Sebze Atıklarınızı Değerlendirin


Yemek veya salata yapımından sonra kullanmadığınız sebze atıklarını artık çöpe atmak yerine değerlendirebilirsiniz. Evet yanlış duymadınız ! Atık olan sebzeleri suya koyarak veya toprağa ekerek tekrardan değerlendirme fırsatınız var. Sadece biraz sabır ve çaba gerekli.

Bu yazımızda size yemek ve salata içinde olmazsa olmaz 6 sebzenin tekrardan değerlendirilip kullanılabileceğini anlatacağız.

Gelelim sebzelere;

1 – Kereviz

Kökün dip kısmına kadar kullandığınız sebzenin eğer kökün dip kısmına karışmazsanız tekrardan yetiştirebilme imkanına sahip olduğunuzu biliyor muydunuz ? Kerevizin beyaz olan dip kısmına hiç bir zarar vermemeniz halinde bir bardak suya koyarak 1 hafta bekletmeniz halinde ve sonrasında toprağa ekerek tekrardan yetiştirebilir ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

2 – Marul

Kerevizde uyguladığımız işlemin aynısı marulda da geçerlidir. Yapraklarını nasıl kullanırsanız fakat kök kısmındaki o beyaz bölgeye karışmadığınız sürece suya koyma ve sonrasında toprağa ekme yöntemiyle değerlendirebilirsiniz.

3 – Soğan

Pazardan veya marketten aldığınız soğanların köklerini saklayıp yarısına kadar toprağa ekmeniz halinde ve sürekli güneş alması halinde evinizde soğan yetiştirebilirsiniz.

4 – Taze Soğan

Soğanda uygulanan işlemi taze soğanda su ile uygulayabilmekteyiz. Yarısına kadar su dolu bir bardağa soğanları bırakır ve belirli periyotlarla bir kaç günde bir suyunu değiştirirseniz taze soğanı kendiniz evde temin edebilirsiniz.

5 – Patates

Dolapta çok bekleyip kök vermeye başlayan patateslerinizi 2.5 cmlik parçalara bölerek – burada dikkat edilmesi gereken nokta her bir parçada kök olması – 2 gün bekletmelisiniz. 2 Gün boyunca bekleyen patateslerin kökleri kuruyup katılaşacaktır . Bu patatesleri 15 cm derinliğindeki bir toprağa gömerek kendi patates tarlanızı oluşturabilirsiniz.

6 – Sarımsak

1 diş sarımsak ile tüm sarımsak ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Nasıl mı ?

Elinizde bulunan bir diş sarımsağın kökünün toprağa bakmasını sağlayacak şekilde gömün. Toprağa gömülen sarımsak belirli bir süre sonra bitki halini alacak. Yapraklarını keserek bitkinin odağını sarımsaklara vermesini sağlamalısınız. Aynı yöntem ile elinizdeki sarımsağı çoğaltabilir ve tamamen doğal sarımsak üretebilirsiniz.