangın karınca yuvasına basmak, bireyin pantolonuna karıncalar bırakmasına müsaade eder.Bu karıncalar efkâr veren bir ısırık bırakır, genellikle deride beyaz renkli bir yumru oluşturur. Nadir hallerde, yangın karıncalanması, bir kurbanını şok durumuna getirebilir ya da öldürebilir; fakat fazlası vakit bir insanı çok üzmekte ve mutsuz bırakmaktadırlar.Bununla beraber, ateş karıncalarının kurbanları çok bahtlı değildir.
Kuşlar, kertenkeleler ve hem de geyikler gibi vahşi hayvanlar çoğu yangın karıncalanmasıyla öldürüldü.
Bu karıncaları bastırmak ve öldürdükleri hayvanları savunmak için önlemler alındı, fakat karıncalar o kadar çok ve süregelen ki nüfusları muayene etmek zor.
Ordu Karıncalar ve Korkmuş Filler
Ordu karıncaları dünyanın en ünlü karıncalarındandır. Güney Amerika ve Afrika’daki yağmur ormanı yerlerinde yaşam sürdüren bu karıncalar, fazlası karıncalar gibi bir yere yerleşmezler. Yumurta bırakırken kraliçe için savunucu bir örtü meydana getirmek için bedenlerini birbirine bağlayarak geçici bir yuva yaparlar.
Bebekler hareket etmeye hazır olduğunda, bu karıncalar yolda bişi yiyen tahrip edici bir çizgi içersinde havaya uçuruyorlar.
Ordu karıncaları, eti tam manasıyla parçalayabilen uzun, korkunç mandibulalara sahipler. Tek başlarına, karıncalar çok şey yapamaz, fakat büyük bir takımda avlardan yüzlerce kat henüz büyük av alabilirler. Büyük hayvanlar ve hem de insanlar bu karıncalar doğrulusunda öldürüldü. Dünyadaki en büyük kara memelilerinden bir tanesi olan fil silahlı güç karıncalarının yüzünden kaçtığı biliniyordu. Birkaç Afrika kabilesi, ön hatları gaz ya da gazyağıyla doldurarak ateşe sunarak zararlıları muayene altında tutuyor. Bu strateji, karıncalar için hatlarda daha çok kaos yaratır, fakat hiçbir şey onları tamamiyle yok edecektir.
En iyi siyaset çoğunlukla yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile ivedi kaçmaktır.
Hayalet Karıncalar Bütün Ekosistemleri Bitirir
Firavun karıncası gibi, hayalet karıncalar içeride ya da dışarıda yaşar ve çoklu kraliçe ile büyük yuvalar oluşturarak ortadan kaldırmayı çok zorlar.
Bu türün asıl aksaması, bütün ekosistemleri bozma ve hem de yok etme kabiliyetidir. Yiyecek avında çok iyi oldukları için, bu karıncalar başka hayvanları hayat meydanlarından sürdürebilir ya da tüm nebat popülasyonlarını yok edebilir. Hayalet görüntülü dış iskeletine adanmış bu ufak karıncalar insan hayat alanlarını ve gıda kaynaklarını da istila eder. Görünüşe göre, talihsiz çantayı alan her şahıs için harbiden büyük olan patates cips çorbalarını seviyorlar.
Bu türün başka hoş bir alışkanlığı, çiçek tarlalarında yuvalanma eğilimi ya da çimler üstünde bırakılan şeylerin altında avlanma işini yapar iken kötü bir sürpriz yapabilmesidir.
Yaprak Kesici Karıncalar, Avlarını Tarıyor
Pestisitler pahalı etiketleme prosedürleri hasebiyle piyasadan çıkar ve yaprak kesici karınması ABD’de muayene edilmesi çok zor duruma gelir.
Neyse ki, bu karıncalar etçil değildir, fakat nebatlardan aldıkları yapraklar ev bahçelerini ya da peyzaj çalılıklarını tahrip edebilir.
Bu karıncalar tohum tutucularıdır, bu nedenden dolayı yaprak kesimlerini yuvalarına geri götürüp mantar doğrulusunda yenilmek üzere orada bırakırlar.
Bu mantar ardından bütün sömürge için yiyecek gerçekleşir. Yaprak kesici yuvaların kendisine has yapısı hasebiyle, bu yuvalar bir çim alanlarına mağaraya yol açabilir ya da yeşillik büyümesini bozan büyük höyükler oluşturabilir. Eğer bu karıncalar bir evin temeline girmeyi başarırsa, çimentoyu kırabilir ve bütün yapıyı baltalayabilirler.Yaprak kesiciler, kırmızı çiçekler ya da çok kokulu bir şeyin keyfini çıkarıyor gibi görünmektedir; bu nedenden dolayı, onları bir haneden ya da bir bahçenin dışında tutmak iyi bir fikirdir.
Carpenter Karıncalar Çöküş Evleri
Muhtemelen en süregelen karınca zararlısı marangoz karıncadır.Doğruca ahşap sevgisinden alıntılanan bu karıncalar tipik olarak birçok ahşap yapıda yaşar.
Çoğu ev ahşap olmasından, marangoz karıncaları ev sahipleri için büyük bir mesele olabilir. Bu zararlılar, termit gibi çok odun içine girer ve bütün haneye basitçe zarar verebilir.Bu karıncaların ortadan kaldırılmasının tek yolu yuvanın desturu sürmek fakat bunun yapılması henüz basit ifade ediliyor.
Bazı yola sapık karıncalar beslemek ve onları takip etmenin bir yolu, harbiden sıkıcı olabiliyor. Başka bir yol da, nemli olabilecek ahşapları (pencere ya da kapı çerçeveleri ya da cihazların arkasındaki boşluklar gibi) aramak ve bir çatırtı ya da içi boş ses dinlemek için dokunun.Yuva yerleşse dahi insektisit yuvaya pompalamak için delikler açarak duvarlara daha çok zarar vermelidir.
Carpenter karıncaları bulmak zor ve öldürmek zor, zira onları mutlaka kötülük durumuna getiriyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.