Mutsuzluğumuzun Sebebi Oyun Bağımlılığımız


Mutsuzluğu Sebebi Oyun Bağımlılığınız

Bilgisayar Oyun bağımlılığı kişiyi kendi sosyal çevresinden uzaklaştırıp,  inaktift bir yapıyı kendine dost edinmesine sebep oluyor. Kişiyi zamanla psikolojik buhramlara sürükleyen oyun bağımlılığının psikolojik bu etkileri bugün bilinmektedir. Normal etken maddeli bağımlılıklar kadar etkisi bulunan, hatta sadece psikolojik açıdan değil, fiziki açıdan da bağımlılarına etkiler doğuran bu hastalığın tedavi yöntemleri ve etken rahatsızlıkları bugün de araştırma konusudur.

Bugün bilinen çapta oyun bağımlılığı, günün çoğunluğunu bilgisayar başında geçiren bireylerin metabolizması yavaşladığı ve zamanla böyle böyle gelişen etkenlerin artması ile erken yorulmalar, nefes darlığı, kalp ritminde oluşan bozukluklar gibi hastalık belirtilerinin ortaya çıkması, oyun bağımlılarının karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır.

Diğer bağımlılıklar ile aynı belirtiler gösterse de bugün artık oyun bağımlılığının diğer bağımlılık türlerinden farklı olduğu belirlendi. İngiltere’deki Cambridge ve Londra üniversitelerinde yapılan araştırmalar ile, gününü aşırı yoğun saatler ile oyun oynayarak geçiren oyun bağımlılarının beyinlerinin ödül merkezlerinde, aldıkları oyunların ödüllerine dayalı bir gelişme gösterildi.

Yapılan araştırma, bahis ve benzeri ödül sistemine dayalı oyunlara bağımlı bireyler ile bu oyunları oynamayan bireyler arasında geçti. Araştırma için seçilen bireylerin vücutta morfin benzeri etki gösteren opioid seviyesi ölçüldü ve oyun bağımlılarında bu seviyede herhangibir değişiklik gözlemleyemedi. Bu da oyun bağımlılığının diğer bağımlılıklardan farkını da kanıtlamış oldu.

 

Daha sonra deney için katılan bireylere, vücutta endorfin isimli mutluluk hormonunu salgılattıran amfetamin verildi. Yapılan deneyin gözlemleri sonucunda, oyun bağımlısı bireylerde salgılanan endorfin isimli mutluluk hormonunun çok daha az olduğu ortaya çıktı. Bu bir paradoxa dönüşüyor aslında. Vücutlarında daha az endorfin üreten oyun bağımlıları, daha az mutlu oldukları ve bu mutsuzluklarını gidermek için, oyunlara başvurdukları bu oyunların da daha az endorfin salgılattırarak, biraz daha mutsuz ettiği şeklinde oldu.

Yani oyun oynayan bireyler daha çok mutsuz oluyor. Daha çok mutsuz olan bireyler, mutluluklarını sanal oyunlarda arıyor ve kendilerini daha büyük mutsuzluklara sürüklüyor.

Araştırmanın sonuçları oyun bağımlılığının psikolojik tedavisinde yeni sonuçlara ışık tutar nitelikte oldu. Bilim insanlarının şuanki görüşü, vücutta salgılanan endorfin seviyesinin artırılmasında, oyun bağımlılığı tedavisinin etkisi olacağı kanısında