Transandantal Meditasyon


Son dönemler de özellikle yaşam koşulları oldukça ağır olduğundan insanlar tatile istedikleri zaman gidemediklerinden farklı yöntemler denemeye başladı.

Bunlardan biri meditasyonlar. Stresli yaşam koşulları ve bozulan sağlık durumlarından meditasyon ile kurtulmak araştırmalara göre mümkün görünüyor. Özellikle bütün dünya tarafından bilinen ve uygulanan transandantal meditasyondan bahsedeceğiz. 30 farklı ülkede üzerine 500’den fazla araştırma yapıldığı ve etkilerinin kanıtlandığı doğrudur. Ayrıca 15′ den fazla dergide de yayınlanmıştır.

Transandantal Meditasyon Nedir?

Maharishi Mahesh Yogi tarafından öğretilmeye başlanmış bir tekniktir. Kısa sürede bütün dünya’da yankıları duyulmuştur. Etkileri birçok bilim adamı tarafından araştırılmıştır ve öyle ki kanıtlanmıştır. Yapımı oldukça basit ve zahmetsiz. Öğretildiği gibi yapıldığı durumlarda birçok olumlu etkisi bulunmakta. TM tekniğin de mantra’ya oldukça önem verilmekte. Man-tra Sanskritçe’de ‘hece ‘ anlamına gelmekte. Anlamlı veya anlamsız fark etmeden bir man-tra’ya bağlı kalarak defalarca tekrar etmeniz gerekmektedir.

TM’de ki mantık şöyle işliyor. Rahat hissettiğiniz bir yerde oturup rahat bir pozisyon aldıktan sonra gözleriniz kapalı olmak koşulu ile içinizden defalarca man-tra’nızı tekrarlıyorsunuz. Titreşimler zihninize teki edecek ve zihninizin boşalmasını sağlayacak. Böylece rahatlayacaksınız. Elbette etkileri bu kadarla kalmıyor. Günde 10-15 dakikanızı ayırabilirsiniz bu işleme. Nerede yapacağınız farketmez. Önemli olan oturmuş olmanız ve gözlerinizin kapalı olması. Tabi ki ortamın sessizliği de bir o kadar önemli. Uzun süre bu tekniği uygulamanızın size faydası olacaktır.

Transandantal Meditasyonun Etkileri

Sizi yoğun yaşantınızdan uzaklaştıracak ve derin bir huzura sahip olmanızı sağlayacaktır. Stresten uzaklaştıracaktır. Zihin ve ruh dinginliği verecektir. Bazı araştırmalara göre unutkanlığı azalttığı ve zeka artışı sağladığı ispatlanmıştır. Uykusuzluk problemini ortadan kaldırdığı ve geniş bir yaratıcılık özelliği verdiği bilinmekte. Bazı hastalıklardan da sizi uzak tutacaktır. Herşeyin zihinde başlayıp zihinde bittiğini bilmekte fayda var..