Özgür Bilgi Kanalı

Pilates Nedir?
20. yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş fiziksel fitness sistemidir.
Pilates zihin ile kaslar üzerinde ki kontrolü sağlamak için yapılır. Buna da kontrol bilimi denir.
Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır. Joseph Pilates 500 belirli egzersiz tasarladı.
Pilatesin temelde 6 prensibi vardır.
Konsantrasyon : Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak,bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir.
Kontrol : Pilates metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir. Kontrollü davranılması gerekir.
Merkezleme : Pilates Metodu’nda merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin değişmezliğini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.
Akıcı hareket : Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç durmadan yapılmalıdır.
Kesinlik : Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket dizileri birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
Nefes : Nefes alıp verme, kontrollü bir şekilde sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefes tamamen boşaltılıp, kan temizlenmiş olur.

Pilates zayıflatır mı?
Cevabımız evet. Fakat iyi bir diyet programı ile desteklenmesi gerekmektedir. Zihniniz ile kaslarınızı kontrol ediyor olabilmeniz zaten oldukça önemliyken pilates zayıflamanıza da yardımcı oluyor. Hafif egzersizlerde barındırdığından sizi yormuyor. Formunu korumak isteyen kişiler için de en önemli kaynaklardan biri pilatestir..
Pilates ile hem form da kalabiliyor hem zayıflayabiliyor hem de sağlığınızı koruyabiliyorsunuz..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.