Özgür Bilgi Kanalı

Rüyalar Hakkında 10 En Büyüleyici Gerçek

 1. DMT (rüya ilacı)

ruya-ilaci

Bazı insanlarda rüya bağımlılığı var. Ve öyle ki, onlar rüya görmek için rüya ilacı DMT kullanıyorlar. DMT (Dimethyltryptamine) normal metabolizma zamanı epifiz bezi tarafından eser miktarlarda üretilen, ölüm, doğum, halüsinasyonlar ve rüya görülen zaman artan bir moleküldür. Bu ilaç yasadışı olmasına rağmen en çok talep edilen ilaçtır. Yapılan araştırmalarda bu ilacı kullanan kişilerin mistik tecrübeler yaşadığını, uzaylılar tarafından kaçırılma ve gerçekle bağdaşmayan bir çok şeyler gördüğünü iddia ettiklerini gösterdi.

 1. Körler de rüya görüyor.

kor-asa-ayakkabi

Biz rüyamızda yüzleri ve nesneleri görüyoruz. Ama doğuştan kör olanlar görüntüler ve renkler hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. Oysa onlar işitsel rüyalar görüyor. Onlar rüyalarında, ses, koku titreşimleri hissediyorlar. Sonradan kör olanlar ise, görüntüleri görüyor. Dahası, bir Danimarka’da bir araştırmaya göre körler görebilen insanlardan daha fazla kâbus görürler.

 1. Biz rüyalarımızın %90 unutuyoruz.

ruya-yorumlari

Biz hayatımızın neredeyse 1/3 ni yatarak geçiriyoruz. Ama ne yazık ki, bunun yüzde doksanını hatırlamıyoruz. Kısa uykularda görülen rüyalar bütün gece uykusu zamanı görülen rüyaya rağmen daha fazla hatırlanıyor. Ayrıca bir derginin araştırmasına göre bayanlar erkeklere göre rüyalarını daha fazla hatırlıyorlar.

 1. Biz sadece bildiklerimizi rüyada görüyoruz.

kalabalik-uya

Biz rüyalarımızda garip yüzler görürüz. Rüyada gördüğümüz insanların yaklaşık % 48’i bize tanıdık gelmez. Ama onlar gerçekten garip ve beynimiz bu yüzleri yaratıyor mu? Hayır, onlar gerçek yüzler ve biz hayatımız boyunca bu yüzleri bir yerde görmüşüz. Belki de son rüyanızda sizi öldürmeye çalışan adam, çocukken karşılaştığın bir bakkal amcanın yüzüdür.

 1. Çok az kişi siyah beyaz rüya görür.

ruya-siyah-beyaz

Birçoğumuz renkli rüyalar görürüz. Oysa bazı insanlar renksiz siyah beyaz rüya gördüklerini iddia ediyorlar. Dundee Üniversitesi’nde 2008 yılında yapılan bir çalışmaya göre, çocukluk çağında sadece siyah beyaz televizyon izleyen insanların siyah ve beyaz rüyalar görme olasılığı daha yüksek.

 1. Lucid rüyalar.

lusid-ruya

Düşünün ki, siz rüyanızda nereye gideceğinize kimi göreceğinize kara veriyorsunuz. Bazı insanlar bunu yapmayı başarıyor. Ve istedikleri zaman rüyalarını kontrol ede biliyorlar. Rüyalarını tamamen kontrol altında tuta bildiklerini iddia eden bir sürü insan var. Onlar, rüyalarında uçmak, duvarın içinden geçmek, başka boyutlara seyahat, hatta zamanda geriye gitme gibi akıl almaz şeyleri yapmak için farklı teknikler deniyorlar.

 1. Rüyadan esinlenerek yapılan icatlar.

ruya-icat

Rüyalar her zaman yazarlar için ilham kaynağı olmuştur. Ancak bazı rüyalar keşifler ve buluşlar için de ilham kaynağı olmuştur. Bir rüya Madam CJ Walkere saç ürünleri yapmak için ilham kaynağı oldu. Ve bu onu Amerika’nın kendi-kendini geliştiren ilk kadın milyoneri yaptı. Elias Howe rüyasında birinden esinlenerek dikiş makinesini icat etti. Diğer bazı keşifler ise;

 • Google fikri – Larry Page
 • Alternatif akım jeneratörü – Tesla
 • Periyodik tablo – Dimitri Mendeleyev.
 1. Gelecekten haber veren rüyalar.

ruya

Birçok kişi bazı olayları rüyalarında önceden gördüğünü iddia ediyor. Bunun bir tesadüf olduğunu söyleyebiliriz. Ama onlar rüyalarında gördüklerinin hayatta tamamen aynısının olduğunu söylüyorlar. Bu konuda bazı ünlü rüyalar var:

 • Abraham Lincoln suikastını rüyasında gördüğünü söylemişti.
 • Titanik felaketini rüyasında gördüğünü iddia eden 19 kişi. Ve onları tasdik edenler de var.
 • Mark Twain kardeşinin ölümünü rüyasında gördüğünü anlatmış.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.