Kıyafetinize Sakız Yapışması


En sevdiğimiz kıyafetlerimiz maalesef sakız yüzünden mahvolabiliyor. Otururken unuttuğumuz kendi sakızımızın üzerine ya da bazen yaramaz çocuklar yüzünden bir sakızın üzerine oturup kıyafetimizi, pantolonumuzu ya da elbisemizi mahvedebiliriz. Artık sakız yapışan kıyafetlerimizi çöpe atmak yok. Sakızı tamamen kıyafetinizden söküp atacak bir yöntemden bahsedeceğiz. Üstelik sakızdan eser bile kalmayacak.

Öncelikle sakız yapışan kısma dokunmuyoruz. Yani üstende ki fazla sakızı temizliyeyim falan yapmayın. Aksi takdirde sakızı tamamen sökmek için kumaşı tahriş edebilirsiniz. Daha sonra buz dolu bir poşeti sakız yapışan bölgenin üzerine koyuyoruz. yaklaşık 45-60 dakika sakızlı bölgede bekletiyoruz. Daha sonra bir bıçak yardımı ile dikkatlice sakızı kazıyarak çıkarıyoruz. Bıçak kullanırken dikkatli olmaya kumaşa zarar vermemeye dikkat ediniz. Sakız zaten çatlamaya başlayacaktır. Sakız  sertleşmiş kendiliğinden çıkmaya hazır hale gelmiş olacaktır. Kumaş üzerinde sakızı çıkarırken kalan küçük sakız kırıntıları kalacaktır. Bu kalıntıları kullanmadığınız bir dış fırçası ile temizleyebilirsiniz. Özellikle sakızın nereden bulaştığını bilmiyorsanız bu işlemleri yaparken eldiven kullanmanızı, işlemi yaparken kullandığınız ne varsa da çöpe atmanızı tavsiye ederiz. Sakızı çıkardıktan sonra kıyafetinizi hemen yıkamanız da faydanıza olacaktır. Çünkü yapışan sakızın her türlü mikrobu taşıyabileceği ihtimalinin düşünülmesi gerekmektedir. Kıyafetin üzerine buz torbası koymak yerine, kıyafetinizi dondurucuya da koyabilirsiniz. Geriye kalan işlemler aynı olacaktır. Fakat sakızın nereden geldiği bilinmiyorsa işlemler sırasında daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Artık sakız yüzünden kıyafetinize elveda demek zorunda değilsiniz. Sakızı çıkardıktan sonra mutlaka yıkanma talimatına göre yıkamanız da fayda vardır. Sakız sizin ise ve hastaysanız başka insanlara da mikrop bulaştırabileceğinizi göz ardı etmeyiniz.

Kolay Gelsin..