Soğuk Havada Spor Yapacakların Dikkatine


Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte sosyal hayatımıza ve günlerin kısalması ile spora zaman ayıramamaktayız. Böylelikle kilo ve stress ile karşı karşıya gelebiliriz. Bunun yanında ise yaz aylarında çalışarak ortaya çıkardığımız kaslar eriyerek yağlanma ve sarkmaya sebep olmaktadır.

Bu yazımızda sizler için soğuk hava ve dar vakitlerinizde nasıl sağlıklı spor yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Spor Yapacağınız Havaya Dikkat

İnsan doğası -17 – 18 dereceye kadar spor yapabilmeye dayanıklıdır. Fakat bu dayanıklılık herkesin bu havalarda spor yapabilmesi demek değildir. Sizin için en önemli hava ısısı, nasıl hissettiğiniz hava ısısıdır. Yani, hava soğuk geliyorsa sizin için uygun değildir. Yağışlı havalarda, kar ve tipide spor yapmamanız gerekmektedir aksi halde sakatlanmalar olabilir.

Yapacağınız Sporun İçeriği Önemli

Yapacağınız spor vücut ısınızı yüksek tutmalıdır. Yavaş tempolu yürüyüşler veya ağırlık çalışmaları soğuk havalarda size zarar verebilmektedir. Nedeni ise bu tür sporlarda vücut ısınız fazla yüksek olmayacağı için hastalıklara sebep olabilir.

Isınma ve Soğuma Nerede Yapılmalı ?

Mümkün mertebe ısınma ve spor sonrası soğuma için kapalı ve uygun ortamlar tercih edilmeli. Vücudunuz sıcak ortamdan soğuk ortama geçtiğinde ısınma hareketlerini yapmaya başlarsanız yavaş tempoda çalışacağınız için ısınmak yerine hasta olabilirsiniz. Aynı durum soğuma içinde geçerlidir. Sporu yaptıktan sonra yüksek olan vücut ısısı hızlı bir şekilde soğuma ile karşı karşıya kalır ve bu durum hastalıklara gebe olabilir.

Su içmeyi Unutmayın

Kış aylarında sıvı tüketimi daha çok olmaktadır fakat bu durum havalar yüzünden fark edilmez. Eğer farkettiyseniz kışın su tüketimi en aza inmektedir. Fakat spor yapacağınız zaman bol bol su içmeniz gerekmektedir. Yazın yaptığınız sporlara oranla daha az susama hissi yaşasanız bile su tüketimini mümkün olduğunda fazlalaştırmalısınız.

Hemen Duş Almayın

Spordan sonra terinizin üzerinizde kurumasını önlemek ve vücut ısınızı bir anda etkilememek için spordan 10 dakika sonra duş almalısınız. Bu süreyi uzun veya kısa tutmanız terlediğiniz için ve  vücut ısısını bir anda değiştireceğiniz için zararlıdır.