Özgür Bilgi Kanalı

Kinoa Nedir ?

Kinoageçmişi binlerce yıl öncelerine dayanan ve inkalar’ında bu bitkiyi ektiği ve işlediği yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Kinoa buğday veya arpa gibi bir tahıl bitkisidir.

quinua-kinoa
quinua-kinoa

Kinoa’yı Bu kadar Önemli Yapan Özellik Nedir ?

Kinoa‘nın en büyük özelliği çok yüksek miktarda protein,mineraller ve vitaminleri içerisinde barındırmasıdır. Kinoa bitkisinin 100 gramında ortalama 70gr karbonhidrat, 6 gr yağ ve 5-6 gr kadarda lif barındırmaktadır. Kinoa gerekli tüm aminoasitleri , yüksek miktarda kalsiyum,fosfor ve demir içermektedir. Az miktarda bir besinin çok yüksek besleyici özelliği olması NASA’nında dikkatini çekmiş ve üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Bu sayede uzaya gönderilen astronotlar içinde çok uygun bir besin maddesi olma özelliği taşımaktadır.

Quinoa-kinoa-1

Kinoa Nerelerde Yetişir ?

Kinoa Portekiz,Şili,İspanya,Peru,Bolivya ülkelerinde yetişmektedir. Son aylarda ülkemizin de girişimleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırıkkale de 15 dekarlık bir alanda yetiştirilmesi için çalışmalar başlatmıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş beyin verdiği bilgilere göre “bu bitkisi en çok çölyak hastalığından muzdarip hastalar tercih ediyor. Tamamen doğal bir ürün olması ve içerisinde gluten bulundurmamsı sebebi ile çölyak hastaları için bulunmaz bir gıda” olduğunu belirtti.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.