Koşu Bandı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli


Kilo vermek istiyorsak aldığımız kaloriden daha fazlasını yakmamız gerekiyor. Bunun da yolu egzersizden geçiyor. Koşu bantları da egzersiz için kullandığımız araçların başında geliyor. Peki, koşu bandında çalışırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Koşu bandında çalışmanın ilk koşulu uygun bir ayakkabı seçmek. Eğer uygun bir ayakkabı seçmez ya da çorapla koşmayı denerseniz, ayak bileğinizden dizinize kadar bir dizi kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu ağrılar sürekli hale gelip yaşantınızı çekilmez hale getirebilir. Koşu bandının seçimi oldukça önemli. Teknolojik gelişmeler koşu bantlarına pek çok yenilik getirse de kullanılan bantların büyük kısmı, yumuşatıcısı(tartanı) olmayan bantlar. Böyle olunca koşu bandında bastığınızda verilen güç, ayak bileğinizden dizlere kalçalara kadar gelip, burada bulunan kıkırdaklara aşırı yük bindiriyor. Bu sebeple koşu bandı seçerken yumuşatıcısının olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu yumuşatıcıların 8’e kadar modları var. Bu modlardan ritminize uygun olanını seçmek mümkün.

Koşu bantlarını nasıl kullanmak gerekir? Öncelikle süreye dikkat etmek lazım. Örneğin kişi 45 dakika bandın üzerinde kalmak için çok uzun bir süre. Bunun yarısını da koşmaya ayırdığınızda, yoğun tempo yorucu olduğa kadar  getirdiği yük, kıkırdak hücrelerinde kayba neden oluyor. iki günde yarım saatlik çalışma Koşu bandında ideal çalışma süresidir.20 ile 30 dakika arasında 4-4,5 hızında yapılacak çalışma süresi uygundur. Koşu bandına çıkmadan önce doğru yapılacak ısınma hareketleri, konsantrasyonu artırdığı gibi sizi spora hazırlar.