CYBERPUNK 2077 PC İnceleme

Uzun bir inşa sürecinden ve birbirini izleyen ertelemelerden sonra nihayet Cyberpunk 2077’yi aldık. Her sarı sayfa gördüğümüzde ürkmeye başladığımız oyun, aslında ilk dakikalardan biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu göstermeye başladı. Elbette bu hatalardan ve oyunun optimizasyonu ve grafiklerinden bahsedeceğiz. Ultra RTX ayarlarında farklı sistemlerde denediğim oyunu oynamak için Gigabyte NVidia GeForce RTX 3080 Eagle modelini ekran kartı olarak kullandım. Yani RTX ve DLSS teknolojileri dahil birçok detayı sizlerle grafik olarak paylaşacağız.

 

Bildiğiniz gibi Cyberpunk 2077, Night City adlı bir şehirde geçiyor. ABD’nin California eyaletindeki bu kurgusal şehir ilk olarak Coronado City olarak adlandırılsa da, temellerini atan Richard Night’ın ölümünden sonra Gece Şehri adını almıştır. Uzunsa burada Night City’nin veya Cyberpunk dünyasının geçmişini anlatmayacağım. Bunun için pek çok kaynak olduğundan, oyunda önemli olaylar sıklıkla vurgulanmaktadır.

 

Bilinmesi gereken en önemli ayrıntı, Cyberpunk Evreninin temellerinin 1800’lerin sonlarına tarihlenen bir külliyatın olmasıdır. Bu süre zarfında kurumsal savaşlar, trajik olaylar ve efsanevi karakterler de bu şehrin kanlı geçmişini oluşturmuştur. Oyunla ilgili bazı anahtar karakterler ve oyun sırasında hikayelerini zaten görüyorsunuz. Johnny Silverhand, kız arkadaşı Alt Cunningham veya Rogue, Adam Smasher gibi Cyberpunk dünyasına aşina olanların bildiği birçok karakter oyunda bir şekilde yer alıyor. Cyberpunk 2077, bugünkü ile benzer bir geçmişe sahiptir. Bununla birlikte, zaman çizelgesi aslında 1800’lerin sonundan ve özellikle 1900’lerin başından beri alternatif bir tarih çizgisi olarak ilerliyor. 80’li ve 90’lı yıllarda teknolojinin çok geliştiğini ve Cyberpunk dünyasını milenyumla birlikte oluşturan birçok temelin atıldığını görüyoruz. Yazıda şehrin geçmişine odaklanmak yerine oyunun durumuna değinmek istiyorum.

 

Cyberpunk 2077 dünyası ilk bakışta küçük görünse de aslında dolu olacak şekilde tasarlanmıştır. Bunu tam olarak nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum ama oyun dünyası şimdiye kadar gördüğüm en yoğun şekilde tasarlanmış dünya diyebilirim. Yani tabii ki Red Dead Redemption 2, GTA 5 veya Witcher 3 gibi oyunlarda pek çok detay var ama yoğunluk açısından Cyberpunk 2077 çok farklı bir seviyeye çekilmiş. Devasa yapıların ve gökdelenlerin bulunduğu bu şehirde harita tasarımı, bazı noktalarda dikey bir yapıya sahip. Dairenizden çıktığınızda gerçekten devasa bir dünyada olduğunuzu hissediyorsunuz. Kalabalık insan grupları, neon ışıklar, gökyüzüne uzanan gökdelenler, uçan araçlar ve fütüristik atmosferin başınızı biraz döndürdüğünü söyleyebilirim. Buradaki en büyük sorun, nüfus olayının tam olarak dengeli olmamasıdır. Şehir merkezi beklendiği gibi kalabalık. Ancak binalar olmasına rağmen bazı bölgelerde kuşların uçamaması ve kervanların geçememesi bu dengesizliği ortaya çıkarmıştır.

 

Gece Şehri renkli olduğu kadar karanlık ve tehlikelidir. Her köşede farklı bir olayla karşılaşabilirsiniz. Silahlı bir çatışmayla karşılaşabilir ve buna dahil olabilirsiniz. Veya soyulmak üzere olan bir vatandaşı kurtarmak tamamen size kalmış. Kendi çöplüğünüzde, bunları sanki tereyağından çekiyormuş gibi halledebilirsiniz. Ama karanlık sokakları kapattığınızda ya da büyük bir çete tarafından kontrol edilen bir alana girdiğinizde kahraman olarak çıkarsanız, ağzınıza iyi bir pay verirler. Kafanızı siperden çıkarmadan beyninizdeki mermiyi yiyorsunuz. Bu noktada, navigasyonun göreve giderken her zaman ana yolları gösterdiğini fark edersiniz. Bir kez daha bir kestirme buldum ve sokağa döndüm. Burada çete üyeleri yolumu kesti ve küçük çaplı bir çatışma çıktı. Özellikle üst düzey bölgelerde benzer senaryolarla karşılaşırsanız o caddeden canlı çıkma şansınız çok düşük. Bunun gibi olaylar Night City’nin acımasız atmosferini güçlendirmeyi başardı.

 

Cyberpunk 2077, görevler açısından tam bir oyundur. Gerçekten de ana hikayenin dışında yapılacak bir sürü iş var. Önemli karakterlerden aldığınız yan görevler dışında gezilecek yüzlerce nokta bulunuyor. Haritayı açtığınızda küçücük bir alanda bile görünen işaretleri gördüğünüzde yapılacak çok şey olduğunu anlıyorsunuz. İmplant noktaları, restoranlar, gece kulüpleri veya silah dükkanları gibi etkileşim kurabileceğiniz birçok yer var. Az önce bahsettiğim gibi bazı rastgele olaylarla karşılaşmak mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here