Özgür Bilgi Kanalı

YARATICILIĞINIZI HAYATA GEÇİRİN
İnternet kullanımı ve erişebilirliği üst seviyelere ulaştıkça merak, girişimcilik gibi vasıflara sahip olan ve yeni fikirler üreterek bunları hayata geçirebilme isteği taşıyan her kullanıcı için ortak bir meşgale haline gelen blog yazarlığı, zaman ilerledikçe artan bir popülerlik kazandı ve kazanmaya devam ediyor. Blog yazarak para kazanma ise, bu popülerliğin getirdiği son aşama olarak kullanıcıların önünde bir fırsat olarak duruyor. Basit bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde, aynı amaca yönelik bir web sitesi oluşturmak hem uzmanlık hem de fazlasıyla meşakkat gerektirir. Bir blog oluşturmak ise web sitesine kıyasla çok daha kolay ve hemen her kullanıcının gerçekleştirebilceği temel öğeler gerektirir. Fakat blog yazarak gelir elde etmek konusunda önem taşıyan ve riayet edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Sadece bir blog oluşturmak ve başlangıç seviyesinde yazarlık yapmak para kazanmak için yeterli değildir. Durumu adım adım ele almak gerekirse, öncelikle blog oluşturmak için gerekli aracı platformları incelemek gerekir. Bu hizmeti sunan bir çok sistem mevcuttur. En popüler ve geçerli olanı ise Google’a ait olan blogger servisidir. Kullanımı kolay ve basit yapıdadır. İkinci adım ise oluşturacağınız blogun konusu, yani içeriğidir. Burada tercih tamamen kullanıcın kendisine aittir. Uzmanı olduğunuz ya da hobi olarak düşünebileceğiniz sevdğiniz her alan ve konu, blogunuzun içeriğini oluşturabilir. Seyahat, ürün tanıtımı, çiçekçilik, arabalar, spor, eğitim, görsel sanatlar, teknoloji ve buna benzer yazmaktan keyif aldığınız akla gelen tüm konular blogunuz için içerik konusu olmaya açıktır.
Blogunuzun türünü seçtikten sonraki diğer adım onun içini doldurmaya başlamaktır. Blogunuzu düzenli olarak beslemelisiniz. Blogların niteliğini ve popülerliğini belirleyen en önemli faktör onların içeriğidir. İçerik ise yazı veya bir diğer deyişle seçtiğiniz konu hakkında yazacağınız makalelerdir. Ne kadar ve ne periyotta yazacağınız tamamen sizinle ve bu iş için ayırdığınız zamanla ilgilidir. İçeriği sürekli olarak güncel tutmalısınız, bunun içinde bol ve varlıklı bir yapı oluşturmalısınız. Günde bir, iki veya haftada minimum olarak ekleyeceğiniz beş, altı makale, başlangıç olarak yeterli sayılabilir. Yazacağınız makalelerde önem taşıyan en kritik nokta ise tamamiyle özgün bir yapıda olmaları gerektiğidir. Google arama motoru geliştirdiği algoritma ile orjinal olmayan kopya içerik barındıran sistemleri kolaylıkla tespit etmekte ve aramalarda en son sıralarda göstermektedir. Tüm bu algoritma ve sisteme verilen genel isim ise Search Engine Optimization (SEO), yani arama motoru optimizasyonudur. Blogunuzun çok hit alan yani ziyaret edilen ve ilgi gören bir yapıda olması ve dolayısıyla popüler bir seviyeye erişmesi için arama motoru sonuçları sıralamasında üst sıralarda olması gerekir. Kullanıcılar, blogunuzla ilgili bir anahtar kelimeyi arama motoruna girdiğinde sonuç listesinde ilk sıralarda olmak sisteminizin kitlelere ulaşabilmesi için en az içeriği kadar büyük önem taşır. Bu niteliği taşımayan bloglar arka sıralarda yer alırlar ve doğal olarak blog yazarak para kazanma hedefine varamaz.
Bir blogun tüm unsurlarının olgunlaşması ve getiri kazandırabilir duruma gelmesi blog yazarının ayırdığı zamana, verdiği emeğe ve yukarıda anlattığımız diğer söz konusu şartlara bağlı olarak belirli bir süre gerektirmektedir. Bu süre değişken olmakla birlikte çok kısa bir zamanda olmayacağı aşikardır. Önemli olan sabırlı olmak ve istikrar içinde blogu geliştirmeye, güncel ve popüler durumda tutmaya devam etmektir. Blogumuz her anlamda istenen seviyeye eriştiğinde geriye kalan son aşama kazanç sistemlerini bloga entegre etmeye başlamak olacaktır. Bu kazanç sistemi ise genel adıyla Affiliate Marketing, yani satış ortaklığıdır. Bu ortaklık sistemine başvurarak dahil olabileceğiniz bir çok platform vardır. AdCash, AdHood gibi platformlar bunlara örnek gösterilebilir. En bilineni ve gözde durumda olanı ise yine Google’ın sunduğu AdSense sistemidir. Bu sisteme başvuru yaptığınızda, öncelikle blogunuz sistem tarafından analiz edilir. Günlük, haftalık ve aylık ziyaretçi sayısı ve takip edilme seviyesi gibi kıstaslar değerlendirilir. Sistem blogunuzu kayda değer olarak değerlendirdiğinde başlangıç aşaması tamamlanmış olur. Sonrasında, kazanç sistemine dahil diğer firma ve web siteleri anlaşma yapılmak üzere size yönlendirilir. Sistem temel olarak banner adı verilen reklam yazılımlarının görsel ve link olarak blogunuza yerleştirilmesinden ibarettir. Kazanç şartlarının ne şekilde olacağı ise firmalar ve AdSense ile yaptığınız anlaşmaya göre farklılıklar gösterebilir. Bu sistemin çalışma ilkesi, reklam linkine ve görseline ziyaretçilerin gösterdiği ilgiye bağlıdır. Blogunuza gelenler bannerlara tıkladıklarında firmanın web sitesine yönlendirilirler. Reklamı yapılan ürünler önlerine gelir, beğenirler ve satın alırlar yada o an için sadece sisteme kayıt olurlar. Tüm bu işleyiş kısaca CPA (Cost Per Action), yani döngü başına ödeme olarak adlandırılır. Kendi içinde CPC (Cost Per Click), tık başına ödeme, CPL (Cost Per Lead), üyelik başına ödeme ve CPS (Cost Per Sale), satış başına ödeme olarak gruplara ayrılır. Anlaşmanın şartlarına göre bu seçeneklerin bir veya birkaçından yada hepsinden gelir elde edebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.